Sisukord
Sport
Tänane leht
06.04.2019
Eesti Peskov: Putin tahab hajutada Eesti hirme (43) Majandus Ardo Hansson sai ametisse Reformierakonna kiuste (20) Välismaa Killu-Villu võitlused Riia meerile sai saatuslikuks linna raha väärkasutamine Tülikas külaline tõstetakse tänavale (2) AJA PEEGEL. Hutu emad tapsid tutsi sülelapsi, mehed oma naisi, naabrid üksteist (14) Arvamus Vabariigi teine inimene (6) Rahale tekkis rahvus (1) Väärikat ei saa alandada (16) Marju Himma-Kadakas: kus me infokorratuses asume? (1) John Lennon ja läbimurre LSDga (2) Kultuur Nädala plaat. Tööstusrajooni melanhoolia John Lennon ja läbimurre LSDga (2) Sport Rootslanna, kel aukohal sõnad «ema» ja «isa» (2) Jaanus Kriiski kolumn: vaba Eesti sport on teelahkmel Mahakantud Žalgiris uskus, näitas iseloomu ja jõudis sihile NBA play-off’i ootel ehk naljakuust saab mängukuu Kodu Kaasaegne kasvuhoone teeb taimekasvatuse töö omaniku eest ära AK Tarmo Soomere: poolsurnud kassist rehepapliku deemonini ehk kas saame elada poolsuletud süsteemis? (28) Toomas Kiho: sada aastat seadusandjat Marju Himma-Kadakas: kus me infokorratuses asume? (1) Nädala plaat. Tööstusrajooni melanhoolia John Lennon ja läbimurre LSDga (2) Arter Stsenarist Martin Algus: mulle meeldib kõik, mis puudutab keelt! Ott Tänaku tõehetk kinolinal Kolhoosiaeg kolib vabaõhumuuseumi (2) Jüri Kolk: suurpuhastuse õndsus ja häda Unusta kõhnus! Ideaalmõõdud on rind 110, vöö 90, puus 120 Kui «Bambi» kohtub «Jääajaga» «Lemmikloomasurnuaid»: pöörane matmispidu Suvepealinn kutsub sööma Sõiduproov. Range Rover Evoque: nagu mööda rööpaid VIDEO. Moeese, milleta kevad ei tule Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ott Tänaku tõehetk kinolinal

5 min lugemist
Ott Tänak oma fännidega Rally Estonial möödunud suvel. FOTO: Karli Saul/SCANPIX

170+ võttepäeva. 11 riiki. Lugematud intervjuud ning hulk musta materjali. Seda kõike ühe mehe pärast. 11. aprillil esilinastuva dokumentaalfilmi «Ott Tänak: the movie» eel on Eesti spordiilmas elevust rohkem kui mõne tippvõistluse ootuses. Juba praegu on kinosaalid nädalate kaupa ette välja müüdud, sest pelgalt rallisõidu asemel on lubatud higi, verd, palju pisaraid ning siiraid emotsioone. Ning filmitegijad ei oota kinosaali mitte ainult rallisõpru, vaid eelkõige ka neid, kes iga ralliuudise peale lakke ei hüppa!

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

2018, Gapi rallipark, Prantsusmaa. Ott Tänak ja Martin Järveoja valmistuvad hooaja esimeseks, Monte Carlo ralliks. Elevus on seda suurem, et ees seisab meeste esimene ralli Toyota meeskonna koosseisus. Käib tavapärane arutelu pärast recce't (võistlustrassiga tutvumine – toim), kuid eestlaste ümber on palju sagimist. Kaameramees, helioperaator, hulk juhtmeid… Mis toimub? «Filmi teeme!» kõlab vastuseks.

Teiste meeskondade sõitjadki on pisut hämmeldunud, kui tavapäraselt rallipargis sagivate ajakirjanike ja kaamerameeste vahel ilmub järsku nende kohale üks suur karvane mikrofon, mis lindistab kogu jutu. «Otist tehakse filmi,» selgitatakse neilegi. Hyundai sõitjad, iseäranis põhirivaal Thierry Neuville, tunduvad esmalt veidi kohmetud, kuid vastukaja on valdavalt positiivne. Nii positiivne, et ralliaasta lõpus muigavad Belgia ralliajakirjanikud, kes Neuville’i tegusid kodumaa meediale vahendavad, kuidas Neuville olla Tänaku peale isegi kade, et too saab oma filmi. Tõdemus on ühine: Belgia turul poleks sedalaadi linateosel ilmselt niisugust minekut.

Ent kas siis Eestis on? Ilmselgelt on säärane ettevõtmine meiegi filmimaailmas uus. Tavaliselt satuvad kaamera ette need sportlased, kes on juba karjääri lõpetanud, või siis jutustatakse nende lugu siis, kui X saavutusest möödub Y aastat. Ent kui Eesti läbi aegade edukaimast tiitlivõistluste medalistist, olümpiavõitjast Gerd Kanteristki pole filmi tehtud, siis miks peaks tehtama 31-aastasest Tänakust, kes pole veel MM-tiitlitki saavutanud? Põhjuseid on mitu, aga sedapuhku kasutati ära lugu, mida polnud varem jutustatud. Kogu film arenes koos Tänaku endaga, teadmata, kuhu see lõpuks välja viib. Tema murede, rõõmude, võitude, pisarate ja naerukurdudega. Ta ei näidelnud. Ta lihtsalt on Eesti mees, kinnitavad tegijad.

«Filmi kaudu edastame keerulise Eesti mehe lugu, kes on pärit ühelt väikesaarelt ja jõudnud maailma tippu. Mind huvitas Oti persoon. Meie eesmärk oli, et tuleks väga tema isiksuse areng ja muutumine läbi aja,» rääkis filmi stsenarist Kaidi Klein Kuku raadio podcast'is «Powerstage». Klein tunnistas, et veel poolteist aastat tagasi polnud ta suurem asi rallifänn, kuid seda suurema õhinaga võttis vastu väljakutse portreteerida inimest, kes paneb oma sõnade ja kirjutiste üle järele mõtlema paljud kogenud spordiajakirjanikudki.

Kes ta siis ikkagi on?

«Ma mõistan neid, kes tema pilku – ja oh, kui intensiivne see on! – kardavad! Kui Eestis on vaja mõne mõrtsukafilmi peaosatäitjat, siis see võiks olla Ott Tänak. Tema intensiivne pilk lõikab noaga!» avaldas Postimehele WRC-karussellis peaaegu 15 aastat tiirelnud ralliajakirjanik Becs Williams. «MM-sarjaga liitunud Ott ei rääkinud sõnagi. Kui nägin tema nime pressikonverentsi nimekirjas, mõtlesin, et oeh… Mida me siis täna küsime? Aga iga selline inimene on minu jaoks väljakutse. Hakkasin teda järjepanu küsimustega pommitama ning lõpuks ta murdus. Ta on võrratult soe ja lahke inimene. Ma armastan temaga vestlemist, tema huumorisoont. See ei pruugi paljudest intervjuudest välja paista, aga temaga pikemalt rääkides saad aru, milline vahva inimene ta on!»

05.04.2019 08.04.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto