Sadu miljoneid maksev tehas päästaks Eesti õlitööstuse

Põlevkivitööstus Ida-Virumaal. FOTO: Pm

Põlevkiviõli tootjad loodavad riigi abiga rajada Ida-Virumaale hinnanguliselt mitmesaja miljoni eurose eelrafineerimistehase, kuna üha karmistuvad väävlisisalduse nõuded võivad tulevikus löögi alla seada Eesti õli sobivuse maailmaturule. Uus valitsuskoalitsioon on lubanud algatada tasuvusuuringu, millest selgub tehase sobiv asukoht, maksumus ja tootmisvõimsus.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eesti Energia juht Hando Sutter rääkis veebruaris Postimehele, et Eesti õlitootjate ühine mure on õlis olev väävel. «See tähendab, et meil tuleb (koos VKG ja Alexelaga) kamba peale lähiajal tekitada mingisugune vesiniktöötluse üksus. See on riikliku tähtsusega projekt, et kindlustada õlisektor ja Eesti eksporditulu pikemaks ajaks. Võiks mõelda, mida riik saaks teha, et see kindlasti tuleks. Eesti Energial üksinda poleks mõtet, tuleb kõik õlitootjad koondada ja see ära teha,» ütles ta.

Viru Keemia Grupi juhi Ahti Asmanni sõnul on idee kindlasti kaalumist väärt, kuna võimaldab muuta spetsiifiliste omadustega põlevkiviõli standardsemaks, paremini turustatavaks ning suurendab oluliselt tootele lisatavat väärtust.

13.04.2019 16.04.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto