Sisukord
Reis & elustiil
Tänane leht
25.05.2019
Eesti Keskerakond ja EKRE kiduvad (72) Riik otsib idapiiri jaoks säästlikke lahendusi (8) Majandus Kuidas teenida kasu Eestist välja voolavast reklaamirahast (4) Salapärasele Vene investorile kuuluv Hiiumaa sadam laguneb (9) Välismaa Ibiza pisaraid ei usu May annab Brexiti teatepulga üle Parteiside ja vallalisus rikuvad Leedu presidendikandidaati KOHALIK VAADE. Läti on uus Eesti (7) Arvamus Uppsala Ülikooli rektor Eva Åkesson: ülikool peab kuulatama ühiskonda (2) Juhtkiri: hr Ratas, riigieelarve hädad ei ole ju ootamatud! (22) Aarne Seppel: võta kilekott, ära istuta puud, ära vali! Postimees 1928. a: Soome üliõpilased on haavatud Ibiza pisaraid ei usu Rahandusministri õpikõver (7) Halva mälu sündroom Visa, aga edutu David Vseviov: lihtsate lahenduste ihalus võib lõppeda katastroofiliste tagajärgedega (44) Kultuur Nädala plaat. Rammsteini punased jooned on kummist Ja taevas sai Juurikas. Mida erakonnad Tinderis teevad Kodu Naabrivalve on jõudnud enam kui 500 paika Eestis AK Uppsala Ülikooli rektor Eva Åkesson: ülikool peab kuulatama ühiskonda (2) Tallinn 800: roopad ja rauad David Vseviov: lihtsate lahenduste ihalus võib lõppeda katastroofiliste tagajärgedega (44) EKI keelekool: taas­kasutus on popp! Artemi Troitski: tere tulemast lõhestunud maade klubisse! (18) Peeter Langovitsi tagasivaade: päev Sauel 30 aastat tagasi Hunt karjas Nädala plaat. Rammsteini punased jooned on kummist Ja taevas sai Juurikas. Mida erakonnad Tinderis teevad Epliku isikliku vabaduse järjekordne manifest Arter Ajuteadlane Jaan Aru: heroiini me väikelastele ei anna, aga nutiseadmetega probleemi justkui poleks (2) Karmen Joller: räägi minuga, laps* Muusikakomeet Eugénie: läbikukkumine on hea! Pane end proovile: tosin küsimust nõukaaja eluolu kohta (36) Filmiarvustus «Richardi hüvastijätt»: kellele ei meeldiks Johnny Depp Narva kohvikud ja restoranid kutsuvad sööma: Narva jõe promenaadil peetakse toidulaata VIDEO. Matkahull soovitab: 25 elutähtsat asja, mis peaks olema matkakotis (1) Sõiduproov: Eestis üliharuldane sportauto Alpine A110 rivaalitseb tuntud sakslastega Matkavarustus tsikli küljes. Nõu annab kogenud motomatkaja Uus spordimood - võistlustele loomakostüümis! (1) Valgre armastatu Alice Feillet – naine, kes ei suutnud Raimondit ära oodata Meelelahutus Koomiks Sudoku

VIDEO. Matkahull soovitab: 25 elutähtsat asja, mis peaks olema matkakotis

6 min lugemist
Mägedes on tavaline, et kõik aastaajad võivad ühel ainsal päeval koos olla ja saab nii lume kui suve. FOTO: Marko Külaots

Mägimatkadelt pärinevad mu elu kõige kirkamad elamused. Usu, ka sina saad neist osa, kui vaid koti pakid ja teele asud. Mai lõpus läheb lahti parim matkaaeg. Teeme asja sulle võimalikult lihtsaks ja anname spikri, mida kaasa võtta ja kuidas mägimatkadega algust teha.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mõnelgi kukub suu imestusest lahti, kui seltskonnas tuleb taas jutuks minu kirg mägede vastu. Sest nii paljud peavad seda võimatuks! Mägimatk?! See on ju kohutavalt keeruline ja kättesaamatu? Vastupidi – see on täiesti loomulik tegevus, mille igaüks vähemalt korra elus võiks ette võtta. Elamused on nii ägedad, et lausa muudavad elu. Olen veendunud, et eestlase hingele mõjuvad mäed erakordselt hästi. Mis sellest, et mingi saatuse vingerpussina meile siin ühtegi püsti pandud pole. Aga ega nad ülearu kaugele kah jää! Vaata videot ja sul on hetkega selge, mida mägedesse kaasa pakkida:

Lähemal, kui paistab

Kui mõnest tipust pilk üle avaruste heita, tundub kõik otsekui peo peal ja nii ligidal! Tegelikult võib järgmine ahelik mitme päeva tee kaugusel olla… Vaat mägedesse mineku kui ettevõtmise puhul see õnneks ei kehti! Mägede suhtes tasub aukartust tunda – matk ja varustus tuleb läbi mõelda ning oma võimeid õigesti hinnata. Kuid karta pole siin kah midagi! See on pelgalt teadmatuseudu, mis mägimatka millegi hullult raske ja riskantsena näitab, ja seda ma siinse looga laiali puhuda püüangi.

Minu enese sõprus mägedega algas sammhaaval. Veenda polnud mind vaja, kõrgused ja kaugused on alati tõmmanud. Esmalt võtsime ette väiksemad päevamatkad, siis lühemad retked populaarsetel radadel ja sealt edasi järk-järgult üha vabamad ja spontaansemad tiirud. Mägironimine on tehniline, mägimatkamine enamasti ei ole. Sa ei pea isegi teab mis vormis olema, et matkal toime tulla. Kui ära väsid, tõmbad hinge või võtad tempot maha, ega keegi ei ütle, kui kiiresti pead liikuma.

Pakkimise koha pealt kehtib reegel: mida suurem kogemus, seda kergem kott. Alguses oli minulgi kiusatus igasugu edevuseasju kaasa tarida, enam ma seda ei tee. Kõik olgu kompaktne, funktsionaalne ja vajalik. Esimestel matkadel nuputasin ja pusserdasin mitu päeva, enne kui kraam koos. Nüüd kulub paarkümmend minutit. Sina saad mõistagi kergemalt läbi – võta nimekiri ette, loobi kotti ja korras! Muidugi pea silmas, kuhu valitud rada viib, vastavalt sellele läheb siis tarvis lõpus loetletud tehnilist kola. Isikliku katsetamise asemel saad kasutada meie kogemusi ning juba esimesel matkal kergemat kotti nautida.

Ükskõik kui raske on ronimine - kõrgel avanevad vaated on seda alati sajakordselt väärt! FOTO: Kristina Herodes

Kuhu matkata?

Esimeseks mägimatkaks on kaval mõte valida mäed, kus liikumine on kergeks tehtud. Euroopas leidub selliseid kante, kus matkarada mägedes on pea sama lihtne nagu meil RMK matkarada – teed on märgistatud, sobivate vahemaade taga paiknevad hütikesed, mis pakuvad kehakinnitust ja askeetlikku öömaja... ja see tähendab kohe toidu ja telgi võrra kergemat seljakotti. Fantastiliselt kaunid on Šveitsi, Prantsuse, Itaalia ja Austria Alpid ning Prantsusmaad, Baskimaad, Katalooniat ja Andorrat ühendavad Püreneed.

Ameerikas on samuti ohtralt tsiviliseeritud stiilis matkateid, näiteks sellistes rahvusparkides nagu Yosemite, Pinnacles, Zion, Arches, Canyonlands, Rocky Mountain, Yellowstone, Bryce, Escalante jpt.

Mida mägimatk annab?

Neuroteadlased on ammu kindlaks teinud, et kõigi inimeste soov on kogeda õnnetunnet, kuid see polegi niisama lihtne vigur, mis vaevata välja tuleks.Meie hingepõhjas on soov kogeda midagi suuremat kui ise, kõrgemat kui ego, midagi igavest ja jumalikku. Olla osa suuremast pildist ja tähendusest. Isekuse tasandil võib elu sulle kinkida mida tahes, kuid see teeb õnnelikuks vaid hetkeks. Kõlab veidi uhhuult ja ebapraktiliselt, kuid ega mingit muud valemit õnnelik olemiseks väga kusagil vedele. Meetodeid osaduse saavutamiseks on palju ja erinevaid, olen neist mõndagi edutult proovinud, kuid mäed pakuvad uskumatult lihtsa otsetee. Võid olla vaimse arengu teel alumise pulga peal või lausa nina vee all – mägedes koged oma väiksust ja loodusega üks olemist. See on kirgastav ja vabastav! Kõik mured, jagelemised, oma õiguse tagaajamised – enam need sind ei paina. Pisiasjad. Tuled riskantsest kohast läbi, jääd ellu ja koged tänulikkust, ilma et seda treenima peaksid. Ning matkalt naastes tunduvad argielu raskused kõik puhas sanatoorium. 

Viis-kuus tundi tõusu ja järjekordne hingekosutavalt kaunis kuru ja lummavad vaated, mida ei näe mitte kusagil mujal. Mägedes saab nähtud vaev alati rikkalikult tasutud! FOTO: Marko Külaots

Kui selline kasu sulle pragmaatikuna hoomamatuks jääb, siis võta ainelised argumendid. Mäeõhk parandab oluliselt sinu füüsilist võimekust, ega alpimajad mingi nali ole! Saad seda kasutada märgatavaks tulemuse parandamiseks mis tahes spordialal või niisama elamiseks – energiat on rohkem, tervisemuresid vähem.

Saad kogemata üliheasse vormi. Mägedes vihud kaheksa tundi jutti rasket kardiotreeningut nii, et ei pane tähelegi. Isegi kui iga õhtu pesukausisuurusi pastaportse alla vitsutad, võtad alati alla. Mina kaotan keskmiselt seitse kuni kümme kilo umbes kümnepäevase matkaga, ja see pole üldse erandlik. Sama juhtub enamiku matkajatega.

24.05.2019 27.05.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto