Sisukord
Juhtkiri
Postimees
22.02.2020
Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (4) Eesti Linda Raunet ja Eesti Vabariik – 102 aastat ühiseid mälestusi Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast Kolmejalgsed vallandasid liiklusraevu Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja Sipsik elab veel! Läti ema eksirännakud Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (9) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Kliima Pehme talv paneb rannad uut tasakaalu otsima AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (3) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab Arter Liis Velsker: mõtlesin, et paneks kogu raha selle alla, et lihtsalt ennast hävitada Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (5) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Keskerakonna vabalangus

2 min lugemist
Erakondade populaarsus. FOTO: Urmas Nemvalts

Keskerakonna populaarsus on selges langustrendis. Värskeim küsitlusuuring näitab peaministriparteile niisugust madalat taset, kus erakond kõigi korruptsiooniskandaalide ja muude pahanduste kiuste viimase kümne ja enamagi aasta vältel pole olnud.

Ilma ülekaaluka toetuseta mitte-eestlastest kodanike hulgas oleks Keskerakond juba ammugi võistelnud nii-öelda teises liigas, vähem kui kümneprotsendilise toetusega erakondade seas. Kui veel aasta tagasi pooldas neid Postimehe tellitud Emori küsitluse järgi üle 60 protsendi muust rahvusest vastajatest, siis nüüdseks on see näitaja langenud alla 40 protsendi.

Selles poliitilises nišis on populaarsust juurde kogunud nii parlamendist välja jäänud Eesti 200, mida aasta eest veel olemaski polnud, kui ka sotsiaaldemokraadid (SDE). Ei pea olema müstiliste võimetega ennustaja järeldamaks, et selline olukord tekitab Keskerakonna sees pingeid, mis ei lähe niisama üle, vaid seniste trendide jätkudes hoopis süvenevad.

Pooleteise aasta pärast (2021. aasta sügisel) ootavad ees kohalike omavalitsuste (KOV) volikogude valimised. Kohe-kohe on tulemas küll Euroopa Parlamendi valimised, ent nii erakondade fantaasiad kui ka hirmud on juba praegu seotud pigem 2021. aasta sügiseste KOVi valimistega.

Keskerakondlaste jaoks on (ainu)võim eelkõige Tallinnas ja Ida-Virumaa linnades tähendanud hulgaliselt erakondlaste vahel jaotatavaid töökohti, võimalust ajada segamini omavalitsuse ja erakonna rahakott, esineda linna maksumaksjate raha eest tehtud saadetes jne – see on olnud nende võimu ja võimaluste allikas.

Mõneks ajaks on Keskerakonna juhtkond endale ebameeldivat olukorda leevendanud sellega, et andis Tallinna linnapea koha Mihhail Kõlvartile. Kui aga populaarsuse langus mitte-eestlaste seas jääb püsima, siis on sisepinged, kasutades keskerakondlikku kõnepruuki, «päeva lõpuks uuesti laual». Tasub küsida, milliste võtetega neid lahendada püütakse.

Keskerakonna valijad on pikkade aastate vältel olnud üpris tundetud kõikvõimalike korruptsioonijuhtumite suhtes ja ei ole oma lemmikut karistanud. Püsitoetajaid ei peletanud eemale ka küsimus, et äkki käib mõni «tasuta» asi maksumaksjatele üle jõu. Isegi käilakuju Edgar Savisaare väljavahetamine ei kahandanud populaarsust, vaid keskealisteks kosunud noorliikmed suutsid selle muutuse endale kasulikult välja mängida. Koalitsioon EKREga ei mahu aga Keskerakonna senistele toetajatele hinge.

Teine, kiiremini kätte jõudvate tulemustega pingeväli on seotud riigieelarve läbirääkimistega selle aasta sügisel. Uusi sotsiaalprogramme ja muid lihtsat punktivõitu lubavaid imelisi ettevõtmisi on pehmelt öeldes keeruline algatada, kui majanduse ning üksiti eelarve kasv seda ei toeta.

Nii on keskerakondlasest sotsiaalminister Tanel Kiik eelmisel nädalal seadnud küsimuse alla ka oma partei valimislubaduste alatise leivanumbri, erakorralise pensionitõusu. Sellest võib tahtmise korral välja lugeda sõnumi nende praegusele koalitsioonikaaslasele EKRE-le ja/või hoopis opositsiooni jäetud valimiste võitjale Reformierakonnale.

Ei ole kaugeltki selge, milliseks tahab ja saab Keskerakond end Eesti poliitilisel maastikul edaspidi muuta. Valikuid on mitmesuguseid, aga kõike korraga ei saa, nagu kinnitavad ka populaarsusküsitlused.

Seotud lood
21.02.2020 22.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto