Sisukord
Arter
Tänane leht
20.04.2019
Eesti Visiidi kajastus: keeruline logistiline operatsioon (20) Kommentaarid presidentide kohtumisele Kliendid: kas Omnivas on kratid, kes pakke söövad? (22) Majandus Nordica lahkuv juht: AirBaltic rebis meist Tallinnas ette (5) Vennad Tõnisted lähevad võitu püüdma Välismaa Vene-ekspert: Venemaa üritab võita lahingut Brüsselis Arvamus Juhtkiri: aeg kuulata iseennast ja üksteist Berit Nuka: Soome sotside viimane võit (6) Bioeetikust ehitajaks Jüri Ratase kannatused (12) Kohtumise insener (9) Pahapoisist taas kaanepoisiks Neuroosiaia kuningas ehk Robert Smith 60 Juurikas. Munapühad ühendavad inimesi (4) Kultuur Nädala plaat. Ristikheina-neopunk Neuroosiaia kuningas ehk Robert Smith 60 Juurikas. Munapühad ühendavad inimesi (4) AK Mart Kivastik: ema keel (1) Keelekool: mõiste mõistmise mõistatus Peeter Langovitsi tagasivaade: kümnes Jazzkaar tõi helisid laiast maailmast Nädala plaat. Ristikheina-neopunk Neuroosiaia kuningas ehk Robert Smith 60 Juurikas. Munapühad ühendavad inimesi (4) Arter Viive Rosenberg: Eesti ei ole praegu see riik, kus läheb korda ühe inimese elutöö (3) K-popi staarid seksiskandaalis Neeme Raud: Ahistaja Anna (17) Reportaaž öisest lennujaamast: kõike näinud turvamees on minetanud solvumisvõime (3) Eestlanna Ameerikas, kes suudab avada tähtsaid uksi (1) Moodne kasemahla tegu: mets täis siniseid voolikuid (5) Filmiarvustus «La Llorona needus»: soov üle õla vaadata on garanteeritud Lihavõttelauale: muna semmib tuunikalaga, kohupiim sefiiriga Jäneste püha: nunnud nudisabad on nõudlikud lemmikud Sõiduproov. Volkswagen T-Cross: veetlev tarbeese Kevad käes, näpud mulda. Vajadusel väikese tehnoabiga Armastuse üledoos: miks ma peaks selga toppima musijälgi täis pükstüki?! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Moodne kasemahla tegu: mets täis siniseid voolikuid

4 min lugemist
  • Mahla kogumiseks on metsa veetu üle 15 km voolikuid.
  • Pärast mahla laskmist ei tasu augule punni ette panna.
  • Päevas kogutakse ligi 6000 l kasemahla.
Vandjala 12.04.2019 Kasemahl, kasesiirup, kasemahla tootmine. Birch juice production, birch juice. FOTO:SANDER ILVEST/POSTIMEES FOTO: Sander Ilvest/Postimees/Scanpix

Kukeseene korjamise masinat pole küll veel leiutatud, kuid kasemahla kogutakse Eestis tööstuslikult ja see voolab puust otseteed siirupivabrikusse.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tänavu kogutakse mahla 4000 kaselt, aga kasetuka suurust arvestades võiks süsteemi liita veel umbes 6000 puud. Nii paljudelt puudelt mahla n-ö ämbritega kogumine pole muidugi mõeldav. Miguri sõnul proovisid nad seda teha esimesel tegutsemisaastal, kui puid oli 150, aga juba toona kulus ämbrite metsast välja tassimisele pool päeva.

Rahva seas on levinud teadmine, et pärast mahla kogumise lõpetamist tuleb tüvele n-ö punn ette panna, kuid Miguri väitel ei pea see paika. «Kui mahl hakkab kinni jääma, tuleb sealt sogast mälli ja see tulebki lasta välja joosta,» selgitab mees. Viie aasta eest uuris ta kase- ja vahtramahla siirupi tegemist USA põhjaosariikides ning külastas muu hulgas üht uurimiskeskust, mis oli kümme aastat puudelt mahla kogunud. Kui puud hiljem maha võeti, siis selgus, et augu kinni toppimisest pole mingit kasu, pigem teeb see kahju.

Kasel tekib mahla võtmise kohta omalaadne armkude ja sealt enam mahla ei saa. Mahla laskmiseks puuritud augud kasvavad aga mõne aastaga niimoodi kinni, et neid on raske märgata.

«Järgmisel aastal tuleb uus auk teha 10 sentimeetri kaugusele eelmisest, aga meil on neli aastat tagasi tehtud augud juba nii kinni kasvanud, et neid annab üles leida.»

Miguri sõnul ei pea paika ka väide, et aastatepikkune kevadine mahlakogumine kurnab puud ära. «Puud ikka jäävad haigeks ja surevad, aga mitte mahlalaskmise tõttu,» on ta veendunud. Juba auku puurides saab aru, kas puu on terve või mitte. Terve kase saepuru on valge, haigel puul aga pruunikas.

19.04.2019 22.04.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto