Sisukord
Arvamus
Postimees
30.03.2019
Eesti Uus-Meremaa massimõrvar pendeldas nädala Eesti ja Läti vahet (58) Majandus Ränkade kahtluste süü langes taanlastele tagasi (1) Swedbanki väärtusest kadus ligi 9 miljardit eurot (1) Välismaa Briti parlament lükkas Theresa May leppe järjekordselt tagasi Brexiti tõttu koliti ka piraaditõrjebaasi «Ainult pime ei näe Ukrainas muutusi!» (6) Omaaegne «sündsusetus» sirgus 30 aastaga väärikaks Arvamus Mees, kes mõtles teisiti Nädala plaat. Vaikne ameeriklane Anna Kaneelina tahab enamat Kultuur Mees, kes mõtles teisiti Anna Kaneelina tahab enamat Kodu Talvekindel kodu sünnib hoopis kevadel AK Suur lugu: Mendelejevi tabel 150 - pikk ja okkaline tee elementide pusle kokku saamiseni Film, mis painutas reaalsust Võim pole ainult ametikoht või positsioon, vaid ühtlasi ka meeleseisund (1) Mees, kes mõtles teisiti Nädala plaat. Vaikne ameeriklane Anna Kaneelina tahab enamat Juurikas: ERRi võib juhtida robot Arter Perearst Le Vallikivi: Eestis kulutatakse raviraha tervete inimeste rahustamiseks (20) Suur lootus loomaomanikele: jah, lemmikut saab kloonida! (2) Justin Petrone: kui Vargamäel olnuks üks Petrone, olnuks ta kõrtsmik (1) Omaan on avastamist ootav araabia maailma vanaema Maailmakuulsa Oudolfi aed kui Kört-Pärtli särk pühapäeva hommikul Lastega Hispaanias: suhtlemine on hispaanlaste hea elu retsept Vana naine! Ja polegi veel surnud? Kaneelikala? Tallink Silja Line`i peakokk Anti Lepik annab juhatust, kuidas seda teha Sõiduproov. Lexus UX: 7 küsimust ja vastust Kellele ja milleks vana võimendi? Mis maksab lausa tuhandeid eurosid! (1) Mis on kevade viis õige tähtsamat moevärvi? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Justin Petrone: kui Vargamäel olnuks üks Petrone, olnuks ta kõrtsmik

3 min lugemist
Andres (Priit Loog) filmis «Tõde ja õigus». FOTO: Rakvere Teatrikino

«Tõe ja õigusega» müüdi ka Viljandis veel nädalaid pärast esilinastust saalid pilgeni täis. Ent ma ei suutnud end samastada ühegi Vargamäe mehega. Mari on loo tegelik kangelane - naine, kes suutis armastada nõrka meest, rügas päevast päeva tööd ja toitis ära kõik lapsed, kelle jumal talle saatis.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Anton Hansen oli kahvatu jumega, hiire moodi näoga mees, peas parasjagu juukseid seitlisse kammida, ees peened vuntsid, mis tekitasid tunde, et härra Anton Hansen ei olnud isegi täiskasvanuna suuteline täishabet kasvatama. Suur kirjanik suri 1940. aasta märtsis, kolm kuud enne seda, kui Nõukogude Liit tema maa hõivas.

Just nagu oleks Jumal ise teda säästnud nägemast rahvuskaaslaste traagilist saatust.

Härra Hansen kandis pikka mantlit ja mõnikord moekat kaabut ning nägi suurt vaeva enda vormis hoidmisega. Nime A. H. Tammsaare all teoseid avaldanud härra Hansen oli üks distsiplineeritumaid proosaautoreid. Produktiivsuselt suutis teda vahest edestada vana hea Charles Dickens. Seitsme aasta vältel, 1926. aastast 1933. aastani, kirjutas ta valmis viieköitelise «Tõe ja õiguse», millega on jäänud igaveseks ajaks eestlaste südamesse.

Eestlastele meeldib ta seniajani ja kui nüüd film välja tuli, hakati mulle igalt poolt survet avaldama seda vaatama minna. «Sa lihtsalt pead minema «Tõde ja õigust» vaatama,» öeldi mulle igas kohvikus. «See film räägib meist.»

Ma olin varem näinud mõnda «Tõe ja õiguse» teatrilavastust ja need ei olnud mind rahuldanud. Mulle kipuvad meeldima marginaalsed tegelased, neurootilised heidikud. Kui vaene Juss «Tõe ja õiguse» lavastustes ennast aina köiega puuoksa külge riputas, tekitas see minus rahutust. Mindki on kiusatud ja näha, kuidas Jussi avalikult alandatakse, oli mulle liiast.

«Kui see oleks Itaalia film,» olen ma inimestele öelnud, «oleks Juss kirikus Andrese maha löönud.»

Eestlasi on minu kommentaar enamasti vapustanud ja nad on püüdnud Andrese halba käitumist õigustada sellega, et ta oli ettevõtlik mees, kes püüdis talu järjele aidata. See viimane ongi kõige tähtsam. Niisugused isiklikud vihapidamised, mis on juba sajandeid toitnud maffia omavahelisi võitlusi Lõuna-Itaalias, ei tähendanud midagi Vargamäe nõlvadel. Andres tegi ränka tööd. Seetõttu saab talle kõik andeks anda.

29.03.2019 01.04.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto