Sisukord
AK
Tänane leht
27.04.2019
Eesti Narkoärikad kasutasid uimasti peitmiseks tänavale pargitud autosid TalTechi nimesõjas põrkuvad tippteadlased ja -advokaadid (8) Dementsus võtab mälu, kuid emotsioonid jäävad (1) Majandus Vanas tehasehoones valmivad odavad tipptoidud (1) Rahva käes on tuhandeid ohtlikke signaalrakette Välismaa Macron nõuab vastutastuks maksukärbetele protestijate taltumist (1) Baltlased peavad hakkama Läänemere kaitset tõsiselt võtma (2) Arvamus Juhtkiri: merevägi pole naljaasi (2) Eili Arula: miks tartlased sabatavad? Kõige ameerikalikumad ettevõtjad (7) Mees teab, mis mees teeb (13) Poolsada elamata elu (1) Üleöö töötu meistertreener Katedraal ja kunstiajalugu Nibu, mis raputas ja muutis maailma Nädala plaat. Anderson .Paak virgutab keha ja vaimu talveunest ärkama Nädala plaat. Kas Lõuna-Korea poistebänd on uus The Beatles? Kultuur Katedraal ja kunstiajalugu Nibu, mis raputas ja muutis maailma Nädala plaat. Anderson .Paak virgutab keha ja vaimu talveunest ärkama Nädala plaat. Kas Lõuna-Korea poistebänd on uus The Beatles? Kodu Päikeseelektrit toodab juba paar tuhat kodu (1) AK Enn Tõugu: arstide tehisintellekt Katedraal ja kunstiajalugu Nibu, mis raputas ja muutis maailma Nädala plaat. Anderson .Paak virgutab keha ja vaimu talveunest ärkama Juurikas: Kunstnike liidu aastanäituse avamine Nädala plaat. Kas Lõuna-Korea poistebänd on uus The Beatles? Anton Irv – Vabadussõja kartmatu väepealik Arter Ott Kaukver, hinnatuim eestlane Räniorus: Silicon Valley annab tunde, nagu elaksin arteril Tahaks teada: kas suvi lubab Eestis riidest lahti koorida? (4) Perearst Karmen Joller: iga seletamatu valu põhjuseid ei ole vaja otsida (6) Hea lugeja! Osale fotokonkursil «Minu ilus ema»! Kuveidi lapsed õpivad eestlase abil inimest tundma (3) Kas lapsi huvitab veel kunst? Filmiarvustus «Uju või upu»: keskeakriis on kukepea Volbrivorstid. Miks mitte peediga Öised seiklused raudsel rindel Tsikli sõiduproov. Honda CMX500 Rebel: tagasi sadulasse Totaalne pimendamine elutoas VIDEO. Saage tuttavaks: särav uus moetalent lõikas lapsena kardinad lõhki ja tegi endale tualette (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Anton Irv – Vabadussõja kartmatu väepealik

7 min lugemist
Soomusrongi nr 1 ülem Anton Irv Vabadussõja ajal Aegviidu jaamas. FOTO: Rahvusarhiivi filmiarhiiv

Kui Johan Pitkat on nimetatud soomusrongide isaks, siis täna (27. aprillil) 100 aastat tagasi Vabadussõjas langenud soomusrongide divisjoni ülema kohusetäitajat kapten Anton Irve nende hingeks ja võitlusvaimu kehastajaks, kirjutab sõjamuuseumi direktor Hellar Lill.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Aprilli lõpus 1919 olid enamlased asunud lõunarindel pealetungile ja ähvardasid Valgat. Soomusrongide divisjoni ülem kapten Irv kihutas sõiduautoga 27. aprilli varahommikul mõni tund varem Valgast teele saadetud soomusautot Kalewipoeg tagant utsitama ja olukorraga tutvuma ning vastupealetungi juhatama.

Soomusautole järele jõudnud, küsis Irv ühelt sõdurilt vintpüssi ja astus koos 3. polgu ülema kapteni (hilisema kindralmajori) Kruusi ja oma adjutandiga soomusauto lahtisele platvormile. Pärast paarikilomeetrist sõitu läks Kruus autost välja, et oma üksuse pealetungi juhtida. Irv sõitis soomusautol veel paar kilomeetrit edasi, kuni jõuti Stackelni (Strenci) lähedale Egle kõrtsi juurde, kus soomusrongide nr 1 ja 3 dessantmeeskonnad enamlastega lahingut pidasid.

26.04.2019 29.04.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto