Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv Andrus Karnau: kingitus Tallinkile Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Maamehed võtavad homme linnas võimu üle

2 min lugemist
Maamessil käis eelmi- sel aastal ligi 45 000 inimest. FOTO: / POSTIMEES

Aastas on üks nädal, mil Tähtveres liigub rohkem autosid kui kesklinnas ning pea kõik Tartu majutuskohad on viimseni välja müüdud. See nädal on nüüd käes, sest neljapäeval algab 27. maamess. Mess on aastatega paisunud kohalikust kevadnäitusest Baltimaade suurimaks maaeluteemaliseks ettevõtmiseks.

ASi Tartu Näitused juht Alo Pettai sõnas, et Eesti põllumees on sitke ning sama vankumatu on ka maamess. «Maamessi külastamine on paljudele iga-aastane traditsioon. Loodame, et eelseisvad messipäevad on täis töiseid kohtumisi ning toovad jällenägemisrõõmu ja meelelahutust,» märkis ta.

Kartul on tegija

Kuigi mess algab Tartu Näituste messikeskuses ja selle ümber neljapäeval, avavad messikorraldajad ja Tartu linnajuhid maamessi nädala Raekoja platsil juba homme. Tavaks on saanud, et maanädala avasündmusel annab Tartu linnapea sümboolselt linnavõimu nädalaks maameeste kätte. Erand pole ka seekord.

Messivappi kaunistab sel aastal kartul. Ka homse maanädala avaüritusel on peategelaseks kartul. Keskpäeval tutvustavad Eesti taimekasvatuse instituudi teadurid Raekoja platsil mitmesuguseid kartulisorte. Rahvas saab panna proovile oma oskused kartuli täpsusviskes, proovida sorte ära arvata ning kaaluda kartulikoti raskust.

Põllumajandusmuuseum toob kesklinna näitamiseks vanaaegse traktori ning kartulivõtumasina. Ka ei puudu kesklinnast mõned moodsa aja põllumasinad.

Neljapäevast laupäevani kestev maamess laiutab sel korral seitsmel hektaril. Lisaks põllutehnikale saab näha metsamasinaid, loomi, aianduskaupa ning maitsta head eestimaist toitu.

Alo Pettai sõnas, et Eesti põllumees on sitke ning sama vankumatu on ka maamess.

Ka saab messi sõualal näha iga päev professionaalseid raiesportlasi, kes võistlevad Kevadkarika võistlusel puu langetamises, saeketi vahetamises, kombineeritud järkamises, täpsussaagimises ja okste laasimises. Maamessi ajal osaleb raievõistlusel 46 võistlejat, kellest kolm on naised.

«Nii palju naisvõistlejaid polegi meil varem olnud,» sõnas võistluste peakorraldaja Mart Kelk. «Kõik need naised võistlevad küll ühe võistkonnana, aga kuna meil on võimalik järgmisel aastal toimuvale MMile välja panna ainult üks Eesti naissportlane, siis omavaheline konkurents saab neil kindlasti tihe olema,» lisas ta.

Rahu, ainult rahu

Linlastel tuleb messinädalal arvestada asjaoluga, et messile eelnevatel päevadel ja ka messi ajal on Tähtveres liiklus tavapärasest tihedam. Korraldajad paluvad liiklejatelt tähelepanelikkust ja kannatlikku meelt, sest veosed on suure gabariidiga, vajavad manöövriteks rohkem ruumi ning on liikluses aeglased.

Maamessi kommunikatsioonijuht Henrik Urbel selgitas, et tihedama liiklusega tuleb arvestada eelkõige Fr. R. Kreutzwaldi, Fr. Tuglase, Betooni ning Tähtvere tänaval. Korraldajad paluvad Tallinna suunal liikujatel võimaluse korral kasutada Fr. R. Kreutzwaldi tänava asemel Tallinna-Tartu-Võru-Luhamaa maanteed.

Messile tulijad saavad autod parkida laululava alumisse parklasse ning Vaksali tänava pikenduse parklasse, mis mõlemad on tasuta.

Maamess arvudes

  • 480 eksponenti 12 riigist
  • 7 hektarit messipinda
  • 6500 ruutmeetrit hallipinda
  • 1200-ruutmeetrine toidumessi hall
  • 800-ruutmeetrine loomade paviljon
  • 600-ruutmeetrine taluturg
Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto