R, 9.12.2022

Rootsieestlased hokikoondises! Mänedžer Rooba: nad on omad, mitte kodustatud mängijaid

Indrek Raudkivi
, reporter
Rootsieestlased hokikoondises! Mänedžer Rooba: nad on omad, mitte kodustatud mängijaid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Jüri Rooba.
Jüri Rooba. Foto: Eesti Hokiliit

Eesti jäähokiliit teatas koondisekandidaatide nimekirja koduseks I divisjoni B-grupi MM-turniiriks. Selle pilku heites torkab spordihuvilisele kohe silma kaks rootsipärast nime: Emil Svartbro ja Fabian Hast.

Kas jäähoki on minemas sama rada, mida saalihoki käib juba kümmekond aastat – platsil «rootslaste» abivägi? Hokikoondise kutse saanud Svartbro mängib Djurgarden IFis ja Hast Halmstad HF U-20-meeskonnas. Rootsis on üles kasvanud ka Christopher Usov (Aker/Strängnäs), Soome jäähoki kasvandik on Mark Viitanen (Heinola Peliitat).

«Mingist kodustamisest ei saa rääkida,» ütles Eesti hokikoondise mänedžer Jüri Rooba otsekoheselt. «Nad on eestlased, neil on Eesti pass ning neis voolab vanavanemate kaudu eesti veri. Nad on Eesti fännid ning huvitatud meie hokikoondise esindamisest,» selgitas Rooba noorte Rootsi eestlaste koondisesse kutsumise tagamaid.

Nende poiste vanavanemad tulevad mänge vaatama, näod sinimustvalgeks maalitud, ning valavad saalis heldimuspisaraid.
Jäähokimänedžer Jüri Rooba

«Nende poiste vanavanemad tulevad aprilli lõpus Tondiraba halli mänge vaatama, näod sinimustvalgeks maalitud, ning valavad saalis heldimuspisaraid,» lisas koondise mänedžer.

Väike kõrvalepõige. Eesti edukaim võistkonnaala saalihoki on maailma tipu lähedal püsinud kümmekond aastat. Maailmameistrivõistlustel viimasel neljal korral saavutatud esikümnekohad teevad rõõmu kõigile pöidlahoidjatele.

Aastatel 2013–2016 saalihokikoondise peatreenerina tegutsenud Argo Kungla rääkis, et «rootslaste» abi oli käesoleva kümnendi alguses väga teretulnud. «Siis lootsime maailmameistrivõistlustel ikka kuue hulka jõuda. Võtsin internetist meeskondade nimekirjad ette. Kammisin kõik läbi ning nimed, mis vähegi eesti päritolule viitasid, kirjutasin välja ja otsisime vennad üles,» rääkis Kungla spordispionaažist treeneritöös.

«Seejärel saime lisakontakte juba nendelt kuttidelt, kellega ühendust olime võtnud – kellel oli isa eestlane, kellel vanaisa Eestis sündinud. Meeldiv on see, et kõik, kellele ettepaneku tegime, olid rõõmuga nõus Eesti koondist esindama. Muidugi said nad uhiuued Eesti passid,» kõneles endine peatreener.

Jäähokimänedžer Rooba sõnul on kogu aeg olnud silmapiiril niisuguseid eesti päritolu mängijaid. «Samas leidub ka neid, kes unistavad Rootsi koondisse jõudmisest ega soovi Eestit esindada. Aga kui tase on piisav, on nad alati teretulnud,» ütles Rooba.

Ta lisas, et mängijate otsimise tuhinas on kiigatud ka Ameerikasse ja Kanadasse, kuid sealt Eestisse jäähokit mängima tulla on mitu korda keerulisem. «Oli Mike Auksi, esindas Eestit, tuleb nüüdki Tondirabasse mänge kaema,» tuletas Rooba Kanada eestlase mänguperioodi meelde.

Eesti hokikoondise vastased Tondiraba jäähallis 24. aprillist 4. maini toimuval MMi I divisjoni B-grupi turniiril on Ukraina, Poola, Rumeenia, Holland ja Jaapan.

Eesti koondisel on enne MM-mänge plaanis ka neli sõpruskohtumist. «Kohtume kaks korda Leedus sealse koondisega ning kaks korda Lätis nende klubide koondisega. Kodusel turniiril on eesmärk gruppi püsima jääda ja võidelda medalite eest, peame olema realistid. Tulge halli kaasa elama!»

Märksõnad
Tagasi üles