Sisukord
AK
Postimees
04.05.2019
Eesti Uuring ei näita erakondade varjatud rahastamist Purunenud kabast polnud paberites jälge (11) Kohus: kaba murdumine relvatestil oli lubatav (5) Erihooldekodude laialikolimine põrkub vastuseisudele (11) Vaene sõidab auto, rikas rongiga (19) Majandus Investor Mari: rahasadu ja kevadpuhastus Veeohutuskampaania keskendub eakatele Välismaa HIVi ja C-hepatiiti nakatatud britid otsivad õiglust AJA PEEGEL: Homo europaeus – müüt või tegelikkus? (2) Ogoni hõim unistab joogiveest, mis ei lõhnaks nafta järele (3) Arvamus Juhtkiri: hooldekodust teiste sekka (5) Anna Põld: «emotsionaalselt ülesköetud naine» (79) Kuidas müüa Eestit? Halva mängu juurde ei pea head nägu tegema (184) Visa võitleja (2) Miljarditehas 2.0 (8) Väike vihale aetud maag Nädala plaat. Maria Faust tõmbab hinge Pealpool pilvi paistab alati päike Kultuur Kuidas müüa Eestit? Kirg, muusika ja pühendumine: 70 aastat esimesest džässifestivalist Eestis (1) Nädala plaat. Maria Faust tõmbab hinge Pealpool pilvi paistab alati päike Tallinn Vaene sõidab auto, rikas rongiga (19) Kodu Eesti naine tõestab, et ideaalne kodu võib olla väga pisike (3) AK Kuidas müüa Eestit? Tšornobõl: et inimesed jumala eest teada ei saaks Peeter Langovitsi tagasivaade: poliitilised talgud Tallinn 800: nunnade kapsaaeda kaotatud pühadus? Vikerkaar loeb. Me vajame uusi Madis Kõivu lugemisi (1) Ühiskonna- ja moraalikriitikat 200 aasta tagant Romantismi kompendium Nädala plaat. Maria Faust tõmbab hinge Pealpool pilvi paistab alati päike Juurikas. Jüri Ratas ja kommete kool (3) Arter Arteri suur lugu. Victor Crone: Armastuskirjade assistenti mul veel ei ole (5) Vaadake, millised loomad lähevad vapralt sõtta Justin Petrone: aus kirjanik võidab alati (1) Ameerika luksuskaup on kõrgharidus (2) Minu pirakas Nepali pulm (2) VIDEO: Kuidas teha ise šokolaadikomme? Filmiarvustus «Vaat kus paar». Teraapiafilm meestele, kes tunnevad, et neist ei piisa… Köögirõõmu rohurohelisest: küpseta mahlakat naadi-porgandipirukat Pullerits proovib järele: kui raske on rada, mida peab elus korra sõitma iga tõeline rattur? (1) Sõiduproov. Toyota Camry: 15 aastat hiljem ja Avensise asemel Elektritõuks on megasuur fun! (5) Eesti mehed on rääkinud! Kõrge konts ja punane suu polegi enam seksikad! (4) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tšornobõl: et inimesed jumala eest teada ei saaks

8 min lugemist
Pärast õnnestust valmistub päästemeeskond sisenema kiirgustsooni. Neid peavad kaitsma kumm ja tina. FOTO: NOVOSTI/SIPA/Scanpix

Jaanus Piirsalu tuhlas Kiievi arhiivis KGB dokumentides ja leidis, et Tšornobõli katastroofi ei võetud algul üldse tõsiselt ning et tuumajaama ehitusprobleemide tõttu pidi see õnnetus varem või hiljem juhtuma.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Mida see tähendab?» kritseldas Ukraina kommunistliku partei juht Volodõmõr Štšerbitski julgeolekukomitee ettekandesse Tšornobõli tuumaelektrijaamas toimunud plahvatusest. Ukraina tollasel kõrgeimal juhil polnud isegi kaks päeva pärast 26. aprill 1986. aastal toimunud plahvatust aimugi, mis tagajärjed on rahuaja suurimal tuumaõnnetusel.

Kiievis käisid täie auruga ettevalmistused Nõukogude töörahva suurima püha 1. mai tähistamiseks ning võimudel polnud eriti aega tegeleda kõrvaliste asjadega. Ja nüüd korraga mingi arusaamatu avarii tuumajaamas!

Ukraina vabariigi julgeolekuteenistuse SBU arhiivis säilinud Ukraina Nõukogude Sotsialistliku Vabariigi julgeolekukomitee KGB dokumentide seas, millega Postimees hiljuti tutvus, on Tšornobõli katastroofi puudutavad dokumendid ühed põnevamad. Nendest on näha, et Nõukogude Ukraina võimud ei pidanud avariid tuumajaamas algul üldse mingiks katastroofiks. Kolm-neli esimest päeva ei võetud seda kuigi tõsise avariina. Suhtumine muutus alles umbes nädal hiljem, mai alguseks.

03.05.2019 06.05.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto