Sisukord
Arvamus
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (3) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (22) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (9) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (11) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel (1) Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (16) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (32) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (19) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (3) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (15) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele (1) Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse (1) Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus (1) Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (3) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? (1) Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval (1) Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi (4) Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus (2) Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: avalik hange pole eraasi

2 min lugemist
Päeva karikatuur.  FOTO: Urmas Nemvalts

Tänases lehes kirjutame järjekordsest «sümbiootilisest» suhtest segase omanike struktuuriga eraettevõtte ja munitsipaalvõimu vahel.

Juba aastaid on salapärane liikluskorraldusettevõte Signaal olnud avalikel hangetel üliedukas, seda eeskätt Tallinnas. Lepingud toovad ettevõttele miljonite eurode jagu tulu. Signaali omanikud on varjunud advokaatide selja taha küll Küprosele või Šveitsi, ent Postimehe uurimine on viinud niidid taas suurärimees Urmas Sõõrumaani.

Sõõrumaad seob Signaaliga võetud ühine hüpoteek. Ta sidus seitse aastat tagasi ühise hüpoteegi alla neli talle isiklikult kuuluvat luksuskorterit Tallinna vanalinna südames Kuninga tänaval, kaks mereäärset kinnistut Kloogarannas ja Signaalile kuuluva 10 000 ruutmeetri suuruse ärimaa pealinnas Liimi tänaval. Toona rahahädas olnud Sõõrumaa seda aga ei mäleta, öeldes, et sellest on nii palju aega möödas. Ühishüpoteek kehtib tänaseni.

Kõnealuse hüpoteegi seadmise aegu lahvatas ettevõtte ümber korruptsiooniskandaal. Kapo avastas, et ettevõtte juht oli mitme aasta jooksul maksnud altkäemaksu kahele Tallinna transpordiameti võtmeisikule. Kohtuasi lõppes kriminaalkaristusega ning seetõttu tuli Signaal hiljem kaheks lüüa.

Ettevõtte omanike struktuuri tõttu pole avalikkus saanud kordagi olla kindel, et hangetel üliedukaks osutunud Signaaliga pole seotud linnavalitsuse ametnikud, poliitikud või siis ärimehed, kes omakorda võimul olevat parteid toetavad.

Sõõrumaa suhe Tallinna keskerakondliku linnavalitsusega on ju teada ja sügav. Korduvalt on ta toetanud erakonda suurte rahasummadega ning samal ajal on tema ettevõtte käes erakordselt tulus koolide leping, mille järgi ta renoveeritud koolimaju linnale tagasi üürib.

Just avalikule rahale konkureerivate ettevõtete omanike tausta suhtes peaks olema absoluutne selgus.

Signaali praegune ametlik omanik, hollandi jurist Thomas Karsten Beute ütleb Postimehega suheldes, et see kõik on tema eraasi. Tuletame siiski meelde, et ükski avalikel hangetel osalev ettevõte midagi sellist väita ei saa. See on just nimelt avalik asi – on ju keelatud riigihangetel osalemine näiteks maksuvõlglastele või kriminaalkorras karistatud isikutele. Nagu mainitud, on ka Signaal ise kriminaalkorras karistatud, mistõttu pidi hangetel osalemiseks juriidilist keha vahetama.

Eestis kehtib juba pool aastat kohustus avalikustada kõikide ettevõtete lõplikud kasusaajad. Näeme, et tegelikult on võimalik sellest sättest väga lihtsalt mööda minna. Just avalikule rahale konkureerivate ettevõtete omanike tausta suhtes peaks olema absoluutne selgus. Praegu pole hanke korraldajal võimalik varjatud omanikega ettevõtteid kõrvale jätta. Tõsi, Tallinn pole kõigi nende aastate jooksul kordagi andnud signaali, et see neid huvitaks.

Avalikustamine, avalikkuse surve ning ärikultuuri muutus on aga see, mis viib lõpuks läbimurdeni, et hämara taustaga ettevõtted avalikel hangetel ei osaleks. Just seepärast me Signaalist ka kirjutame. Nii seekord kui ka tulevikus.

Seotud lood
19.02.2020 20.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto