Sisukord
Päevakomm
Postimees
27.04.2019
Eesti Narkoärikad kasutasid uimasti peitmiseks tänavale pargitud autosid TalTechi nimesõjas põrkuvad tippteadlased ja -advokaadid (8) Dementsus võtab mälu, kuid emotsioonid jäävad (1) Majandus Vanas tehasehoones valmivad odavad tipptoidud (1) Rahva käes on tuhandeid ohtlikke signaalrakette Välismaa Macron nõuab vastutastuks maksukärbetele protestijate taltumist (1) Baltlased peavad hakkama Läänemere kaitset tõsiselt võtma (2) Arvamus Juhtkiri: merevägi pole naljaasi (2) Eili Arula: miks tartlased sabatavad? Kõige ameerikalikumad ettevõtjad (7) Mees teab, mis mees teeb (13) Poolsada elamata elu (1) Üleöö töötu meistertreener Katedraal ja kunstiajalugu Nibu, mis raputas ja muutis maailma Nädala plaat. Anderson .Paak virgutab keha ja vaimu talveunest ärkama Nädala plaat. Kas Lõuna-Korea poistebänd on uus The Beatles? Kultuur Katedraal ja kunstiajalugu Nibu, mis raputas ja muutis maailma Nädala plaat. Anderson .Paak virgutab keha ja vaimu talveunest ärkama Nädala plaat. Kas Lõuna-Korea poistebänd on uus The Beatles? Kodu Päikeseelektrit toodab juba paar tuhat kodu (1) AK Enn Tõugu: arstide tehisintellekt Katedraal ja kunstiajalugu Nibu, mis raputas ja muutis maailma Nädala plaat. Anderson .Paak virgutab keha ja vaimu talveunest ärkama Juurikas: Kunstnike liidu aastanäituse avamine Nädala plaat. Kas Lõuna-Korea poistebänd on uus The Beatles? Anton Irv – Vabadussõja kartmatu väepealik Arter Ott Kaukver, hinnatuim eestlane Räniorus: Silicon Valley annab tunde, nagu elaksin arteril Tahaks teada: kas suvi lubab Eestis riidest lahti koorida? (4) Perearst Karmen Joller: iga seletamatu valu põhjuseid ei ole vaja otsida (6) Hea lugeja! Osale fotokonkursil «Minu ilus ema»! Kuveidi lapsed õpivad eestlase abil inimest tundma (3) Kas lapsi huvitab veel kunst? Filmiarvustus «Uju või upu»: keskeakriis on kukepea Volbrivorstid. Miks mitte peediga Öised seiklused raudsel rindel Tsikli sõiduproov. Honda CMX500 Rebel: tagasi sadulasse Totaalne pimendamine elutoas VIDEO. Saage tuttavaks: särav uus moetalent lõikas lapsena kardinad lõhki ja tegi endale tualette (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eili Arula: miks tartlased sabatavad?

2 min lugemist
Maamess. FOTO: Urmas Nemvalts

Sajad inimesed seisavad tundide kaupa kannatlikult mitmekümne meetri pikkustes järjekordades, käes rohelised riidest ostukotid. Ja nii kolmel päeval järjest. Ei, tegemist pole nostalgilise mälupildiga mitmekümne aasta tagusest ajast mõne komisjonipoe ukse tagant. Ka ei ole tegu Keskerakonna massilise värbamiskampaaniaga. Neljapäeval alanud ning täna õhtuni kestev maamess paneb vaikse Tähtvere linnajao iga aasta taas kihama.

Maamess, mis ühendab endas põllumajanduse, metsanduse, aianduse ja toidu, on paisunud Balti riikide suurimaks maaelumessiks. Mullu käis messil ligi 45 000 inimest.

Tavaks on, et iga messikülastaja saab lisaks pääsmele kaasa ka rohelise kotikese, mis on omamoodi kaubamärk ning mis linnapildis tuletab teistelegi meelde, et on aeg võtta suund Tähtvere poole, olgu siis kasvõi rohelise koti pärast.

Põllumehed, kel praegu käes kõige kiirem külviaeg, on töötunked vahetanud viigipükste vastu ning seadnud sammud messile. Messi korraldajad ja ka põllumehed ise ütlevad, et see on üks kindel üritus, kus ühest kohast saab kõige rohkem vajalikku infot, sest kõik masinapakkujad on kättesaadavad seitsme hektari raadiuses.

Kõige kohatum on messil osaleja käest küsida, mitu traktorit või kombaini ta ära müüs. Pean häbiga tunnistama, et aastaid tagasi, algaja ajakirjanikuna maamessil tegin korduvalt selle vea. Ka messi peakorraldaja Alo Pettai sõnas, et ei tasu segamini ajada messi ja laata. Ta rõhutas, et laadale tullakse kauplema, messile end näitama ja tulevikuks vundamenti laduma. See kehtib nii masinate müüjate kui ka ostjate kohta.

Samas on maamess ideaalne üritus linnainimesele, tuletamaks meelde, mis elu elatakse väljaspool tiheasustust. Kuigi linnavurlele võib tunduda, et mis neist kallitest ja keerulistest masinatest ikka vahtida, tasub meelde tuletada, et kõike seda rasketehnikat, mis maamessi seitsmel hektaril laiub, läheb tarvis, et meie laual oleks must leib ja värske piim.

Siinkohal on paslik mainida, et maamessi väravatest sisse astudes peaks messikülastaja vähemalt pooleks päevaks muud kohustused unustama, sest messiplatsil kaob ajataju pea täielikult. Rahvast on palju ning ainuüksi platsi läbi jalutamine võtab mitu tundi. Aga see aeg on kulutamist väärt, sest kord aastas saab linnas nuusutada maaõhku.

Seotud lood
26.04.2019 29.04.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto