Sisukord
Eesti
Postimees
27.04.2019
Eesti Narkoärikad kasutasid uimasti peitmiseks tänavale pargitud autosid TalTechi nimesõjas põrkuvad tippteadlased ja -advokaadid (8) Dementsus võtab mälu, kuid emotsioonid jäävad (1) Majandus Vanas tehasehoones valmivad odavad tipptoidud (1) Rahva käes on tuhandeid ohtlikke signaalrakette Välismaa Macron nõuab vastutastuks maksukärbetele protestijate taltumist (1) Baltlased peavad hakkama Läänemere kaitset tõsiselt võtma (2) Arvamus Juhtkiri: merevägi pole naljaasi (2) Eili Arula: miks tartlased sabatavad? Kõige ameerikalikumad ettevõtjad (7) Mees teab, mis mees teeb (13) Poolsada elamata elu (1) Üleöö töötu meistertreener Katedraal ja kunstiajalugu Nibu, mis raputas ja muutis maailma Nädala plaat. Anderson .Paak virgutab keha ja vaimu talveunest ärkama Nädala plaat. Kas Lõuna-Korea poistebänd on uus The Beatles? Kultuur Katedraal ja kunstiajalugu Nibu, mis raputas ja muutis maailma Nädala plaat. Anderson .Paak virgutab keha ja vaimu talveunest ärkama Nädala plaat. Kas Lõuna-Korea poistebänd on uus The Beatles? Kodu Päikeseelektrit toodab juba paar tuhat kodu (1) AK Enn Tõugu: arstide tehisintellekt Katedraal ja kunstiajalugu Nibu, mis raputas ja muutis maailma Nädala plaat. Anderson .Paak virgutab keha ja vaimu talveunest ärkama Juurikas: Kunstnike liidu aastanäituse avamine Nädala plaat. Kas Lõuna-Korea poistebänd on uus The Beatles? Anton Irv – Vabadussõja kartmatu väepealik Arter Ott Kaukver, hinnatuim eestlane Räniorus: Silicon Valley annab tunde, nagu elaksin arteril Tahaks teada: kas suvi lubab Eestis riidest lahti koorida? (4) Perearst Karmen Joller: iga seletamatu valu põhjuseid ei ole vaja otsida (6) Hea lugeja! Osale fotokonkursil «Minu ilus ema»! Kuveidi lapsed õpivad eestlase abil inimest tundma (3) Kas lapsi huvitab veel kunst? Filmiarvustus «Uju või upu»: keskeakriis on kukepea Volbrivorstid. Miks mitte peediga Öised seiklused raudsel rindel Tsikli sõiduproov. Honda CMX500 Rebel: tagasi sadulasse Totaalne pimendamine elutoas VIDEO. Saage tuttavaks: särav uus moetalent lõikas lapsena kardinad lõhki ja tegi endale tualette (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tahaks teada: kas suvi lubab Eestis riidest lahti koorida?

6 min lugemist
Suvitajad päevitamas mullu kauni juuli keskel Pirita rannas. FOTO: Raul Mee/Mollusk Media

Kaunis kevadnädal on paratamatult tekitanud küsimuse, ega suvesoe saabu jälle liiga vara, nii et juuliks-augustiks jääb enamasti vihm ja jahedus. Arter andis endast maksimumi, et selgitada välja, mida oodata puhkusekuudel.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Klimatoloog Ain Kallis teab, et Eestimaal tuleb ilus suvi. Aga kust ta teab? Teab seetõttu, et viimase kahe nädalaga on ta näinud juba kolme kuldset liblikat. See on tema sõnul märk, et suvi tuleb särava päikesega. Oleks nähtud liblikad kirjud, tuleks ka suvi kirju – päikest ja vihma, soojust ja jahedust.

Ettevaatust: ärge võtke Kallise juttu tõsiselt! Mis siis, et ta väidab: «Paremat kriteeriumi kui liblikad, kelle järgi ilma ennustada, ei oska ma leida.» Sest ta ütleb seda huumoriga. Tõrjumaks neid, kes armastavad temalt kui klimatoloogilt-meteoroloogilt uurida: millist ilma lähikuud toovad? «Hea küsimus,» lausub ta. «Tahaks isegi teada. Väga tahaks.»

Aga ei saa. Kuna ilma kujundavaid tegureid on esiteks tohutult palju ning teiseks on need ääretult kaootilised, ettearvamatud.

Riigi ilmateenistuse juhtivsünoptik Taimi Paljak, keda kõik on näinud «Aktuaalse kaamera» ilmateadustajana, tõdeb, et enamik suuri ilmamudeleid lubab Eestis prognoosida tõenäoliselt keskmisest veidi soojemat suve. (Keskmine kujuneb aastate 1981–2010 andmete põhjal.) Aga kas vihma sajab juulis-augustis rohkem või vähem kui keskmiselt, seda ei söanda ta pakkuda. «Kui suvi tuleb keskmisest soojem, siis pigem hoovihmadega,» lisab ta. Mööndes, et tema jutt on üksjagu üldine, mis suvepuhkuse planeerijaid palju ei aita.

Atmosfääriteadlane, erasünoptik Jüri Kamenik nõustub globaalmudeleid vaadates Paljakuga, et suvi tuleb tõenäoliselt soojem kui keskmiselt. Aga see tõenäosus on tema sõnul 60 protsenti – mis tähendab, et tervelt 40-protsendilise tõenäosusega ei pruugi nii minna, nagu ta ennustab.

26.04.2019 29.04.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto