Sisukord
Reisile
Postimees
04.05.2019
Eesti Uuring ei näita erakondade varjatud rahastamist Purunenud kabast polnud paberites jälge (11) Kohus: kaba murdumine relvatestil oli lubatav (5) Erihooldekodude laialikolimine põrkub vastuseisudele (11) Vaene sõidab auto, rikas rongiga (19) Majandus Investor Mari: rahasadu ja kevadpuhastus Veeohutuskampaania keskendub eakatele Välismaa HIVi ja C-hepatiiti nakatatud britid otsivad õiglust AJA PEEGEL: Homo europaeus – müüt või tegelikkus? (2) Ogoni hõim unistab joogiveest, mis ei lõhnaks nafta järele (3) Arvamus Juhtkiri: hooldekodust teiste sekka (5) Anna Põld: «emotsionaalselt ülesköetud naine» (79) Kuidas müüa Eestit? Halva mängu juurde ei pea head nägu tegema (184) Visa võitleja (2) Miljarditehas 2.0 (8) Väike vihale aetud maag Nädala plaat. Maria Faust tõmbab hinge Pealpool pilvi paistab alati päike Kultuur Kuidas müüa Eestit? Kirg, muusika ja pühendumine: 70 aastat esimesest džässifestivalist Eestis (1) Nädala plaat. Maria Faust tõmbab hinge Pealpool pilvi paistab alati päike Tallinn Vaene sõidab auto, rikas rongiga (19) Kodu Eesti naine tõestab, et ideaalne kodu võib olla väga pisike (3) AK Kuidas müüa Eestit? Tšornobõl: et inimesed jumala eest teada ei saaks Peeter Langovitsi tagasivaade: poliitilised talgud Tallinn 800: nunnade kapsaaeda kaotatud pühadus? Vikerkaar loeb. Me vajame uusi Madis Kõivu lugemisi (1) Ühiskonna- ja moraalikriitikat 200 aasta tagant Romantismi kompendium Nädala plaat. Maria Faust tõmbab hinge Pealpool pilvi paistab alati päike Juurikas. Jüri Ratas ja kommete kool (3) Arter Arteri suur lugu. Victor Crone: Armastuskirjade assistenti mul veel ei ole (5) Vaadake, millised loomad lähevad vapralt sõtta Justin Petrone: aus kirjanik võidab alati (1) Ameerika luksuskaup on kõrgharidus (2) Minu pirakas Nepali pulm (2) VIDEO: Kuidas teha ise šokolaadikomme? Filmiarvustus «Vaat kus paar». Teraapiafilm meestele, kes tunnevad, et neist ei piisa… Köögirõõmu rohurohelisest: küpseta mahlakat naadi-porgandipirukat Pullerits proovib järele: kui raske on rada, mida peab elus korra sõitma iga tõeline rattur? (1) Sõiduproov. Toyota Camry: 15 aastat hiljem ja Avensise asemel Elektritõuks on megasuur fun! (5) Eesti mehed on rääkinud! Kõrge konts ja punane suu polegi enam seksikad! (4) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Minu pirakas Nepali pulm

4 min lugemist
Palju õnne pulmapäevaks, Nimit ja Aditi! FOTO: Ametlik Pulmafotograaf

Ühes traditsioonilises eesti pulmas saab sülti ja viina. Nepali pulmas liha ei antud ja grammigi alkoholi ei pakutud, kuid sellest hoolimata oli see minu elu kõige meeldejäävam pidu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Kas sa Nepali pulma tahad minna?» Küsimusele eitavalt vastamine ei tulnud mul mõttessegi. Mõned turistid maksavad sadu dollareid, et sellisest pidustusest kas või kontvõõrana, agentuuri vahendusel osa võtta. Hoopis teine asi on aga hindu pulma kutsutud olla.

Nepalist pärit peigmees Nimit, kes Eestis tarkvarainsenerina leiba teenib, oli oma vanemate südamerahuks lõpuks ometi pruudi leidnud. Küll mitte Nepalist, aga vähemalt naaberriigist Indiast. Rõhk on sõnapaaril «oli leidnud» – ehk tegu polnud vanemate organiseeritud liiduga. Selles, et pruut ja peigmees kohtuvad esimest korda alles omaenda pulmas, ei ole sealkandis ka tegelikult midagi imelikku. Vastupidi, paljude arvates ongi just nii palju õigem talitada.

Poissmeestepidu ilma peigmeheta

Pulmapaigaks oli peigmehe kodulinn Biratnagar. See Nepali idaosas paiknev umbes 240 000 elanikuga linn asub India piirist vaid paari kilomeetri kaugusel.

Kui meie reisiseltskond Eestist, mis koosnes peigmehe töökaaslastest ja omakorda nende kaaslastest (viimaste hulka kuulusin ka mina) pärast kümnetunnist bussisõitu pealinnast Katmandust Biratnagari jõudis, oli poissmeestepidu juba alanud. Eestis võtavad sellest üldjuhul osa ainult peigmehe meessoost sõbrad, Nimiti peol aga mingit soolist diskrimineerimist polnud. Kõik sõbrad olid oodatud. Peo puändiks kujunes muidugi see, et peigmees ise peole ei jõudnudki. Vanemad olid Nimiti tuppa luku taha pannud – nõnda pidavat seal pulma eelõhtul traditsiooniks olema. Nimit lootis küll kuni lõpuni, et murrab toast välja ja põgeneb peole, kuid see katse läks tal luhta. Lukk või siis vanemad osutusid tugevamaks.

Pulmapidustused ise algasid järgmisel hommikul, päeva esimene pool kulges külaliste saabumise ja ettevalmistuste vaimus. Kõik soovijad said endale näiteks mehndi’sid ehk hennamaalinguid teha lasta. Meestele maaliti väiksem kujutis peopessa, naistel kaunistati käed mõlemalt poolelt, pruudil ka jalad. Lisaks sellele, et hennamaaling on dekoratiivse eesmärgiga, on sel pruudi jaoks ka teine eesmärk täita – arvatakse, et hennamaalingul on jahutav toime ja see rahustab pruudi närve.

Pulmapaik meenutas välimuselt väsinud koolikompleksi – suured lagedad ruumid, pisut pleekinud seinad. Olin ette kujutanud, et kõik on täis kulda-karda ja lilli, ning tundsin sellepärast teatud pettumust. Kui ma õhtul pulmapaika naasin, et osaleda esimesel pidulikul üritusel, sain aru, et minu varasem pettumus oli asjata. Peamaja kõrval asuvast hiiglaslikust varjualusest, mis päeval oli veel täiesti tühi, oli paari tunniga saanud suursugune peosaal. Kogu põrand oli kaetud punase vaibaga, seinad valgete ja violetsete kangaste ja tohutus hulgas erksavärviliste lilledega. Muusika mängis, fotograafid välgutasid kaameratega ja mitukümmend kokka valmistas väligrillidel süüa. Süüa oli meeletult palju. Eriti panid mind aga ahhetama külaliste riided – kõik need kristallide ja tikanditega kaetud sarid, kleidid ja seelikud.

Üritus algas tseremooniaga, kus pruut ja peigmees vahetasid sõrmuseid. Kuna põhiline pulmapidu ja abiellumisega seotud rituaalid pidid toimuma alles järgmisel päeval, oli selline asjade kulg üsna imestamapanev. Sõrmuste vahetamine on pulmas ju pigem kõrghetk. Sain alles järgmisel päeval teada, et tegu oli hoopis kihlumistseremooniaga. Et see leiab aset vahetult enne pulmi, on sealses kultuuris pigem tavaline.

Pärast sõrmuste tseremooniat algas sangeet ehk tõeline tants ja trall. Sangeet on enamasti õhtu enne pulmapäeva toimuv üritus, kus pruudi ja peigmehe suguvõsad ja sõbrad saavad üksteisega tutvuda. Esialgu oli sangeet mõeldud ainult naistele ja see toimus pruudi kodus, tänapäeval osalevad pidustusel ka mehed ja üritust korraldatakse enamasti pulmapaigas.

Nii pruudi kui ka peigmehe sugulased ja sõbrad olid sangeet’i jaoks valmistanud ette paariminutilised tantsukavad. Mõned kandsid oma tantsukava ette üksi, teised kahe-kolmestes rühmades. Vaatepilt peigmehe umbes 60-aastasest tädist püüdlikult oma tantsukava ette kandmas oli üsna koomiline. Nalja valmistas ka see, kuidas paljud pruutpaari meesoost pereliikmed olid oma fantaasiarikaste tantsukavadega välja tulnud.

03.05.2019 06.05.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto