Sisukord
Eesti
Postimees
26.02.2020
Parkimisfirmad koondusid ühe mütsi alla (1) Eesti EKRE apteegireformi tühistamise eelnõu kukkus läbi (7) «Ma elan siin. Koos emaga, juba 15 aastat» (22) Anneli Ammase hea ajakirjanduse preemia läks Võrumaale (1) Terviseamet: Põhja-Itaaliast saabujad püsigu kodus Majandus Börsidele jõudis viirus alles nüüd Välismaa Kreeka saatis migrandilaagrite ehitamiseks saartele märulipolitsei Kirjastaja vangistamine räsib Hiina ja Rootsi suhteid Merili Arjakas: kolmandad valimised ei too Iisraelis lahendust Arvamus Juhtkiri: karmavõlg Narvale (19) Erik Aru: kas faktidel on lootust? (2) Jüri Liiv: Vargamäe mürgine pärand (17) Jaak Prozes: kas Putin tuleb või ei tule, selles on küsimus (1) Eve Järve: keda kaitsevad reklaamiseaduse piirangud? Andreas Kaju: tío Bernie Meie Eesti Aimar Altosaar: Narva 2040 Aimar Altosaar: barokklinnast tööstuskeskuseks ja edasi (2) Lauri Vahtre: Narva vanalinn – teeme ära! (4) Kultuur Kuidas nautida õhtust juureravi (1) Kaalutus armastuse ja sõpruse vahel (1) Kõrvalt tulija triumf Sport Austraalias sündinud surfar tahab Eesti lipu all olümpiavõitjaks tulla (1) Saaremaa võrkpalliklubi unistab kahest kodumängust Autospordiliit annab avalikkusele valeinfot Tartu Miss Valentine toob võimlejaid kokku igast ilma otsast Lemmit Kaplinski viib volinikud jooksuringile Lubatud tähetorni lipuväljak lükkub aina kaugemasse tulevikku Tuigo kalmistule viivale kehvale teele paistab lootusekiir Alatskivi õunaaias algas uue kaupluse ehitus Tartu Uus Teater korgib lahti elu vastusteta küsimused Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pane end proovile: tosin küsimust nõukaaja eluolu kohta

2 min lugemist
Vanad perepildid kirjeldavad väga hästi tolleaegset eluolu kolhoosiaegses kortermajas. FOTO: Eesti Vabaõhumuuseum

Ükskord juhtunud nii, et kolhoos andis tublile töömehele korteri uude majja. Ülemus käis veel peale, et mis sa passid, koli sisse. Panigi mees oma kraami kokku ja sõitis teise külla kohale. Kohapeal selgus, et nelja korteriga korrusmaja polnud veel ehitamagi hakatud.

See lugu kolhoosiajast on üks paljudest, millest nüüdseks saanud puhas ajalugu. Just selliseid mälestusi ja meenutusi ootab Eesti vabaõhumuuseum, kuhu lähiajal kolitakse ümber kolhoosiaegne korrusmaja.

Kui sinu ilusaimad, aga võib-olla ka kõige keerulisemad aastad möödusid just seda tüüpi kolhoosimajas, siis aita muuseumil jäädvustada sealset eluolu. Pane enda, oma vanemate või naabrite mälestused kirja ja saada need muuseumile. Oodatud on ka fotod, millel on jäädvustatud kortermaja elanike igapäevatoimetusi ja pidulikke sündmusi.

Mälestusi ja fotosid oodatakse kuni 2. juunini aadressil kolhoosimaja@evm.ee või postiaadressil Vabaõhumuuseumi tee 12, Eesti Vabaõhumuuseum, märksõna «Kolhoosimaja».

Aga et kauged ajad paremini meelde tuleksid, pani muuseum kokku tosin küsimust nõukaaegse eluolu kohta. Kui hästi mäletad toonast aega sina?

Mõned mälestused kolhoosiajast

«Igapäevase pesemisvõimalusega oli kehvasti. Pliidi sisse oli küll kuumaveekatel ehitatud, aga see oli pikatoimeline ja kui keema läks, kippus tühjaks keema. Tavaliselt hõivas ühe pliidipoole 20-liitrine veepott (nõude, mähkmete ja laste pesemiseks). Meie korteri kunagised paljulapselised olid ehitanud kraanikausi kõrvale pika kapi, mille pealisplaadi sees oli lastevanni jaoks auk. Sinna käis veel teine plaat peale, mida sai tööpinnana kasutada. Meie tuleku ajaks oli see inseneri-ime aja ära elanud, kapp kaeti uue plaadiga ja värviti üle. Tavaliselt hõikasime üle toaukse: «Mina hakkan pesema», ja lobistasime köögis. Kraanist tuli külm vesi, aga kõik paksem, mis kraanikausist alla ei läinud, tuli ämbriga välja tassida. Solgikaev kippus ka kole ruttu täis saama. Nii oli tavaline, et vähegi parema ilmaga vinnasin oma Aurika pesumasina kaenlasse, tassisin trepist alla köögiakna juurde, viskasin juhtme kööki ja pesin pesu õues.»
(1980. aastate lõpu mälestused Järvamaalt)


«Uus korter oli kolmetoaline ja asus teisel korrusel. Planeering oli hea. Esikust avanesid kõik uksed tubadesse, kööki, vannituppa ja WC-sse, peale selle oli sinna ehitatud seinakapp. Köögis oli Pioneer-pliit, millega sai vannituba kütta ja sooja vett paaki. Nüüd oli meil suur elutuba, selle kõrval veidi väiksem magamistuba ja kolmas, kõige väiksem sai lastele. Mööblist esialgu jätkus, ainult vanemale pojale sai toodud mehe kodust kušett ja tuli osta kööki söögilaud. Suurde tuppa sai lahtitõmmatav diivan, kirjutuslaud, ise plaatidest kokku pandud raamaturiiul, klapplaud ja kapp koos televiisoriga. Magamistuppa said kušett ja Narva sektsioonkapp ning peegel. Lastetuba hakkas sisustama riidekapp, kušett ja lapsevoodi. Kaks tumbat ja toolid rändasid sinna tuppa, kus neid parasjagu vaja läks.»
(mälestused 1980. aastatest Võrumaalt)

Seotud lood
25.02.2020 26.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto