Sisukord
Maailm
Tänane leht

Rinne tähistas sotside võitu ettevaatlikult

2 min lugemist
  • Sotside edu Soome valimistel oli rõõmustamiseks veel liiga napp.
  • Tulevasest koalitsioonist ei tahtnud Antti Rinne veel kindlasti rääkida.
  • Põlissoomlaste juht Jussi Halla-Aho hoiatas, et võitja ei pruugi teha valitsust.
  • Peaminister Juha Sipilä möönis, et Keserakond oli kindel kaotaja.
Sotsiaaldemokraatliku Partei esimees Antti Rinne julges ajakirjanike ette astudes kergelt muiata, kuid kogu südamest rõõmustamiseks oli edu veel siis, kui pool häältest loetud, liialt napp. FOTO: Sander Ilvest FOTO: Sander Ilvest

Nagu ka arvamusküsitlused ennustasid, näitasid Soome parlamendivalimiste esialgsed valimistulemused võitu Sotsiaaldemokraatlikule Parteile, kuid erakonna esimees Antti Rinne oli sellest hoolimata väga ettevaatlik ega soovinud esialgu rääkida tulevase valitsuse moodustamisest.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Me alustasime esimesena ja näib, et meil on võimalus jääda selleks kuni lõpuni,» kõlas Rinne tagasihoidlik hinnang pärast eelhääletamise tulemuste selgumist, kui partei juhtis Koonderakonna ees paari protsendiga.

Pisut julgem oli ta siis, kui loetud oli üle 95 protsendi häältest: «Alates 1999. aastast oleme esimest korda Soomes peaministripartei. Ma pean olema aus, ma ootasin paremat tulemust ja lootsin, et meie toetus oleks üle 20 protsendi, aga see pole seda. Aga on väga tõenäoline, et meil on enim kohti ja suurim osakaal protsentides.»

Koonderakonna esimees Petteri Orpo seevastu näis üliõnnelik, et oli oma partei valitsust pikalt räsinud langusest üle aidanud ning eeldatavasti saab erakond senisega võrreldes lausa ühe saadikukoha lisaks.

«Meile on see väga hea, aga valitsuses kannad sa vastutust ja selle eest tuleb hinda maksata,» ütles ta, viidates sellele, et Koonderakonna koalitsioonipartneri, senise peaministri Juha Sipilä juhitava Keskerakonna käsi käis märksa halvemini.

«On selge, kes on nende valimiste suurim kaotaja – meie oleme seda. Ma tahan õnnitleda võitjaid,» ei püüdnud Sipilä halva mängu juures head nägu teha. «Me oleme seadnud Soome majanduse heasse olukorda. Me teame, mida on selleks vaja teha. Aga me ei tea, kuidas saada pärast seda tagasi valitud.»

13.04.2019 16.04.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto