Sisukord
Kodustiil
Tänane leht
11.05.2019
Eesti Üksikema: kõigega saab hakkama. Iseasi, mis hinnaga (12) Vana DNA näitas, millal Uurali geenid Eestisse jõudsid (15) Paljastus Venemaa veebiorgiate varjatud äri Tallinnas (17) Majandus Tallinna börsil käib ilus dividendisadu Kunda sadam unistab liinist Loviisasse (1) Trump peab Hiina imporditolle kaubandusleppest kasulikumakski Välismaa Hiinlased pühivad uiguurid suurprojekti jalust (2) Arvamus Juhtkiri: üksikvanem ei tohi jääda üksi (3) Margus Parts: Hiina kilpkonn puksib naabreid (1) Suurärimehe valus maandumine (6) Jalgpalli renessanss Karistus juba käes (9) Aasta tähtsaim beebi (2) Andres Adamson: Posti(mehe)papa 200 aasta juubeli puhul (6) Kultuur Muusika, mis mõjub seedimisele hästi Tantsitakse, kuni maailm lahustub Kitarripopp ei ole surnud Teadus Vana DNA näitas, millal Uurali geenid Eestisse jõudsid (15) Kodu Kogukonnaaed toob naabrid ühisele peenrale AK Sten Weidebaum: laulupidu pühendusega õpetajalt - Johann Voldemar Jannsen 200 Jaak Valge: „Kellele iseseisvus, kellele ike“ (46) Juurikas. Emotsionaalselt ülesköetud naised Andres Adamson: Posti(mehe)papa 200 aasta juubeli puhul (6) Juurikas. Tulnukad ründavad Juurikas. Ott Tänak sõidab liinibussiga Tartust Otepääle: live blogi Juurikas. Kuressaares tabati töömees Arter Suursaadik Jonatan Vseviov – mees, kes aitas eestlased viisata USAsse (1) Uus tase Eesti spordis: nüüd läheb löömaks! Filmiarvustus «Pokémon: detektiiv Pikachu»: inimese ja Pokémoni pika sõpruse lugu Emadepäevaks: küpseta inglikooki või tee kihilist kausimagusat Tuntud suunamudija saatuslik kannapööre Sõiduproov: Mazda 3. Kõige ilusam punane Kuidas nafta merepõhjast kätte saadakse? Roosa on salakaval toon, mis mõjub nii nagu sa iial arvata ei oskaks! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kogukonnaaed toob naabrid ühisele peenrale

4 min lugemist
  • Kogukonnaaed lõimib linnaelanikke.
  • Suurte majade elanikel puudus seni võimalus õues toimetada.
  • Kogukonnaaed on üks võimalus meeldivalt koos aega veeta.
Väike pingutus liidab nii oma pere inimesi kui ka naabreid, kes linnas ei pruugi üksteise nimegi teada. FOTO: Anton Semenuyra

Kogukonnaaed on linnaruumi rajatud aed, mis on kerkinud kas ettevõtlike naabrite või ühistuliikmete eestvedamisel. Viimastel aastatel paljude linnainimeste huviorbiiti tõusnud aiandussuund täidab peale sahvri-keldri ka naabritevahelised lõhed ja ebakõlad. Pealinna peaks tänavu koguni seitse kogukonnaaeda juurde tulema.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Eriti aktuaalsed on kogukonnaaiad linnapiirkondades, kus on ohtralt kortereid ja vähe väliruumi, kus kodanikud saaksid lihtsalt istumise ja liikumise kõrval ka natuke vabas õhus toimetada,» rääkis Tartu Aleksandri kogukonnaaia aktivist Gloria Niin, kelle sõnul on seesuguseid aedu viimastel aastatel eelkõige Tallinna ja Tartu linnapilti lisandunud.

Tulemused innustasid

Kogukonnaaiandus algab aktiivsete inimeste otsimisest, lisaks tuleb leida koht, mis on kõigile mugavas kauguses ning kuhu oleks võimalik aeda rajada. Kogukonnaaedu on mitmesuguseid, ka kahe kortermaja ühine aed võib tinglikult olla kogukonnaaed, kui seal on selgelt määratletud reeglid, kasutus- ja hoolduskord ning valitseb heanaaberlik käitumine. Kogukonnaaianduse plaanid tuleb konkreetselt ja selgelt läbi rääkida, et oleks tagatis linnale ja kogukonnale.

10.05.2019 13.05.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto