E, 11.12.2023

KOHALIK VAADE. Itaalia parempopulistid võidutsevad vaenlase toetusega

Javier Brandoli
, ajakirjanik
Copy
Seinamaaling, mis kujutab Viie Tähe Liikumise juhti Luigi Di Maiot (vasakult), Itaalia peaministrit Giuseppe Contet ja Põhjaliiga liidrit Matteo Salvinit muinasjututegelastena.
Seinamaaling, mis kujutab Viie Tähe Liikumise juhti Luigi Di Maiot (vasakult), Itaalia peaministrit Giuseppe Contet ja Põhjaliiga liidrit Matteo Salvinit muinasjututegelastena. Foto: ALESSANDRO SERRANO/AGF/SIPA/Scanpix

Põhjaliiga asutajalt Umberto Bossilt pärineb kuulus lause, mis võttis kokku nende eduloo 1990. aastate alguses: «Meie rahvas on valmis rünnakuks. Mõned ütlevad, et riik on lagunemas, kuid mina tunnistan ainult üht riiki, milleks on Padania. Mind ei huvita Itaalia.»

Loosungi «Roma ladorna» («Röövellik Rooma») all oli Bossi ja tema järgijate eesmärk luua jõukate põhjaregioonide föderaalliit nimega Padania, mille tuumiku moodustaksid Lombardia ja Veneto maakond ning mille lõunapiir kulgeks mööda Po jõge.

Neil õnnestus tõusta kiiresti Itaalia poliitikas suuruselt neljandaks jõuks tänu kahele teemale: vastuseis ebaseaduslikule sisserändele ja võitlus korruptsiooniga, mis oli võtnud Lõuna-Itaalias epideemia vormi.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles