Sisukord
Arvamus
Postimees
27.05.2020
Video ⟩ «Ujusin üle ja nägin Euroopa Liidu märki.» 38-aastane Aafrika Põhja-Koreast pagenud mees räägib oma põgenemisloo Eesti Piiride avamine tõi Soomest 10 nakkusjuhtumit Ubja lähistel varises sisse vana kaevanduskäik Aab: Rail Balticu Pärnumaa trassi nihkumine ei ole välistatud Eesti lühiuudised Majandus Üle hulga aja laenu võtnud Eesti plaanib veel laenata Majanduse lühiuudised Bolt loodab saja miljoni euro abil turuosa kasvatada Saksamaa valitsus haarab Lufthansas ohjad Maksepuhkusel iga kümnes laen Töötajate palgaootus on kahanenud Kohus vaeb uue õlitehase ehitusluba Välismaa Euroopa rohelised kritiseerivad Eesti investeeringut põlevkiviõlitehasesse Välismaa lühiuudised Kriitikud peavad eriolukorra lõpetamist Ungaris sisutühjaks žestiks Kosmoselendudele koidab uus ajastu Arvamus Mart Raudsaar: uus dimensioon ajakirjanduses Maarja Vaino: hea hautise retsept Andres Peets: maksma peab tee kasutaja, mitte auto omanik Andres Herkel: aeg e-valimised maailma viia Erkki Bahovski: vana normaalsus Uno Ainsoo: ületootmine maasikapõldudel Juhtkiri: kosmos on lähemal kui Paide Kultuur Kuidas mõjutab tehnoloogia inimeste enesetaju? Eino Tambergi sünniaastapäeva tähistatakse suurejooneliselt Ivo Felt: karta on massilist B-filmide puhangut Sport Spordi lühiuudised Urmo Aava ralli MM-etapist Eestis: meie puudused võivad olla tugevused, kui neisse ise usume Erki Nool ootab päeva, mil tema tippmark kukub Tartu Doktor Väino Sinisalu elutöö ei ole tehtud Jüri Saar: Puhuge! Kõvemini! Urmas Kruuse: kriisist saadud kogemus tuleb enda kasuks tööle panna Peep Peterson: nõuan ausaid maasikaid! Linnavalitsuse veebikoosolekule tikkus kutsumata külaline Koroonakriis nullis Tartu raekotta lifti ehitamise Tartu lühiuudised Linn lükkab majanduslanguse hirmus lasteaia kalli remondi edasi Kaasava eelarve ideedest paistab sportlik eluviis Elektrirattaid saab nüüd tasuta parklas laadida Kultuuri lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ajateenija: keda kaitsevägi kasvatab?

2 min lugemist
Andri Küüts FOTO: Erakogu

Küberväejuhatuse ajateenijate esindusmees nooremseersant Andri Küüts kirjutab, et suhtumine on võti, kas ajateenistus panustab sinu arengusse või mitte. 

Ajateenistuses kohtad läbilõiget kogu Eesti ühiskonnast. Ka seda osa, kellega pole varem kokku puutunud.

Et ajateenijaskond on ühiskonna peegeldus, elab ühe katuse all väga erinevatest kasvukeskkondadest ja peredest pärit inimesi. On eri maailmavaate ja haritusega inimesi. Jagad kasarmut inimestega, kel on erinevad huvid, motivatsioonid, suhtumised ja väärtused, probleemid ning tõekspidamised.

Aastaid enne seda, kui jõudis kätte minu aeg teenima tulla, pelgasin teatud juttude ja müütide tõttu ajateenistust. Mitu aastat enne, kui hakkasin ajateenistuse järgi plaanima elus järgmisi samme, oli mul vanemate sõprade-tuttavate kaudu juba konkreetne arusaam, mida ajateenistus tähendab ning millega siin tuleb rinda pista.

Olin kuulnud, et karjutakse ja tuleb alandlikult alluda mõne rumala ülema tahtele, kes ei pea sind kellekski. Neist lugudest piisas, et peljata eos seda, mis mind ajateenistuses ees võib oodata.

Aga nüüd, olles kaheksa kuud teeninud, olen pidanud tegelema hoopis raskema katsumusega, kui oskasin kunagi ette kujutada. Minu suurim väljakutse on olnud hakkama saada tollesama läbilõikega meie ühiskonnast, mida ennist kirjeldasin.

Rumalat ülemat mina kohanud ei ole. Olen kohanud inimesi, kelle arusaamad ja suhtumised erinevad minu omadest palju. Ning neid mitte tegevteenijaist ülemate, vaid nimelt kaasajateenijate seas.

Olen kokku puutunud keeruliste isiksustega. Kannatanud ükskõiksete ja enesekesksete mina-mina-mina-tüüpi ajateenijate pärast, keda ei huvita muu kui see, kuidas saaks võimalusel ebamugavustest ja teenistuse käigus ette tulevatest probleemidest kõrvale hiilida. Nendest asjadest, mis kasvatavad.

Arvan, et probleemide eiramine on kõige kurvem asi, mida keegi endale (ja teistele) võib teha. Vastupidi levinud hoiakule, et nendest hoidumine aitab pääseda millestki nõmedast, võiks mõelda, et valides julgemini probleeme, millega tegeleda, lood endale võimalusi kasvada ning saada senisest endast paremaks. Seda mitte ainult ajateenistuses, vaid ka edasises elus.

Tõsi on, et kaitsevägi pole koht, kus olla individualist. Kaitseväes võid õppida seda, et sa ei pea siin maailmas kõigega üksinda hakkama saama. Targem on mõelda ja tegutseda koos kui meie.

Sest jõudes reservi, ei sõltunud su ajateenistuse kogemus suuremal määral sellest, millises väeosas sa teenisid, kui toredad või nõmedad olid toakaaslased ja kui karmid olid ülemad. Suurim võit või viletsus oli sinu enda suhtumine. See, kas ja kuidas otsustasid ettetulevate probleemidega tegeleda.

Suhtumine on võti, kas ajateenistus panustab sinu arengusse või saab sinu kogemus järjekordseks looks sellest, kuidas keegi 8 või 11 kuud oma elust asjatult mööda lasi.

Seotud lood
26.05.2020 27.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto