Sisukord
Arvamus
Tänane leht
20.10.2020
ANALÜÜS ⟩ ANALÜÜS. Väärtuskriis valitsuses: Keskerakond ja EKRE lõid teineteisel hambad kurku (60) Eesti Eesti lühiuudised LGBT ühingu juht: valitsus kiusab oma inimesi (58) Eesti vanim tegevajakirjanik läks pensionile Hundid võtsid lambapidamise isu Selle aasta tapmiste arv ehmatas eksperte (2) Majandus Kas saab raha või ei saa: riigikohus paneb pensionireformi paika (13) Majanduse lühiuudised Hiina majandus saavutas jõudsa kasvu Olympic nõuab Trigonilt enam kui 16 miljoni euro hüvitamist Joe Biden lubab suurkorporatsioonidele ja rikastele maksutõusu Välismaa Aastaid kestnud ahistamine kukutas Taani võimupartei asejuhi (1) Välismaa lühiuudised Hispaania kohtunikud muretsevad õigussüsteemi politiseerituse pärast Peruust avastati 2000 aastat vana kassipilt Põhja-Korea vanglates vohab piinamine ja vägistamine (1) Arvamus Juhtkiri ⟩ Sõna loob kõik (9) Henry Lääne: seksismisüüdistus, mis ei pea paika Aino Järvesoo – naine, kes hoolis Eestist Urmas Viilma: erimeelsustega ei saa vabandada armastuse puudumist (31) Karmo Tüür: Lenini mausoleumi taaskasutus Loretta Kruusimäe: nõiaring seoses puuetega inimestega (2) REGIONAALARENG ⟩ Tiit Terik, Jan Trei: võitlus omavalitsuste kopsakama rahakoti ja omatulu eest ei rauge REGIONAALARENG ⟩ Garri Raagmaa: omavalitsused kui Eesti riigi vaeslapsed Toomas Kiho: Balti paelad ja Soome sild Kultuur Lugu ajastust, mil õilis nägu oli lubamatu luksus Kultuur lühidalt Minu pisike päikene pingil oli katki Maailmamuusika täht peab Eestisse jõudmiseks läbima kadalipu (1) Sport Spordi lühiuudised Kas Eesti kergejõustiku lipulaeva seis on nii roosiline, nagu paistab? (1) Räim mõtleb Vuelta etapivõidust, Laas hakkab superstaari positsioonile vedama Maik-Kalev Kotsar leidis profikarjääri alustamiseks ideaalse paiga Tervis Tervise lühiuudised Professor selgitab, millised tunnused viitavad emakakaelavähile ja kuidas seda ennetada AK Minu pisike päikene pingil oli katki Meelelahutus Koomiks Sudoku

Karin Niinas: osalusdemokraatia kahe teraga mõõk

7 min lugemist
Hääletuskast. FOTO: Urmas Luik

Mõni poliitik on kuluaarides otse välja öelnud, et valimiskampaaniaaegne flirt rahvaga on sedavõrd intensiivne, et pärast tulebki kodanikest neli aastat puhata – küllap ei ole ta veel aru saanud, et need ajad on pöördumatult möödas ja rahva eest enam riigikokku ei page, kirjutab Kantar Emori juhataja Karin Niinas.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Oma e-riigiga kiitlev Eesti on tegelikult osalusdemokraatia reaalse rakendamise rongist maha jäänud – ma ei pea silmas mitte loosungeid ja siin-seal virelevaid selleks otstarbeks loodud veebikeskkondi, vaid reaalset rakendamist. Sellal kui autoritaarne paremäärmuslus on kõikjal maailmas tiibu laiali ajamas, otsivad liberaalsed poliitikud viise, kuidas rahvale lähemal olla. Esindusdemokraatiast enam ei piisa, inimesed tahavad otsustamises osaleda kogu aeg.

Kui sotsiaalmeedia annab igaühele võimaluse olla lobist ja oma arvamust avaldada, siis miks peaksime üldse arvama, et inimene lepib oma rolliga valimistsüklite vahel? Lihtsaima näitena kodanike kaasamisest Eestis meenub mulle kaasav eelarve, mida mõned omavalitsused juba päris innukalt kasutavad. Või 2001. aastal esimese pääsukesena lendu lastud veebiportaal «Täna otsustan mina» ehk TOM, kus inimesed said teha valitsusele seadusandlikke ettepanekuid. Võimalik, et TOM oli oma ajast ees, igal juhul suleti see juba aastaid tagasi ning selle asemel on riigikantselei hallatav platvorm osale.ee.

19.10.2020 20.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto