Sisukord
Arvamus
Postimees
04.05.2019
Eesti Uuring ei näita erakondade varjatud rahastamist Purunenud kabast polnud paberites jälge (11) Kohus: kaba murdumine relvatestil oli lubatav (5) Erihooldekodude laialikolimine põrkub vastuseisudele (11) Vaene sõidab auto, rikas rongiga (19) Majandus Investor Mari: rahasadu ja kevadpuhastus Veeohutuskampaania keskendub eakatele Välismaa HIVi ja C-hepatiiti nakatatud britid otsivad õiglust AJA PEEGEL: Homo europaeus – müüt või tegelikkus? (2) Ogoni hõim unistab joogiveest, mis ei lõhnaks nafta järele (3) Arvamus Juhtkiri: hooldekodust teiste sekka (5) Anna Põld: «emotsionaalselt ülesköetud naine» (79) Kuidas müüa Eestit? Halva mängu juurde ei pea head nägu tegema (184) Visa võitleja (2) Miljarditehas 2.0 (8) Väike vihale aetud maag Nädala plaat. Maria Faust tõmbab hinge Pealpool pilvi paistab alati päike Kultuur Kuidas müüa Eestit? Kirg, muusika ja pühendumine: 70 aastat esimesest džässifestivalist Eestis (1) Nädala plaat. Maria Faust tõmbab hinge Pealpool pilvi paistab alati päike Tallinn Vaene sõidab auto, rikas rongiga (19) Kodu Eesti naine tõestab, et ideaalne kodu võib olla väga pisike (3) AK Kuidas müüa Eestit? Tšornobõl: et inimesed jumala eest teada ei saaks Peeter Langovitsi tagasivaade: poliitilised talgud Tallinn 800: nunnade kapsaaeda kaotatud pühadus? Vikerkaar loeb. Me vajame uusi Madis Kõivu lugemisi (1) Ühiskonna- ja moraalikriitikat 200 aasta tagant Romantismi kompendium Nädala plaat. Maria Faust tõmbab hinge Pealpool pilvi paistab alati päike Juurikas. Jüri Ratas ja kommete kool (3) Arter Arteri suur lugu. Victor Crone: Armastuskirjade assistenti mul veel ei ole (5) Vaadake, millised loomad lähevad vapralt sõtta Justin Petrone: aus kirjanik võidab alati (1) Ameerika luksuskaup on kõrgharidus (2) Minu pirakas Nepali pulm (2) VIDEO: Kuidas teha ise šokolaadikomme? Filmiarvustus «Vaat kus paar». Teraapiafilm meestele, kes tunnevad, et neist ei piisa… Köögirõõmu rohurohelisest: küpseta mahlakat naadi-porgandipirukat Pullerits proovib järele: kui raske on rada, mida peab elus korra sõitma iga tõeline rattur? (1) Sõiduproov. Toyota Camry: 15 aastat hiljem ja Avensise asemel Elektritõuks on megasuur fun! (5) Eesti mehed on rääkinud! Kõrge konts ja punane suu polegi enam seksikad! (4) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Anna Põld: «emotsionaalselt ülesköetud naine»

2 min lugemist
Anna Põld FOTO: Postimees.ee

Näide, mil seni justkui iseenesest mõistetavat tuleb hakata kaitsma.

Värske siseminister Mart Helme pidas valitsuse esimesel pressikonverentsil vajalikuks kasutada väljendeid nagu «emotsionaalselt ülesköetud naine», «ei ole lihtsalt üks naisterahvas», «emotsionaalselt niivõrd ärritunud naisterahvas», «käitus emotsionaalselt nagu tavakodanikust naisterahvas».

Seda tegi ta võrdlemisi lühikeses kommentaaris president Kersti Kaljulaidi käitumise kohta selle nädala alguses riigikogus, kui riigipea otsustas lähisuhtevägivallas kahtlustatava ning nüüdseks ministriametist lahkunud Marti Kuusiku ametivande andmise ajal oma suhtumise näitamiseks loožist lahkuda.

Helme lisas ka, et sellist käitumist võib endale lubada üks «tavakodanikust naisterahvas», mitte president. Sealjuures ei soovinud ta enda sõnul halvustada presidendi institutsiooni. Kas see ei muuda aga veelgi kummastavamaks seika, et minister presidenti tema soo pärast valitsuse pressikonverentsil sildistas? Ja sellega ühtlasi ka kõiki teisi naisi. Oma sõnadega andis minister signaali, nagu oleks ühe soo pädevus pandud küsimärgi alla ainuüksi naistele omistatud emotsionaalsuse pärast.

Vaatame seda ka niipidi: kas kujutaksite ette, et mõni minister oleks meie eelmist presidenti kutsunud kriitikahoos «emotsionaalselt ülesköetud meheks», hurjutaks teda mitte käituma nagu «tavakodanikust meesterahvas» või kasutaks veelgi stereotüüpsemaid väljendeid nagu «kõik mehed on sead»? Ega ei kujuta ette küll. Tundub elementaarne, et inimest austatakse ja kritiseeritakse tema tegude, mitte soo järgi.

Kas kujutaksite ette, et mõni minister oleks meie eelmist presidenti kutsunud kriitikahoos «emotsionaalselt ülesköetud meheks»?

Justkui prohvetlikult pidas president vahetult enne valituse ametisse nimetamist 24. aprillil Kadriorus vajalikuks taas esile tuua ühiskonnas tooni andvat väärtuste kriisi. Ta lisas, et selliste põhimõtete, iseenesest mõistetavate väärtuste ülekordamine eriti veel sellises olukorras võib tunduda veider.

Samas poleks osanud mõeldagi, et saabub päev, mil valitsuse pressikonverentsi järel jääb kõlama ministri naissugu sildistav sõnavõtt. Üks näide, mil seni justkui iseenesest mõistetavat tuleb hakata kaitsma ning põhjendama, miks nii ei tehta.

Seotud lood
03.05.2019 06.05.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto