Millest mõtleb meremees kodu poole seilates?

Vaade Saskia Boddeke suurnäituselt «Seks ja meri» Tallinna Lennusadama meremuuseumis. FOTO: Peeter Laurits

Inimene on imelik loom. Jättes kõrvale monoteistide väljamõeldised sellest, miks inimene kõigest muust loodusest ülem on, jäävad siiski alles mõned omadused, mille poolest me teistest loomadest erineme. Üks neist on seksuaalsus. Loomadel on enamasti innaaeg, mil kogu ressurss kulutatakse paaritumisele. Pärast indlemist on mõneks ajaks rahu majas ning tegeletakse muude asjadega. Inimene aga, eriti oma fertiilses eas, on enam-vähem kogu aja kiima täis: meil on aastaringne seksuaalsus, erootika, intiimteenused ja pornotööstus.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Meresõidu võib kiim väga kurnavaks muuta. Noored mehed pannakse laevale pikkadeks kuudeks. Lisaks partneri puudumisele kummitavad veel koduigatsus, raske ja eluohtlik töö ning keskkonna erakordne monotoonsus. Kogu mereloleku aja ei näe laevurid muud kui taevast, silmapiiri ja soolaseid laineid. Meri on loodusstiihiatest kõige minimalistlikum ja absurdsem; pole ime, et pikaajaline lainetel viibimine tekitab kummalisi fantaasiaid ja kinnismõtteid. Merega seotud müüdid ja kujutlused illustreerivad meremeeste igatsusi koloriitselt: merineitsid, näkid ja sireenid, laevade ja tormide nimed, vöörtäävi kujud – kõik kujutlused keerlevad meremütoloogias naise ümber ja lõbumajadesse pääseb suurtes sadamates otse kailt.

Madalmaade kunstniku, virtuaalarhitekti, ooperilavastaja ja filmirežissööri Saskia Boddeke näitus «Seks ja meri» Tallinna Lennusadama meremuuseumis koondab ühte väljapanekusse suure osa meremehiste igatsuste spektrist.

09.05.2019 11.05.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto