Sisukord
Juhtkiri
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (5) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi (3) Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (12) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi (1) Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (3) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (3) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (24) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? (2) Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (2) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne (3) Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades (1) Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte (2) Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: halva eksperimendi veel halvem õigustus

2 min lugemist
Alko 1000 Market alkopood Eesti-Läti piiril.  FOTO: Arvo Meeks/Lõuna-Eesti Postimees

Reedel esitles rahandusministeerium alkoholiaktsiisi uuringut, mille ministeeriumi tellimusel sepistas valmis nõustamisfirma PricewaterHouse Advisors. Uuringust on räägitud juba palju. Eelkõige on rõhutatud, et uuringu lõppjäreldus on naiivsuse tipp ning tõdeb midagi, mis on niigi päevselge: et piirikaubandust on praegustes oludes võimatu peatada ning aktsiisi poleks pidanud nii järsult tõstma.

Tänases lehes vaatleb uuringu metoodikat Postimehe majandusdoktorandist kolumnist Erik Aru. «Isiklikult soovitaksin uuringu kappi mitme luku taha panna, et keegi seda ei näeks,» kõlab Erik Aru kasutusjuhend 98 280 eurot maksnud teksti kohta. Ta jätkab: «Uuring kasutab möödunud sajandi analüüsimeetodeid ning selles on hulk muidki suuremaid ja väiksemaid vigu. Sellel moel saadud poliitikasoovitustega kaugele ei purjeta.»

Ilmselt ei soovitudki sellega kaugele purjetada. Näib, et oma ametiaja lõpusirgele jõudnud Keskerakonna, Isamaa ja sotsiaaldemokraatide valitsus proovis enne finišisse jõudmist teha kokkuvõtteid ning takkajärgi õigustada oma eksperimenti, mis sündis ilma laiema mõjuanalüüsi või uuringuta.

Kas kujutati ette, et PWC võlurid suudavad musta valgeks muuta ning veenda avalikkust selles, nagu oleks kõik kõige paremas korras?

Kui hästi see õnnestus, on igaühe enda otsustada. Kuid põhiliselt torkab silma üks korduv käitumismall: olgu või nui neljaks, aga valitsus ei suuda isegi pärast seda, kui on selge, et alkoholi kogutarbimine ei vähenenud ja alkoholiaktsiisi puudujääk eelarves tohutu, avalikkusele otsa vaadata ja tehtud viga tunnistada. Selle asemel otsitakse vahendeid valimata oma tegevusele õigustust. Kuigi kõik näevad – kuningas on alasti.

See sunnib muidugi küsima, kas tõesti valitses kuskil – valitsuses või rahandusministeeriumis – illusioon, nagu oleks ühe ülikalli uuringu tellimine midagi muutnud? Kas kujutati ette, et PWC võlurid suudavad musta valgeks muuta ning veenda avalikkust selles, nagu oleks kõik kõige paremas korras? Või on tegu lihtsalt mingi ränga vea, totaalselt arusaamatu arusaamatusega? Ehk isegi ülbusega – leiti, et läks trumm (valitsuse usaldus aktsiisipoliitika küsimuses), siis mingu ka pulgad (ja saagu vähemalt keegigi Eestis juba lootusetult Lätti loobitud maksuraha võrra õnnelikumaks)?

Kokkuvõtteks näeme, et vähem kui alkoholiaktsiisi tõstmisega tehtud vigadest räägib selle õnnetu uuringu lugu hoopis rahva raha vastutustundetust kasutamisest. Eriti nüüd, mil on selge, et Eesti riik on saanud aktsiisiraha lõunanaabrite juurde rändamise tõttu pöördumatut kahju, tuleks ometi käituda vastutustundetult ja vältida lisakahjude tekitamist. Tehti aga hoopis vastupidi.

Samas on siiski ka midagi lohutavat: loodame, et Läti riik käitub eestlastelt korjatud rahaga meist vastutustundlikumalt.

Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto