Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
22.10.2020
Estonia uurimiskomisjoni juht Andi Meister – intervjuu pärast 23 aastat vaikimist Eesti Eesti server kisti USA valimisvõitlusse Koalitsioon püsib, aga kriis jätkub (14) Eesti lühiuudised Icosagen usub, et neil on maailma parimad molekulid Majandus Majanduse lühiuudised USA süüdistab Google’it monopoli kuritarvitamises Eesti puitmajakuningas kaotas poole kasumist Hollandlased panid raha Saaremaa tuuleparki Välismaa Välismaa lühiuudised USA luure kahtlustab Bidengate’is Venemaad Venemaa loobub koostööst lennu MH17 allatulistamise uurimisel Vaidlus uusehitiste stiili üle kisub Rootsis poliitiliseks Arvamus Juhtkiri ⟩ Teadusime sünnib siin Tõnis Oja: Eesti oleks pidanud laenu võtma juba aastaid tagasi Marianne Paimre: kas digirakendused toovad kuldse vanaduse? Aleksander Laane: raske, kuid avameelne jutt eutanaasiast (1) Aadu Must: epideemiad muudavad maailma Meelis Pärtel: kui metsa elurikkus oskaks rääkida Ülle Rajasalu: loogem Tallinna asumifond JULGEOLEK ⟩ Holger Mölder: Hiina muutuvas maailmas – pole tähtis, mis värvi on kass, peaasi, et ta hiiri püüab JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: kui palju olla laua taga ja kui palju menüüs? Roerichi pakt – ideaal reaalsuse kammitsais Kultuur ARVUSTUS ⟩ Film kunstnikust, kes mõjutas kõiki, kellega ta kokku puutus Pärast on kõik teisiti: lunastuse võimalikkusest Utoopias Sport Spordi lühiuudised Eesti tennise tagala: ühest küljest on klaas pooltäis, teisalt pooltühi Marko Kilbi eesmärgid on nii kõrged, et nende avaldamine sunniks paljusid peast kinni võtma Vormelistaar Bottas andis oma panuse rallimaailma hüvanguks Rallimeedia: väidetav võlg ja turvareeglite rikkumine tekitavad WRC-uustulnuka osas kahtlusi Kontaveit: võtsin kotist vale reketi ega pannud seda isegi tähele. See ütleb juba päris palju (1) Reis Gotland keset aja ärevaid vooge Reisi lühiuudised Maa Elu Masinatööstused otsivad kriisis uusi lahendusi Piimatootja: piima ületootmine on parajalt abstraktne mõiste Mis toimub maailma taimekasvatusvaldkonnas? Analüüsiga saab taime sisse vaadata Välimuse järgi head õuna ära ei tunne Pealinnast maale kolinud pere hakkas Kaagjärve mõisa taastama Vana maja tasub talvekorda seada Äike välgutab talvelgi Vitamiin, mille puudus kujuneb aastatega Soovitusi sügisel kasvuhoones toimetamiseks Saaremaal keedetakse õllekateldes kadakasiirupit Tartu Koroona lõi kunstiäri õide Antti Roose: ilmahirmuks pole põhjust, kohanema peab Rahumäe kalmistu kõrval käib vaidlusi tekitanud lasteaia ehitus Politsei tabas võõra kontoga särtsurattaid laenanud noormehe Tartu lühiuudised Tantsijad pääsevad lõpuks lavale Mudilased ja vanad kolivad Annelinnas ühe katuse alla Valimisjaoskondi jääb tuleval sügisel vähemaks Potipõllumeeste read ja valdused kasvavad Tundlik ja siiras kord ja kaos Muusikalis kõlab üle-eelmise põlve tipplaule Meelelahutus Koomiks Sudoku

Video ja galerii: Raadi lennujuhtimiskeskus läks muinsuskaitse meelehärmiks kopa alla

2 min lugemist

Raadi endise hiiglasliku sõjalennuvälja stalinistlikus stiilis lennujuhtimiskeskus ühes katusel kõrgunud lennujuhtimistorniga läks üleeile lammutuskopa alla, kuigi muinsuskaitseamet oli kahel korral Tartu valla päringu peale kinnitanud, et hoone väärib säilitamist.

Lammutamise algusest teavitas muinsuskaitseametit juhuslik kodanik, nagu ameti Tartumaa nõunik Inga Raudvassar ajalehele vahendas. Seepeale oli muinsuskaitseametis kiirnõupidamine, kus arutati hoone ajutise kaitse alla võtmist. Kuid et lammutamine oli jõudsalt edenenud, oli järeldus, et osaliselt lammutatud maja teadmata ajaks varemetes seisma jätta pole õige, hoone on kaotatud.

Eesti on täis väga huvitavaid ehitisi, aga mitmetegi nende pidamine olukorras, kus need käsu peale püsti ei seisa, isegi mitte muinsuskaitseameti käsu peale, ei ole jõukohane, ütles Jarno Laur.

15

Säilitamisväärne sümbol

Tartu vald küsis muinsuskaitseametilt Raadi lennujuhtimiskeskuse hoone lammutamise kohta seisukohta 2015. aastal. Ameti vastus oli, et hoone ei ole mälestis. Samas oli kirjas, et Raadi lennuväli koos lennujuhtimiskeskusega on ajaloolise militaarmaastikuna võetud arvele 20. sajandi arhitektuuri registris. «Ilmekas stalinistliku arhitektuurikeelega lennujuhtimiskeskuse hoone väärib säilitamist kui sümbolobjekt ning meenutus alal paiknenud militaarlennuväljast,» lõppes kiri.

​Aasta hiljem kordas amet oma seisukohta. Siis tuli Raudvassari sõnul uus päring ajendatud asjaolust, et keskkonnainvesteeringute keskuselt oli võimalik saada nõukogudeaegsete hoonete lammutamiseks toetust. Sestap oligi nõunik nüüd hämmingus, et asjatundjate nõu on küsitud, kuid sellest pole hoolitud.

Tartu vallavanem Jarno Laur selgitas, et vald on üritanud leida sellele majale mõtet pikka aega, kuid edutult. «Peale selle, et sellele mõtet otsisime, oleme teinud ka kulutusi, et maja kehand säiliks, seal on olnud valve,» sõnas Laur. «Maja silmanähtavalt laguneb meie käes. Ehitusekspertide sõnul on selleks väga lihtne põhjus. Majal peab olema vundament, mis kannab maja. Selle maja vundament on tehtud punasest tellisest, mis ei kanna ülejäänud konstruktsiooni.»

Raudvassar ütles, et vundamendiprobleemid on teada, kuid vundamenti oleks kindlasti saanud kindlustada.

Mitu põhjust

«Ilmselgelt oleks võimalik selle maja alt ka vundament välja vahetada või seda toestada, küsimus on aga eesmärgipärasuses. Mis mõttega seda teha, mis see maksab ja kes selle eest maksab,» vastas Laur.

Vallavanema sõnul sai lammutamise otsust langetades määravaks mitme põhjuse koosmõju, sest vallal oli ka kohustus tagada laguneva ja kasutuseta hoone ohutus.

«Loomulikult me küsime kõigi muinsuskaitsealuste objektide kohta muinsuskaitseametilt nõu, kõnealusel juhul pole tegu muinsuskaitsealuse objektiga,» ütles Laur. «Eesti on täis väga huvitavaid ehitisi, aga neist mitmetegi pidamine olukorras, kus need käsu peale püsti ei seisa, isegi mitte muinsuskaitseameti käsu peale, ei ole jõukohane. Võtta neid kohustusi juurde olukorras, kus eesmärk ei ole selge, ei ole väga õige.»

Laur lisas, et vallal ei ole olnud huvi hoonet müüa, sest planeeringu järgi on seal tootmise ja ärimaade ala, teistsuguse eesmärgiga tükki polnuks mõistlik välja mõõta. Küsima ei ole ükski ostuhuviline ka tulnud.

Lammutamise maksab kinni vald, töö eelarve on 28 000 eurot.

Seotud lood
21.10.2020 22.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto