Sisukord
Arvamus
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv Andrus Karnau: kingitus Tallinkile Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Priit Pullerits: erutusjanu viljad

2 min lugemist
Priit Pullerits  FOTO: Margus Ansu

Mõned teooriad, mis on sõnastatud teisel pool maakera, kehtivad meilgi, ehkki on mõeldud kirjeldama olukordi meist kaugel.

Üks selliseid on orkestriauguteooria, mille lõi Roger Ailes, Ameerika kuulus telejuht, kes langes oma kohalt kolm aastat tagasi, kui teda tabasid mitme naise süüdistused seksuaalses ahistamises. Ent tema sõnastatud teooria kehtib sellegipoolest. See kõlab küsimuse vormis nii: kui laval seisab kaks inimest, kellest üks teatab, et tal on lahendus Lähis-Ida probleemile, aga teine kukub orkestriauku, siis kummast räägitakse õhtustes teleuudistes?

Vastus on ilmselge.

Too ilmselge vastus seletab kujukalt, mis on juhtunud reitingu- ja klikipõhise ajakirjandusega ka Eestis. Lihtinimesel, kelle argitöö ei seisne uudiste pingsas jälgimises, on ilmselt juba pikemat aega raske aru saada, mis Eestis päriselt toimub ja kes Eestit ikkagi kuhu tüürib. Sest infovoogu sisustavad uudised ja kommentaarid süvariigi otsinguist (esoteerika), hea tuju käemärgi tähendusest (semiootika), kaabude populaarsusest (mood) jms.

Meelelahutuslike väljaütlemiste varjus jäävad palju tähtsamad asjad lihtsalt käsitlemata.

Aga mitte miski – peale ametist loobunud ühepäevaministri Marti Kuusiku – ei ületa siseminister Mart Helme kolme sõna: emotsionaalselt ülesköetud naine. Need kõlasid valitsuse pressikonverentsil maikuu teisel päeval. Kuid ajakirjandus jättis need kõlama terveks nädalaks. Eelmisel neljapäeval ilmus Postimehes uudis «Kiik: erakorraline pensionitõus aastal 2020 on küsimärgi all», kus pealkirjas lubatud teemale oli pühendatud kaks esimest lõiku. Ei ridagi rohkem. Kogu ülejäänud uudis edastas, mida ütlesid eri erakondade esindajad riigikogu infotunnis Mart Helme väljaütlemiste, ennekõike presidendi aadressil tehtud etteheidete kohta.

Too uudis illustreerib omakorda kujukalt, mis juhtub, kui põhitähelepanu koondub pikaks ajaks – olenevalt vaatepunktist – šokeerivatele või meelelahutuslikele sõnavõttudele või detailidele: palju tähtsamad ja suurema mõjuga asjad jäävad lihtsalt käsitlemata. Sest nii ajakirjanike loominguline aur, mis kulub kliki- ja reitingumagnetite tootmisele, kui tele-eeter ja leheruum on lõppeks piiratud.

Tegelikult ei ole olulise asemel vähetäht­sasse takerdumine ainult ajakirjanduse probleem.

Sama näeb erutusjanusel ajastul mujalgi, kas või kohaliku võimu tasandil. Tartu volikogu on Madruse või Hezeli tänava nime üle arutlenud kirglikult tunde, samal ajal kui miljonieurosed otsused on vastu võetud ilma, et keegi küsimusepiuksugi teeks.

Seega võiks küsida: äkki on Mart Helme laineid löövad ütlemised läbimõeldud taktika, millega sööta alati teda kurja koera kombel pureda ihkavate ajakirjanike hambusse järjekordne kont, et sellal, liiati peaministri äraolekul tema asendajana, sepistada märkamatult midagi tõeliselt suurt ja olulist?

Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto