Sisukord
Maailm
Postimees
04.05.2019
Eesti Uuring ei näita erakondade varjatud rahastamist Purunenud kabast polnud paberites jälge (11) Kohus: kaba murdumine relvatestil oli lubatav (5) Erihooldekodude laialikolimine põrkub vastuseisudele (11) Vaene sõidab auto, rikas rongiga (19) Majandus Investor Mari: rahasadu ja kevadpuhastus Veeohutuskampaania keskendub eakatele Välismaa HIVi ja C-hepatiiti nakatatud britid otsivad õiglust AJA PEEGEL: Homo europaeus – müüt või tegelikkus? (2) Ogoni hõim unistab joogiveest, mis ei lõhnaks nafta järele (3) Arvamus Juhtkiri: hooldekodust teiste sekka (5) Anna Põld: «emotsionaalselt ülesköetud naine» (79) Kuidas müüa Eestit? Halva mängu juurde ei pea head nägu tegema (184) Visa võitleja (2) Miljarditehas 2.0 (8) Väike vihale aetud maag Nädala plaat. Maria Faust tõmbab hinge Pealpool pilvi paistab alati päike Kultuur Kuidas müüa Eestit? Kirg, muusika ja pühendumine: 70 aastat esimesest džässifestivalist Eestis (1) Nädala plaat. Maria Faust tõmbab hinge Pealpool pilvi paistab alati päike Tallinn Vaene sõidab auto, rikas rongiga (19) Kodu Eesti naine tõestab, et ideaalne kodu võib olla väga pisike (3) AK Kuidas müüa Eestit? Tšornobõl: et inimesed jumala eest teada ei saaks Peeter Langovitsi tagasivaade: poliitilised talgud Tallinn 800: nunnade kapsaaeda kaotatud pühadus? Vikerkaar loeb. Me vajame uusi Madis Kõivu lugemisi (1) Ühiskonna- ja moraalikriitikat 200 aasta tagant Romantismi kompendium Nädala plaat. Maria Faust tõmbab hinge Pealpool pilvi paistab alati päike Juurikas. Jüri Ratas ja kommete kool (3) Arter Arteri suur lugu. Victor Crone: Armastuskirjade assistenti mul veel ei ole (5) Vaadake, millised loomad lähevad vapralt sõtta Justin Petrone: aus kirjanik võidab alati (1) Ameerika luksuskaup on kõrgharidus (2) Minu pirakas Nepali pulm (2) VIDEO: Kuidas teha ise šokolaadikomme? Filmiarvustus «Vaat kus paar». Teraapiafilm meestele, kes tunnevad, et neist ei piisa… Köögirõõmu rohurohelisest: küpseta mahlakat naadi-porgandipirukat Pullerits proovib järele: kui raske on rada, mida peab elus korra sõitma iga tõeline rattur? (1) Sõiduproov. Toyota Camry: 15 aastat hiljem ja Avensise asemel Elektritõuks on megasuur fun! (5) Eesti mehed on rääkinud! Kõrge konts ja punane suu polegi enam seksikad! (4) Meelelahutus Koomiks Sudoku

HIVi ja C-hepatiiti nakatatud britid otsivad õiglust

4 min lugemist
  • Ligi 5000 Briti hemofiiliahaiget nakatus ravi käigus HIVi või C-hepatiiti.
  • 1970. ja 1980. aastatel nakatunutest pooled on praeguseks juba surnud.
  • Alles nüüd on asunud Briti võimud saastunud vereproduktide kasutamist uurima.
  • Kannatanute väitel püüti skandaali kinni mätsida, hävitatud on ka dokumente.
Derek Martindale (keskel) koos abikaasa Margareti ja poeg Johniga sel nädalal Londonis, kus ta andis tunnistusi saastunud vere skandaali uurimise raames. 57-aastane mees meenutas komisjoni ees, kuidas ta 1985. aastal sai HIVi diagnoosi ja toona 23-aastasele hemofiiliahaigele öeldi, et tal on jäänud vaid aasta elada. FOTO: Joe Gammie/PA Wire/PA Images/Scanpix

«Ma mäletan kuupäeva – see oli 13. ja reede septembris 1985. Läksin lõuna ajal tulemusi saama ja mulle öeldi, et olen HIV-positiivne. Mulle öeldi, et mul on jäänud umbes aasta elada. Öeldi, et ma ei räägiks sellest kellelegi, ka mitte oma perele ja vanematele.»

Nii kirjeldas toonast šokki praegu 57-aastane Derek Martindale, kes astus teisipäeval esimese tunnistajana Londonis aastakümnetetagust saastunud vere skandaali uuriva komisjoni ette.

Tellijale Tellijale

Ligi 5000 hemofiiliahaiget, kes said 1970. ja 1980. aastatel Briti riikliku tervishoiuteenistuse (NHS) haiglates vere hüübivuse parandamiseks Ameerika Ühendriikidest hangitud saastunud vereprodukti faktor VIII, nakatus HIVi või C-hepatiiti, osa ka sarnaselt Martindale’iga mõlemasse. Üle poole neist on praeguseks surnud ning toetusühenduste hinnangul sureb iga nelja päeva järel üks kannatanu.

Lisaks said tuhanded inimesed nakkuse operatsiooni- või sünnitusjärgsel vereülekandel: kokku ehk isegi 25 000 – 30 000 inimest, kuid paljud neist pole endiselt ise haigestumisest teadlikud.

03.05.2019 06.05.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto