Sisukord
Arvamus
Postimees
11.05.2019
Eesti Üksikema: kõigega saab hakkama. Iseasi, mis hinnaga (12) Vana DNA näitas, millal Uurali geenid Eestisse jõudsid (15) Paljastus Venemaa veebiorgiate varjatud äri Tallinnas (18) Majandus Tallinna börsil käib ilus dividendisadu Kunda sadam unistab liinist Loviisasse (1) Trump peab Hiina imporditolle kaubandusleppest kasulikumakski Välismaa Hiinlased pühivad uiguurid suurprojekti jalust (2) Arvamus Juhtkiri: üksikvanem ei tohi jääda üksi (3) Margus Parts: Hiina kilpkonn puksib naabreid (1) Suurärimehe valus maandumine (6) Jalgpalli renessanss Karistus juba käes (10) Aasta tähtsaim beebi (2) Andres Adamson: Posti(mehe)papa 200 aasta juubeli puhul (6) Kultuur Muusika, mis mõjub seedimisele hästi Tantsitakse, kuni maailm lahustub Kitarripopp ei ole surnud Teadus Vana DNA näitas, millal Uurali geenid Eestisse jõudsid (15) Kodu Kogukonnaaed toob naabrid ühisele peenrale AK Sten Weidebaum: laulupidu pühendusega õpetajalt - Johann Voldemar Jannsen 200 Jaak Valge: „Kellele iseseisvus, kellele ike“ (48) Juurikas. Emotsionaalselt ülesköetud naised Andres Adamson: Posti(mehe)papa 200 aasta juubeli puhul (6) Juurikas. Tulnukad ründavad Juurikas. Ott Tänak sõidab liinibussiga Tartust Otepääle: live blogi Juurikas. Kuressaares tabati töömees Arter Suursaadik Jonatan Vseviov – mees, kes aitas eestlased viisata USAsse (1) Uus tase Eesti spordis: nüüd läheb löömaks! Filmiarvustus «Pokémon: detektiiv Pikachu»: inimese ja Pokémoni pika sõpruse lugu Emadepäevaks: küpseta inglikooki või tee kihilist kausimagusat Tuntud suunamudija saatuslik kannapööre Sõiduproov: Mazda 3. Kõige ilusam punane Kuidas nafta merepõhjast kätte saadakse? Roosa on salakaval toon, mis mõjub nii nagu sa iial arvata ei oskaks! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Margus Parts: Hiina kilpkonn puksib naabreid

2 min lugemist
Margus Parts FOTO: Postimees.ee

Hiina rühib üle Aasia maailmajao vana kilpkonna vääramatu visadusega, näksib otsast Venemaa Kaug-Ida määratuid alasid, kulutab kilbiservaga Hindukuši külge ja kastab kronksus varbaid Lõuna-Hiina merre.

Nagu müütilisel loomal, kelle eluaastaid võib mõõta kolmekohalise arvuga, ei ole ka Hiina tegutsemise alus mitte pelgalt nelja-aastane valimistsükkel, vaid aastakümneid tulevikku vaatav plaan.

See võimaldab Hiinal ette võtta projekte, mis ei oleks muutliku poliitilise maastiku tingimustes lihtsalt võimalikud. Nagu eelnevast järeldub, on Hiina arengu alus kindlalt juurdunud üheparteisüsteem, kus vahetuvad ametnikud ja ministrid, kuid mille keskne idee ja suund on kirjutatud riigi tulevikku määravasse põhikirja.

Kuid nagu ikka, on Hiinas asjad suuremad ja nii sisaldavat ka Kommunistlik Partei oma määratuses tegelikult mitut väiksemat erakonda, vähemalt väitis nii üks eile ja üleeile Tartus peetud konverentsil «Asia Update» käinud nimekas hiinlane, keda ei ole vaja siinkohal nimetada. Sama soojaga selgitas ta, et Hiinas on tegelikult demokraatia täiesti olemas, lihtsalt lääne inimesed ei saa aru, kuidas see toimib.

Sama soojaga selgitas ta, et Hiinas on tegelikult demokraatia täiesti olemas, lihtsalt lääne inimesed ei saa aru, kuidas see toimib.

Samamoodi ei saa lääne inimesed ilmselt aru, kuidas toimib Hiina inimõiguste süsteem. Juba enne peasekretär Xi Jinpingi aega käima lükatud vanker lubab suure Hiina unistuse täitumist, mis viib riigi kindlalt maailma esimeseks jõuks. Paraku on sõidetud arenguvankriga valusalt üle lihtinimeste varvaste, nagu juhtub sageli riikides, kus räägitakse rahvast statistiliste tootmisühikute mõistes.

Eriti valusalt saavad muljuda riigi 55 vähemusrahvust, kes moodustavad umbes kümme protsenti Hiina rahvastikust ja keda Partei ei saa lõpuni usaldada. Tootmise jalust liigutatakse linnu ja rahvusi, kümned, kui mitte sajad miljonid inimesed töötavad ja elavad olematute õiguste ja tingimustega Hiina unistuse täitumise nimel.

Nüüd on kilpkonn kasvanud nii suureks, et ei mahu enam endistesse piiridesse ja vajab kütuseks naaberriikide maavarasid ja mereteid ning võimalust rakendada oma tootmisindu riikides, mis ei ole veel täis ehitatud. Euroopas kanda kinnitava hiiglase valguses on algatused nagu mainekaid eksperte koondav «​Asia Update» äärmiselt tänuväärsed, sest aitavad küsida, kuidas ja millistel tingimustel teha koostööd riigiga, mille alusväärtused on lääneriikide omadest kohati väga erinevad ja mille puhul ei saa alati kindel olla, kas sealne toodang ei valmi näiteks Hotanis vangistatud uiguuride käte läbi.

Seotud lood
10.05.2019 13.05.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto