Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
11.07.2020
Eesti Priit Hõbemägi on valmis minema kultuurikomisjoni vastu kohtusse Eesti lühiuudised Vanglamüüri lammutamine tõi hea üllatuse Kriis suunamudijaid ei murdnud (2) Majandus Analüüs: Tallink kaotas üle kahe miljoni reisija (2) Apple’i aktsia ralli teeb murelikuks, analüütikud soovitavad siiski osta (1) Välismaa AJA PEEGEL. Tunnistajad vaikivad seni Srebrenica ohvrite matmispaikadest Välismaa lühiuudised Arvamus Mihkel Kunnus: hukkamine e-kohtus (5) President Kanye West (3) Tagasihoidlik töörügaja Linnapea salarelv 111 päeva sisekaemust Juhtkiri: tõuksisõit pole lapsemäng (1) Tühista või saa tühistatud: avalikust arutelust sotsiaalmeedia ajastul (2) Sport MMA-eksperdid Vallo Hannus ja Ari Matti Mustonen lahkavad UFC suurt peamatši Ville Arikese kolumn: spordimaailm, mida me veel ei tundnud Tiidrek Nurme andis kogu oma elu jooksmisele (3) Merendus Täna algaval Muhu väina regatil suuri pidusid ei tule Merenduse lühiuudised AK Põhjala võlud ja valud: vana kummitehas võidetakse inimestele tagasi Arter Laevandusjuht Kadri Land: Tundub, et põdesin koroonat juba aasta algul Eesti jälle esirinnas! Mets kaob, mis mühiseb (58) Õiguspsühholoog Talis Bachmann: kui on ainult sõna sõna vastu, siis ei tohiks süüdi mõista (6) Põhjala võlud ja valud: vana kummitehas võidetakse inimestele tagasi «Väina tuled see aasta?» Romantikadisainer – ongi selline amet? Mis on saanud rahvaautost? Škoda Octavia sõiduproovis püüame saada jälile (1) Kuidas voltida periskoopi? Huawei täiustas parimat kaameratelefoni Esimene rokifestival tähistas totaalset vabanemist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Holmi pargi hoonestamise karikakramäng jätkub

2 min lugemist
Holmi park FOTO: Margus Ansu

Alles tänavu jaanuaris teatas Tartu linnapea Urmas Klaas, et Atlantise kõrval Holmi pargis jääb hoonestamata ala, mis oli mõeldud riigiasutusi koondavale riigimajale, sest riik on loobunud selle arendamisest.

«Kui riik Tartus riigimajal mõtet ei näe, riigiasutused on headel pindadel niigi, siis me ei näe põhjust, miks peaksime soovima näidata seda ala hoonestatavana. Selle hoonestamist me ette ei näe ja see jääb pargiks,» ütles ta.

Tuul pöördus

Kuid nüüd on tuul pöördunud või vähemalt pöördumas, sest rahandusministeeriumis liiguvad uued mõtted. Ministeerium on naasnud riigimaja rajamise soovi kaalumise juurde, vahendas Tartu üldplaneeringu ja arenguteenistuse juhataja Indrek Ranniku.

Küsimus on kerkinud Tartu uue üldplaneeringu koostamise käigus, mille lähteülesande kohta küsis Tartu seisukohta kõigilt seadusega ette nähtud asutustelt, ka maa-ametilt ja rahandusministeeriumilt.

Riigimaja asukoht FOTO: Graafika: Artur Kuus

«Mõlemad on teatanud, et nad soovivad endist viisi Holmi pargis maa reserveerimist riigiasutusele. Kuid enam ei räägitud riigimajast sellises mahus, nagu praegu kehtiva üldplaneeringu koostamise ajal. Siis olid nimetatud konkreetsed brutopinnad ja konkreetne plaan,» ütles Ranniku. «Nüüd räägiti sellest, et igaks juhuks reserveeritakse riigile maa pikemaks perspektiiviks.»

Linn võttis Ranniku sõnul seisukoha, et sellise umbmäärase definitsiooni ja funktsiooniga ehku peale pargi maa-ala hoonestamiseks ei reserveerita, riigimaja mõte oli ju tuua teenused äärelinnast erinevatest riigiasutustest linnakeskusesse, ning see vähendaks transpordivoogusid ja oleks inimestele kättesaadavam.

Ta on endiselt seda meelt, et riigimaja kavandamine Holmi parki oleks põhjendatud, kuna praegu paiknevad riigiasutused üle linna, paljudes hoonetes ja praeguses olukorras on kodaniku esmatasandi avalik teenus killustunud nii valdkondlikult kui ka valdkondade sees ametkondlikult. Riigimajja oleks koondunud riigiasutuste kohalike esinduste ühine teeninduskeskkond, mis tagaks kodanikule võimaluse saada vajalikud teenused ühest kohast, misläbi oleks paranenud avalike teenuste pakkumise kvaliteet ning kättesaadavus.

Kui tulevad konkreetsemad ettepanekud, mis suurendavad keskusefunktsioone, vaatab linn need uuesti üle, ütles Indrek Ranniku.

Ranniku nentis, et küsimust on uuesti arutatud märtsis vabariigi valitsus ja küpsemas on idee rajada Tartu kesklinna ikkagi teenuseid pakkuv riigimaja, nagu kavandatakse Tallinnas. Tallinna on nüüdseks kavandatud keskkonnamaja, mis ühendab keskkonnaministeeriumi haldusalas olevad asutused ja loodusmuuseumi.

Linn soovib selgust

«Oleks väga tore, kui selline maja tuleks ka Tartusse,» märkis Ranniku. «Sellest tulenevalt oligi linna vahepealne seisukoht, et sellise umbmäärase, igaks juhuks reserveerimisega me päri ei ole, aga kui tulevad konkreetsemad ettepanekud, mis suurendavad keskusefunktsioone, vaatab linn need uuesti üle.»

Lahkuva valitsuse kehtestatud riigimajade arendamise kavas ei nimetatud Tartu riigimaja, kuid nüüd on rahandusministeerium riigihalduse ministri Janek Mäggi kirjas teatanud, et selle aasta jooksul vaadatakse Tallinna ja Tartu riigimaja teema üle, ning teinud ettepaneku kohtuda. See kohtumine on kavas järgmisel nädalal.

Seotud lood
10.07.2020 12.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto