K, 30.11.2022

Siim Raie: kultuuripärand buldooseri ees

Siim Raie
Siim Raie: kultuuripärand buldooseri ees
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Siim Raie. 
Siim Raie. Foto: Erakogu

Umami restorani maja, Rahu kino, Tädi Anni kohvik, Tartu sõjaväelennuvälja juhtimiskeskus – kõik satuvad eetrisse siis, kui nende kõrval seisab buldooser. Buldooser äratab üles kohaliku kogukonna või siis vähemalt mõned häälekad kodanikud, kirjutab muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie.

«Kas sa ei saaks seda kuidagi peatada?» küsis tuttav sotsiaalmeedias Umami restoranihoone lammutamise kohta. Peatada mida? «No selle detailplaneeringu elluviimist.» Kui muinsuskaitsel oleks selline jõud ja pädevus, siis oleks igasugune avalik menetlus planeeringute koostamisel ja kehtestamisel mõttetu. Kohati on see mõttetu ka praegusel viisil.

Tsiteerides üht kuuldud ütlust: «Kui tahad midagi varjatult avalikus ruumis ära teha, siis tee seda avatud menetlusega, sest keegi ei pööra tähelepanu.» Avalik menetlus toimib ainult siis, kui ühele erahuvile on olemas teine, vastanduv erahuvi. Avaliku huvi edukaks kaitsmiseks ei ole meie kogukonnad ja kodanikuühiskond veel täit jõudu saavutanud. Järelikult on kõikide huvide arvestamine ja tasakaalustamine ikkagi tugevama osapoole ehk avaliku võimu ülesanne. Näilise kaasamisega seda ülesannet ei täida.

Märksõnad
Tagasi üles