E, 26.09.2022

Ivo Juurvee: kui Butina oleks tegutsenud Eestis, oleks ta endiselt vabaduses

Ivo Juurvee
Ivo Juurvee: kui Butina oleks tegutsenud Eestis, oleks ta endiselt vabaduses
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Maria Butina USAs vahi all.
Maria Butina USAs vahi all. Foto: HANDOUT/REUTERS

Viimaste USA presidendivalimiste kampaania mõjutamine Venemaalt on hakanud saama õiguslikku hinnangut – 18. aprillil avalikustati osaliselt Muelleri raport ja 26. aprillil määrati karistus Maria Butinale. Enne valimisi on sellest mõndagi õppida, kirjutab Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Ivo Juurvee.

Endise FBI juhi Robert Muelleri 400-leheküljelise raporti võib sisu järgi jaotada kolmeks. Kõigepealt Venemaa tegevus internetis nii sotsiaalmeedias kui ka häkkimiste kaudu, Venemaa kontaktid vabariiklaste kampaaniaga ja lõpuks kahe eelmise uurimine ja selle tegevuse segamine. Viimasest osast Eestil loodetavasti õppida ei tule. Teise osa mõistmiseks on lisaks huvile vajalikud põhjalikud teadmised USA sisepoliitikast. Võrgupõhine mõjutustegevus on aga aktuaalne riigi suurusest sõltumata.

Raport võtab autoriteetse allikana kokku seni väljaselgitatu. Kindlasti tuleb sellele lisa, sest on ainult aja küsimus, millal ka kinni kaetud tekst avalikuks muudetakse, ning küllap põgeneb millalgi läände ka mõni operatsiooni läbiviimisega Venemaa poolt kursis olnud isik.

Märksõnad
Tagasi üles