Aeg on jõudnud nii kaugele, et Eesti vabaõhumuuseumi kerkib rehielamute kõrvale  nõukogudeaegne kolhoosi korterelamu.

Suurem osa nelja korteri sisustamiseks vajalikust on juba muuseumil olemas, kuid üht-teist on veel puudu. «Ootame ka neid asju, mida reeglina ära visatakse, näiteks šampoonipudeleid, toonaseid pakendeid. Asjad, mida nähes tuleb kohe toonane aeg meelde,» rääkis Eesti vabaõhumuuseumi teadussekretär Maret Tamjärv. Ta lisas, et asjad ei pea olema tuttuued või pakendis. «Inimesed ei tule selle peale, et muuseumi võiksid huvitada veidi kulunud, nö minevikuga asjad,» lisas ta. Aga just neid muuseum ootabki.

Muuseum ootab perepilte, mis annavad tunnistust kolhoosiaegsest elu-olust.
Muuseum ootab perepilte, mis annavad tunnistust kolhoosiaegsest elu-olust. Foto: Eesti Vabaõhumuuseum

Ka ootab muuseum meenutusi ja fotosid elust seda tüüpi kolhoosimajades läbi aegade. Jäädvustusi ootame nii tubade sisustusest, perekondlikest tähtpäevadest kui rõivastusest, samuti hoonete ümbrusest, haljastusest ja aiamaadest.

Muuseum loodab leida nii tüdruku kui poisi koolivormi 1970ndatest aastatest.
Muuseum loodab leida nii tüdruku kui poisi koolivormi 1970ndatest aastatest. Foto: Eesti Vabaõhumuuseum

Eriliselt huvipakkuvad on lood ja fotomaterjal üleminekuperioodist, kitsastest oludest majandite lagunemise ajal 1990. aastate alguses. Kuidas saadi hakkama, kui polnud tööd ja sissetulekud olid kasinad?

Mälestusi ja fotosid oodatakse kuni 2. juunini aadressil kolhoosimaja@evm.ee või postiaadressil Vabaõhumuuseumi tee 12, Eesti Vabaõhumuuseum, märksõna «Kolhoosimaja».

Muuseum teeb piltidest koopiad ning tagastab originaalfotod.

Kõigi osalejate vahel lähevad loosi Eesti Vabaõhumuuseumi ja Postimehe välja pandud auhinnad.