R, 12.08.2022

Peeter Langovitsi tagasivaade: päev Sauel 30 aastat tagasi

Peeter Langovits
, fotograaf
Peeter Langovitsi tagasivaade: päev Sauel 30 aastat tagasi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Saue Kiire õmblustöökojas õmmeldi parajasti kokku sinimustvalget lippu.
Saue Kiire õmblustöökojas õmmeldi parajasti kokku sinimustvalget lippu. Foto: Peeter Langovits

Fotohuvilisi ühendasid möödunud sajandi teisel poolel fotoklubid. Tallinna ja Haapsalu fotoklubi sidus aastaid tore traditsioon: kord aastas võeti ette ühispildistamise päev. Kord sõideti pildistama Läänemaale, kord Tallinna või selle ümbrusse. Kümnenda ühisettevõtmise korraldas Harju EPT fotograaf Aarne Sillaste, kes kutsus meid 26. mail 1989 pildistama Sauele.

Vaadates oma tollaseid ülesvõtteid, meenuvad mõnedki seigad argielust.

Juba Saue jaamahoone seinal võis märgata plakatit, mis andis elanikele teada, et sel päeval jäädvustatakse sauelaste eluolu ning, kutsus vaatama 26.–27. mail Saue mõisas vahelduvaid fotonäitusi. Saue vahel jäädvustas üle 20 fotograafi Tallinnast ja Haapsalust päeva jooksul argielu, loodust, inimesi ja olustikku, tootmishooneid, elamuid ja kõike, mis silma jäi.

Jaama ajalehekiosk tundus kohalike seas populaarne – sealt sai mõnikord defitsiitseid ajakirju. Saue keskel seisis ühekorruseline teenuste maja, kus paiknesid selvekauplus, pesumaja, hoiukassa, pudupood ja komplekstellimispunkt, kust sai rentida kodumasinaid. Oli ka apteek, kus apteeker kohapeal ravimi kokku segas. Maja teise tiiva hõivas tootmiskoondise Kiir õmblustöökoda. Kui sinna sisse põikasin, olid tööhoos juurdelõikajad ja noored õmblejad, kes parajasti sinimustvalget lippu kokku õmblesid.

Märksõnad
Tagasi üles