Sisukord
Majandus
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Spikker Martin Helmele: maksuapsud ootavad parandamist

3 min lugemist
  • Kredexi toetust saanud korteriühistuid ja eraisikuid maksustatakse ebavõrdselt.
  • Toitjakaotuspensioni saavad pered on uue maksusüsteemiga ebavõrdses olukorras.
  • Õiguskantsleri märgukiri päästis töötavad pensionärid.
Minister Martin Helme esimene päev rahandusministeeriumis FOTO: Sander Ilvest

Kiiruga tehtud ja eelmise aasta alguses jõustunud tulumaksumuudatuse järel ilmnes rida kitsaskohti, millega tehakse nõrgematele liiga.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Töötavad pensionärid

Esimese probleemi suutis õiguskantsler Ülle Madise, kelle poole maksuhammasrataste vahele jäänud pöördusid, isegi ära hoida. Küsimuse all olid töötavad pensionäride, kelle pension ja töötasu jäävad alla maksuvaba tulu määra. Toona sai maksuvaba tulu maha arvestamiseks teha avalduse kas sotsiaalkindlustusametile või tööandjale, aga mitte mõlemale korraga. Näiteks 300-eurost pensioni ja 300-eurost palka teeniv pensionär oleks saanud maksuvaba tulu arvestada ainult ühelt sissetulekult ning pidanud teiselt maksma täies ulatuses makse ning ootama tulumaksutagastuseni, et enammakstud summat tagasi saada. Madise pöördus riigikogu rahandus- ja sotsiaalkomisjoni poole ning selle tulemusel tekkis maksuvaba tulu jagamise võimalus ehk maksuvaba tulu avalduse sai esitada nii pensionile kui palgale.

Väiksem töövõime

Töövõimetoetuse ja töövõimetuspensioni saajate ebavõrdsele olukorrale juhtis Madise samuti tähelepanu. Nimelt peavad viimased maksma oluliselt rohkem tulumaksu, sest toetus on maksuvaba ega pension mitte. «Palun selgitage, kas töövõimetuspensionäride ja uue süsteemi järgi töövõimetoetust saavate inimeste tulude erinev maksustamine on kooskõlas seadusandja tahtega,» soovis Madise riigikogu rahanduskomisjoni esimehelt Mihhail Stalnuhhinilt teada. Ta lisas, et kui see küsimus jäi maksuvaba tulu reformimisel tähelepanuta, siis tuleks võimalikult kiiresti seadust täiendada.

16.05.2019 18.05.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto