Sisukord
Arvamus
Postimees
07.04.2020
Välistööjõu kärpimise plaan räsib peale põllumajanduse ehitust ja tööstust (20) Eesti Viirusanalüüsid jätavad küsimused õhku Eesti lühiuudised Mask võib anda võltsi turvatunde Lahutatud vanemad jäävad eriolukorras laste jagamisel hätta Koroonahirm kiirendas postiringi tunni võrra Majandus Töötuid tuleb esialgu juurde tasapisi Töötasu hüvitisele joosti tormi Majanduse lühiuudised Tallinki uue laeva ehituse algust tähistati videopeoga Autotööstust ähvardab ajaloo suurim kriis Välismaa ELi tööhõiverahastu Eestit esialgu ei huvita Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE. Serbia valitsus võitleb viiruse asemel ajakirjanikega Koroonaviirus sundis Boris Johnsoni haiglavoodisse Arvamus Juhtkiri: maskid ja testid Aimar Altosaar: solidaarsuspuudest Veikko Maripuu: kelle häda on suurem? Ove Sander: kitsa ringi matused eriolukorras järgivad piiranguid Andres Herkel: ärge loovutage kontrolli Kultuur Tühjuse poeesia 2: Veronika Kivisilla (1) Uus rakendus lubab revolutsiooni videovaatamises ARVUSTUS. Moraalsed värdjad nunnuäris Sport Janar Talts: köögipoolt korras hoida on palju raskem kui mängida ERRi spordiboss Rivo Saarna: erameedia tegi olümpiaõigusi omandades vea Tervis Psühholoogiliselt pingeline eriolukord rõhub vaimsele tervisele Tervise lühiuudised Tartu Ärajäetud reiside eest raha tagasi saamises valitseb segadus Artur Kuusi karikatuur: kuidas lapsed lasteaeda saata. Linn lükkab investeeringuid edasi, palkade kallale veel ei lähe Päästjaile teevad muret kulupõlengud ja rahvakogunemised Marju Lauristin nihutas ja nihutab piire ühiskonnas ja inimestes, aga pani tudengi ka punastama Tartu Agro läks 1,2 miljoni euro pärast kohtusse Eesliinil patrullpolitseinik Timo Reinthal arvestab võimalusega, et võib nakatuda Meelelahutus Koomiks Sudoku

Priit Pullerits: vasakliberalism on hukutav

2 min lugemist
Priit Pullerits FOTO: Margus Ansu

Kuidas on juhtunud, et pelgalt viie-kuue aastaga on Eesti, mis näis nii rahumeelne ja turvaline, isegi võrdlemisi üksmeelne riik, muutunud ähvardavalt podisevaks katlaks, mis on iga hetk valmis üle keema, vaat et plahvatama?

Äsjaste valimiste järel ja praeguste koalitsioonikõneluste taustal on kerge kiusatus kuulutada, et süüdi on rahvuskonservatiivne erakond, kes õhutab vaenu ja viha, külvab hirmu ja kütab kirgi.

Aga rahvuskonservatiivide edu ei ole tekkinud tühja koha pealt. Selleks et juuri ajada ja õide puhkeda, on vaja sobivat pinnast.

Teine kerge kiusatus on öelda, et tolle pinnase on ette valmistanud ülejäänud erakonnad, kes on hoolimatult unustanud, et Eestis elab kümneid, küllap isegi sadu tuhandeid inimesi, kes ei vaata seniste valitsejate poole rõõmsa, usaldava pilguga. Olgu põhjused millised tahes, aga kindlasti ei piirdu need vaesuse, vähese harituse ja kitsarinnalise tagurlusega.

Vasakliberaalset diktaati ei saa kehtestada isegi mitte pehme jõuga, nagu Euroopas on seni püütud teha.

Rahvuskonservatiivse tiiva jõuline esilekerkimine viimastel aastatel on tegelikult ja peaasjalikult Euroopa selle kümnendi arengute tulemus. Nonde arengute alla kuuluvad eliidi võõrandumine rahvast nii Euroopa keskvõimu kui ka riikliku võimu tasandil, rahvusriikluse idee taunimine ja mahasurumine Euroopa valitsevas mõtteviisis, vasakliberaalsete ideede kompromissitu pealesurumine, arutult avatud hoiak immigratsiooni suhtes, traditsiooniliste kristlike väärtuste naeruvääristamine ja mõnitamine. (Loetelu pole kaugeltki lõplik.) Kokkuvõttes näeme üle Euroopa laiuvat vasakliberaalsuse diktaati, mille esindajad on veendunud oma paremuses, progressiivsuses, õiguses ja ülimuslikkuses, ning näeme taunivat, lausa sallimatut suhtumist neisse, kes julgevad mõelda teisiti.

Ent ühtki uut mõtteviisi, väärtuste ja hoiakute kogumit, ükskõik kui eesrindlikuks ja edumeelseks eestvõitlejad seda peavad, ei saa kehtestada jõuga, isegi mitte pehme jõuga, nagu Euroopas on seni püütud teha. See tekitab paratamatult vastuseisu, nagu on näidanud AfD teke Saksamaal, Rootsi Demokraatide üha kasvav populaarsus, Le Peni Rahvusrinde jätkuv tugevus Prantsusmaal, Viie Tähe Liikumise võimas esiletõus Itaalias. Raske on leida Euroopas riiki, mis pole näinud paremäärmuslikuks ja populistlikuks tembeldatud (sic!) jõudude ilmumist areenile, ja järjest tuleb juurde riike, kus need jõud trügivad ning pääsevad täitevvõimu aparaati.

Rahvusliku konservatiivse erakonna mõju ja populaarsuse kasv Eestis pole järelikult midagi meile eriomast ja ainulaadset, mille pärast end valgeks jõuks pidavad erakonnad peaks silmad peast häbenema, Eestit siunama ja sarjama. Tegemist pole muu kui kohaliku jõulise vastureaktsiooniga Euroopas kreeni kiskunud protsessidele, mida senine võimuladvik on vaikimisi kuulekalt toetanud. Sest Eesti, ärgem unustagem, on ikkagi osa Euroopast.

Seotud lood
06.04.2020 07.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto