Sisukord
AK
Tänane leht
04.05.2019
Eesti Uuring ei näita erakondade varjatud rahastamist Purunenud kabast polnud paberites jälge (11) Kohus: kaba murdumine relvatestil oli lubatav (5) Erihooldekodude laialikolimine põrkub vastuseisudele (11) Vaene sõidab auto, rikas rongiga (19) Majandus Investor Mari: rahasadu ja kevadpuhastus Veeohutuskampaania keskendub eakatele Välismaa HIVi ja C-hepatiiti nakatatud britid otsivad õiglust AJA PEEGEL: Homo europaeus – müüt või tegelikkus? (2) Ogoni hõim unistab joogiveest, mis ei lõhnaks nafta järele (3) Arvamus Juhtkiri: hooldekodust teiste sekka (5) Anna Põld: «emotsionaalselt ülesköetud naine» (76) Kuidas müüa Eestit? Halva mängu juurde ei pea head nägu tegema (176) Visa võitleja (2) Miljarditehas 2.0 (8) Väike vihale aetud maag Nädala plaat. Maria Faust tõmbab hinge Pealpool pilvi paistab alati päike Kultuur Kuidas müüa Eestit? Kirg, muusika ja pühendumine: 70 aastat esimesest džässifestivalist Eestis (1) Nädala plaat. Maria Faust tõmbab hinge Pealpool pilvi paistab alati päike Tallinn Vaene sõidab auto, rikas rongiga (19) Kodu Eesti naine tõestab, et ideaalne kodu võib olla väga pisike (3) AK Kuidas müüa Eestit? Tšornobõl: et inimesed jumala eest teada ei saaks Peeter Langovitsi tagasivaade: poliitilised talgud Tallinn 800: nunnade kapsaaeda kaotatud pühadus? Vikerkaar loeb. Me vajame uusi Madis Kõivu lugemisi (1) Ühiskonna- ja moraalikriitikat 200 aasta tagant Romantismi kompendium Nädala plaat. Maria Faust tõmbab hinge Pealpool pilvi paistab alati päike Juurikas. Jüri Ratas ja kommete kool (3) Arter Arteri suur lugu. Victor Crone: Armastuskirjade assistenti mul veel ei ole (5) Vaadake, millised loomad lähevad vapralt sõtta Justin Petrone: aus kirjanik võidab alati (1) Ameerika luksuskaup on kõrgharidus (2) Minu pirakas Nepali pulm (2) VIDEO: Kuidas teha ise šokolaadikomme? Filmiarvustus «Vaat kus paar». Teraapiafilm meestele, kes tunnevad, et neist ei piisa… Köögirõõmu rohurohelisest: küpseta mahlakat naadi-porgandipirukat Pullerits proovib järele: kui raske on rada, mida peab elus korra sõitma iga tõeline rattur? (1) Sõiduproov. Toyota Camry: 15 aastat hiljem ja Avensise asemel Elektritõuks on megasuur fun! (5) Eesti mehed on rääkinud! Kõrge konts ja punane suu polegi enam seksikad! (4) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: poliitilised talgud

2 min lugemist
Talgulised 19. aprilli 1975 kommunistlikul laupäevakul Tallinnas. FOTO: Peeter Langovits

Kevadised koristustalgud on siinmail pikkade traditsioonidega. Nõukogude aeg tõi uued kombed ja ühise koristamise, mida kutsuti kommunistlikuks laupäevakuks, ja nii said talgud rõhutatult poliitilise varjundi.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kui vaatasin üle oma vanu fotosid 1970. aastatest, jäi pilk ühele ülesvõttele, millel olin jäädvustanud laupäevakulised aprillis 1975. Töötasin siis üleliidulise alluvusega Hans Pöögelmanni nimelises Elektrotehnikatehases, mille kogu kollektiiv oli laupäevakul. Enamik töötas sel päeval oma töökohal, kontorirahvas saadeti appi tsehhi tootmistööle või koristama tehase territooriumi. Laupäevak algas toona alati lühimiitinguga, kus korrati lubadusi riigile ja parteile. Tehase raadio tegi reportaaže tsehhidest, vesteldi tööeesrindlastega ja üle tehasehoovi kajas reibas muusika. Ergutuseks hõigati eetrisse loosungeid, mida partei oli töörahvapüha, 1. mai puhul üllitanud.

Laupäevaku käiku kajastasid kunstnike ja fotograafide kiiruga tehtud näitagitatsiooni stendidele riputatud välklehed.

Mõeldes enam kui 40 aasta taguste laupäevakutega seotud poliitkampaaniale, meenub kohe nõukogude propagandafotode kullafondi kuuluv ülesvõte esikommunist Leninist, kes koos seltsimeestega esimesel ülevenemaalisel kommunistlikul laupäevakul palki tassis. Pärast ta surma muutusid laupäevakud leninlikeks.

03.05.2019 06.05.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto