Sisukord
Päevakomm
Postimees
18.05.2019
Eesti EKRE troll tõmbas Le Peni lohku (28) Keskerakond saatis järelevalve komisjoni advokaadi (2) Nõiaring: eestlastel oma, venelastel oma Tallinn (29) Eesti narkokurjategija avameelses raamatus: selles äris õnneliku pensionini ei jõua (1) Victor Crone teeb Eesti nimel tormi Majandus Uber on surnud, elagu Bolt? Eesti merepiiri kaitseks napib jõudu (15) Välismaa Ekspert: Trump on tõstnud Hiinaga panused kõrgele Putin lahutab paremradikaale ka järgmises europarlamendis (2) Arvamus Ajakirjandus ja kirjandus. Juhan Peegel 100! Juhtkiri: kaks kõrtsi – kuld ja kard või eripruul Urmas Jaagant: ministrid ilma valitsuseta (36) Postimees 1911. aastal: kirjad Eesti põllumeestele Olev Remsu: tänutunne (1) EKRE troll tõmbas Le Peni lohku (28) Pöidlad pihku (4) Haruldane tervitus muinasajast IT ja grammike kaubandust (3) Laupäevaste ajalehtede tulevik on tume (1) Madis Raukas: innovatsioonimängus on pall ettevõtluse käes (3) Kultuur Aja auk. Päriselt. Juurikas: Eurovisioon pole Normetita enam see (1) Juurikas: viimane veerg Juurikas: korvpall vajab mõistmist Suurte müstik-elektroonikute moskvalannast pärija Kodu Lihtne juhis: kui teada paari tõde, saab terrassi ehitamisega hakkama igaüks AK Ajakirjandus ja kirjandus. Juhan Peegel 100! Olev Remsu: tänutunne (1) EKI keelekool: väärtus­tades põlist (3) Jelena Skulskaja: milleks sõita Dublinist Peterburi? (1) Madis Raukas: innovatsioonimängus on pall ettevõtluse käes (3) Tallinn 800: Täilinn Tallinn Lilian Härm: maalimine paneb unustama valu Arter Ivo Linna: õppige vedelema, see kosutab (12) Eurovisioon 2019: Elina-kloonid, klounid ja kaunismehed Neeme Raud: Evelin forever*! (2) Õbluke naine, kes aitab teid elu rängima mure korral VIDEO: Veinivann ja karjäärisafari ehk pöörased seiklused põhjarannikul Lastega Hispaanias: lastel on uued sõbrad, minul veel mitte Filmiarvustus "Hotell Mumbai": Nutt on meil kõigil üks Tervitusi Tel Avivist: maitse hummust ja falafele Kuidas alustada jooksutreeningutega? Targalt ja tähelepanelikult! Tsikli sõiduproov. Tõmbame sae käima: Husqvarna Svartpilen 701 (1) Superkiired välised kõvakettad.  Kuid palju kiirus maksab? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Urmas Jaagant: ministrid ilma valitsuseta  

2 min lugemist
Urmas Jaagant. FOTO: Madis Sinivee

Eestil ei ole valitsust. On viisteist ministrit, parematel päevadel kolm valitsuserakonda, aga valitsust tervikuna ei ole. Igaüks iseenda eest, ühe sõnad ja teod ei puutu teistesse.

Kui üks minister räägib Eesti territoriaalsetest nõudmistest Venemaale, siis on see selle ministri seisukoht, millel pole pistmist valitsusega. Skandaalsevõitu väliskülalise küllakutsumine on jällegi ühe või paari-kolme poliitiku eraasi, mis selgituste järgi ei ole seotud isegi ühe erakonnaga, ammugi siis terve valitsusega.

Kui üks minister või lausa erakond peab oluliseks näiteks erakorralist pensionitõusu või pensionisamba lammutamist, siis see on nende unelm, mis ei puutu kuigivõrd teistesse valitsuspartneritesse. Vähemalt senikaua, kuni see ei sega neil teha omi asju. Ja ei sega, sest keegi takistuseks ei seisa, aga kaitseks ka mitte.

Ka kriitilises kajastuses pole enam süüdi ajakirjandus tervikuna ja järjest vähem ka üks või teine väljaanne. Kriitika alla langenud otsivad avalikult välja konkreetse kirjutaja – nimeliselt –, kes on süüdi. See valetas, too on liiga ründav, väljaandes tuleb korrale kutsuda need kolm konkreetset isikut.

Personaalsus töötab järjest enam, nii heas kui halvas. Head saab nautida üksi, halvas ei pea hakkama kaasvastutajaks. Seda enam, kui ammu enne halva kättejõudmist on kõigile ümberringi selgeks tehtud, et me vaid jagame siin tuba. Ega see ei tähenda, et me abielus oleme. (Tuttav kujund viimastest nädalatest, kas pole?)

Paraku on inimene üksi alati oluliselt haavatavam, lihtsam lõhkuda ja alla tõmmata. Üksi on raskem end kaitsta ja ükskõiksetel ümberseisjatel on teda lihtne asendada. Tark inimene hakkab selles olukorras enda kaitsmiseks valmistuma kohe. Parim kaitse on muidugi rünnak. Parim rünnak on aga omakorda see, mis tuleb veel enne, kui on tarvis midagi kaitsta.

See ongi juhtumas. Kollektiivset vastutust on hakatud poliitikas vältima nii palju kui võimalik, sest nii tundub lihtsam ja endal turvalisem. Lisaks loob see näiliselt uusi võimalusi, sest tuppa pääsevad ka need, kellel on omavahel väga vähe ühist. Usaldada üksteist ei saa, seega tuleb olla valmis kaitsma. Iseennast muidugi ja kui võimalik, siis ise esimesena rünnates. Millised ühiseid eesmärke on nii võimalik saavutada, pole tarvis kirjeldada.

Möödunud nädalast on kõik 15 ministrit ametis. Edu igale ministrile tema ettevõtmistes, jääme ootama valitsust.

Seotud lood
17.05.2019 20.05.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto