Sisukord
Kirjandus
Postimees
30.03.2019
Eesti Uus-Meremaa massimõrvar pendeldas nädala Eesti ja Läti vahet (58) Majandus Ränkade kahtluste süü langes taanlastele tagasi (1) Swedbanki väärtusest kadus ligi 9 miljardit eurot (1) Välismaa Briti parlament lükkas Theresa May leppe järjekordselt tagasi Brexiti tõttu koliti ka piraaditõrjebaasi «Ainult pime ei näe Ukrainas muutusi!» (6) Omaaegne «sündsusetus» sirgus 30 aastaga väärikaks Arvamus Mees, kes mõtles teisiti Nädala plaat. Vaikne ameeriklane Anna Kaneelina tahab enamat Kultuur Mees, kes mõtles teisiti Anna Kaneelina tahab enamat Kodu Talvekindel kodu sünnib hoopis kevadel AK Suur lugu: Mendelejevi tabel 150 - pikk ja okkaline tee elementide pusle kokku saamiseni Film, mis painutas reaalsust Võim pole ainult ametikoht või positsioon, vaid ühtlasi ka meeleseisund (1) Mees, kes mõtles teisiti Nädala plaat. Vaikne ameeriklane Anna Kaneelina tahab enamat Juurikas: ERRi võib juhtida robot Arter Perearst Le Vallikivi: Eestis kulutatakse raviraha tervete inimeste rahustamiseks (20) Suur lootus loomaomanikele: jah, lemmikut saab kloonida! (2) Justin Petrone: kui Vargamäel olnuks üks Petrone, olnuks ta kõrtsmik (1) Omaan on avastamist ootav araabia maailma vanaema Maailmakuulsa Oudolfi aed kui Kört-Pärtli särk pühapäeva hommikul Lastega Hispaanias: suhtlemine on hispaanlaste hea elu retsept Vana naine! Ja polegi veel surnud? Kaneelikala? Tallink Silja Line`i peakokk Anti Lepik annab juhatust, kuidas seda teha Sõiduproov. Lexus UX: 7 küsimust ja vastust Kellele ja milleks vana võimendi? Mis maksab lausa tuhandeid eurosid! (1) Mis on kevade viis õige tähtsamat moevärvi? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Võim pole ainult ametikoht või positsioon, vaid ühtlasi ka meeleseisund

4 min lugemist
Julie Diamond, «Võim: kasutaja käsiraamat». FOTO: Raamat

Julie Diamondi eneseabiraamatu väärtus on võimu kuritarvituste vältimise põhjalikes juhistes. Ta alustab maailma kõrgeima mäetipu mägironija enesetunde kirjeldusest. Teatud kõrguses jääb inimene vähese hapniku tõttu uimaseks, nõrgaks ja kaotab arusaamis- või isegi kõndimisvõime. Täpselt vastupidi tunneb ennast tippjuht. Kõrges ühiskondlikus ametis suurenevad eneseusaldus ja tegutsemine ning vähenevad eneseteadvus ja kaastundevõime. Võim ja staatus on nagu narkootikumid. Vähenenud eneseteadvus suurendab võimalust kasutada võimu valesti.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Autor ühendab kuulsa vanglakatse ja William Goldingi romaani „Kärbeste jumal“ näited. Vanglakatses osalenud suvalistest inimestest pandi pool vangi ja teised neid valvama. Kuue päeva pärast tuli katse lõpetada, sest olukord põhjustas metsikusi. Samasuguses olus olid ka teise näite noored romaanitegelased üksikule saarele sattudes. Saarel alanud taandarengus algas kohutav võitlus võimukandjate ja saakloomadeks olevate poiste vahel. Autor teeb neist näidetest järelduse, et võim rikub inimest. Võimu kuritarvitused sõltuvad olukorrast, kontrolli vähesusest ja eelsoodumustest. Kuna kõik valitsejad või poliitikud pole valetajad ja kõik rikkad inimesed ei käitu valesti, sõnastab autor uurimisküsimuse: kuidas ja millisel määral rikub võim inimest?

29.03.2019 01.04.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto