Sisukord
Majandus
Postimees

Läbi Eesti mikrokiipe smugeldanud ärikat võib USA-s ees oodata eluaegne

4 min lugemist
  • USA kõrgtehnoloogilist elektroonikat smugeldati läbi Eesti ja Soome.
  • Süüdimõistmise korral võib Kosmatšovi ees oodata eluaegne vangistus.
  • Järgmine kohtuistung toimub nädala pärast.
Kiipide sahkerdamine Venemaale. FOTO: P M

Ameerika Ühendriikide California prokuratuur esitas süüdistuse kahele mehele, kes smugeldasid USAst Eesti kaudu Venemaale kõrgtehnoloogilist elektroonikat, mida saab kasutada ka sõjatööstuses. Süüdistuse järgi eksportisid 66-aastane Valeri Kosmatšov ja 66-aastane Sergei Vetrov USAst Eestisse mikrodetaile, üritades jätta muljet, et elektroonikakomponentide viimane lõpp-punkt on Eestis. Tegelikult toimetasid mehed elektroonika edasi Venemaale.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Valeri Kosmatšov on naturalisatsiooni korras saanud Eesti kodakondsuse. Talle kuulus ettevõte Eastline Technologies OÜ ning 50 protsendi ulatuses ettevõte Adimir OÜ. Viimase kaasomanik oli Sergei Vetrov. Neid kahte ettevõtet kasutati USAst ostetud mikroelektroonika smugeldamiseks.

Krediidiinfo andmetel on mõlema ettevõtte tegevusalaks elektroonika hulgimüük. USA prokuratuuri kahtlustuse järgi smugeldati elektroonika aga edasi Venemaale. Kusjuures smugeldatud mikrokiipe saab kasutada nii tsiviil- kui ka sõjalistel eesmärkidel.

Kosmatšovi ja Vetrovi ning nende kahte ettevõtet süüdistatakse vandenõus, et rikkuda rahvusvaheliste erakorraliste majandusvolituste seadust (IEEPA) ja toime panna rahapesu. Lisaks süüdistatakse ärimehi eelmainitud seaduse rikkumises 12 episoodis, smugeldamise 19 episoodis ja rahvusvahelise rahapesu 17 episoodis.

21.03.2019 23.03.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto