Sisukord
Sport
Postimees
23.03.2019
Majandus Luunja kurgi tippaeg saabub talvel Välismaa Üle õlleaja läinud Brexitile seati uus piir (2) KOHALIK VAADE. Roimar vangis, idee vabaduses Tutanhamoni varakambri näitus võib purustada rekordid (2) Arvamus Miks jaapanlased on vaimustunud Eesti kunstniku näitusest? (1) Juhtkiri: Brexit Euroopal jalus (1) Marko Suurmägi: pere on raha (1) Kaks Raimond Kaljulaidi (19) 200 000+! Kelle oma on «Kõigi Eesti»? (31) Meeldetuletus lintšijaile (9) Tiina Vähi: hundirahvas eestlased (2) Popmuusika, mis võiks meeldida Varro Vooglaiule Juurikas. Jüri Ratase valitsemise kuldjuubeli tähistamise kava (7) Nädala plaat. Millesse uskuda? Kultuur Miks jaapanlased on vaimustunud Eesti kunstniku näitusest? (1) Popmuusika, mis võiks meeldida Varro Vooglaiule Juurikas. Jüri Ratase valitsemise kuldjuubeli tähistamise kava (7) Nädala plaat. Millesse uskuda? Sport Denver Nuggets – hooaja märkamatu üllataja Mart Soidro: sporditegelased haarasid sule (6) Janari Jõesaar: ootangi endalt kogu aeg häid etteasteid Kodu Tehasemajad kerkivad kiirelt ja muretult AK Miks jaapanlased on vaimustunud Eesti kunstniku näitusest? (1) Tiina Vähi: hundirahvas eestlased (2) Popmuusika, mis võiks meeldida Varro Vooglaiule Juurikas. Jüri Ratase valitsemise kuldjuubeli tähistamise kava (7) Nädala plaat. Millesse uskuda? Arter 2 VIDEOT Arteri suur lugu! Moegeenius Aldo Järvsoo: Ükski vanem pole ära teeninud, et laps talle valetaks (4) Kes peab päästma maailma? (4) Neeme Raud: nõrganärvilistel meediat mitte tarbida! (36) Soome suusalegend Eesti dopinguskandaalist: paneb imestama, et sellised asjad toimuvad (6) Tuntud raadiohääle kaksikelu Filmiarvustus «Meie»: võluv perekond rätsepakääridega (1) Tuuluta menüü kevadiselt kergemaks: viis paastuaja toitu Soolopurjetaja naine loeb hommikuti ookeanide tormiprognoose Genfi autonäitus. Millist tulevikku ennustavad ideeautod? (1) Genfi autonäituse järelkajad. Õnnitleme juubilare! Pluss 7 imelikku asja, mis silma jäid VIDEO. Kapid tulevad: laiad õlad on moes! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Soome suusalegend Eesti dopinguskandaalist: paneb imestama, et sellised asjad toimuvad

5 min lugemist
Legendaarne Soome suusataja Juha Mieto andmas kolmapäeval Viljandimaal Kõpus Arterile intervjuud. FOTO: Kristjan Teedema

Põhjanaabrite omaaegne suusakuulsus Juha Mieto räägib pikas intervjuus Arterile, et usub kogu hingest puhtasse sporti, sest tema ei kasutanud oma hiilgeaegadel isegi mitte vitamiine ja toidulisandeid, vaid ammutas jõudu ekstrarasvasest piimast ja raskest metsatööst.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Soome hiiglane Juha Mieto on Viljandi lähedal Kõpu alevikus lõhkunud keskpäeval kerge käega juba kaks ja pool ruumi puid – täiesti tasuta, sest talle lihtsalt meeldib –, kui viimaks kirve käest paneb. Aga enne näitab veel, mida teeb, kui mõni kaunis naine talle puulõhkumise ajal helistab.

Ta lööb puu servast killu, asetab selle kaarja küljega pakule, istub ise killu lamedale poolele ning end ette-taha kiigutades laseb jutul magusalt voolata. Ta võib seda endale julgelt lubada. Sest juba rohkem kui kaks kümnendit on ta lesk. Abikaasa Minna suri, kui nende poeg Juha-Petteri oli saanud alles kaheksa.

Mieto on soomlastele legend, kes mahub ühte ritta Lasse Vireni, Matti Nykäneni, Marja-Liisa Kirvesniemi ja teiste mitmekordsete olümpiavõitjatega, ehkki oma neljal taliolümpial suutis ta esimeseks tulla vaid korra, ja sedagi teatesõidus. Ometi on ta end ajalukku jäädvustanud. Seda mitte üksnes oma karuse, suusataja kohta sobimatult üüratu suurusega – pikkust parimail päevil 197 sentimeetrit ja kaalu vähemalt 101 kilo –, vaid ennekõike traagiliste kaotustega. Sapporo talimängudel kaotas ta 15 km distantsil pronksmedali kuue sajandikuga, kaheksa aastat hiljem Lake Placidis jäi samal alal kullast ilma kõigest üheainsa sajandikuga. Too oli niivõrd absurdselt juuspeen kaotus, et rahvusvaheline suusaliit otsustas edaspidi juuksekarva mitte lõhki ajada ning mõõta aegu kümnendiku täpsusega.

Kui Mieto (69) kuulsus tugineb osalt ühele maailma spordiajaloo kurioossemale kaotusele, ei saa ju Kõpu puiduenergia päeval, kuhu ta tuli elupõlise metsamehena näitama, kuidas mängeldes puid lõhkuda, jätta temalt küsimata, kui sageli ta mõtleb sellele, kuhu tolle sajandiku 15 kilomeetri jooksul ikkagi pudistas.

Mieto hakkab selle peale laginal naerma.

22.03.2019 25.03.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto