Hiinlased pühivad uiguurid suurprojekti jalust

Olude sunnil arstist inimõigusaktivistiks saanud Halmurat Harri Uyghur on elanud Soomes juba kümme aastat.  FOTO: Halmurat Harri Uyghur

Äärmuslusega võitlemine on Pekingile ettekääne Xinjiangi uiguuri autonoomses piirkonnas üle miljoni uiguuri ja muu vähemusrahvuse esindaja vangistamiseks. Hiina tegelik sihtmärk on hävitada uiguuri rahvuslust, mis võib ohustada Hiina riiklust ja selle ambitsioonikat «Üks vöönd, üks tee» ehk Uue Siiditee suurprojekti, rääkis Postimehele inimõigusliikumise UyghurAid asutaja Halmurat Harri Uyghur.

Tellijale Tellijale

Milline on praegu olukord Xinjiangis ja kas sealsed repressioonid jätkuvad endise intensiivsusega?

Ida-Turkestanis (iseseisvusmeelsete termin Xinjiangi piirkonna kohta – toim) käib praegu üks maailma rängemaid inimõiguste rikkumisi ja etnilisi repressioone, mis on suunatud uiguuride ning teiste vähemusrahvaste, näiteks kasahhide vastu selles piirkonnas.

Hiina on vangistanud koonduslaagritesse vähemalt kolm miljonit inimest, nagu selgub Ameerika Ühendriikide viimasest raportist. ÜRO andmetel on see arv üks miljon ja Human Rights Watchi järgi umbes kaks miljonit.

Koonduslaagrite süsteem lasti käiku 2014. aasta kevadel (ning intensiivistus märgatavalt Chen Quanguo saamisega Xinjiangi Kommunistliku Partei peasekretäriks 2016. aastal – toim). Hiina valitsus nimetas seda Ida-Turkestani ümberõppevõrgustikuks.

Valitsuse eesmärk oli panna inimesed laagritesse, et õpetada neile patriotismi, mandariini keelt ja teha neist väärikad Hiina kodanikud. Vähemalt seda väidab Hiina. Tegelikult on kinni peetud ka üle 300 ülikooli õppejõu ja õpetaja, kellel on kõrgem haridustase. Neil inimestel ei ole vaja mingit täiendavat kutseõpet.

10.05.2019 13.05.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto