Sisukord
Eesti
Tänane leht
25.05.2019
Eesti Keskerakond ja EKRE kiduvad (72) Riik otsib idapiiri jaoks säästlikke lahendusi (8) Majandus Kuidas teenida kasu Eestist välja voolavast reklaamirahast (4) Salapärasele Vene investorile kuuluv Hiiumaa sadam laguneb (9) Välismaa Ibiza pisaraid ei usu May annab Brexiti teatepulga üle Parteiside ja vallalisus rikuvad Leedu presidendikandidaati KOHALIK VAADE. Läti on uus Eesti (7) Arvamus Uppsala Ülikooli rektor Eva Åkesson: ülikool peab kuulatama ühiskonda (2) Juhtkiri: hr Ratas, riigieelarve hädad ei ole ju ootamatud! (22) Aarne Seppel: võta kilekott, ära istuta puud, ära vali! Postimees 1928. a: Soome üliõpilased on haavatud Ibiza pisaraid ei usu Rahandusministri õpikõver (7) Halva mälu sündroom Visa, aga edutu David Vseviov: lihtsate lahenduste ihalus võib lõppeda katastroofiliste tagajärgedega (44) Kultuur Nädala plaat. Rammsteini punased jooned on kummist Ja taevas sai Juurikas. Mida erakonnad Tinderis teevad Kodu Naabrivalve on jõudnud enam kui 500 paika Eestis AK Uppsala Ülikooli rektor Eva Åkesson: ülikool peab kuulatama ühiskonda (2) Tallinn 800: roopad ja rauad David Vseviov: lihtsate lahenduste ihalus võib lõppeda katastroofiliste tagajärgedega (44) EKI keelekool: taas­kasutus on popp! Artemi Troitski: tere tulemast lõhestunud maade klubisse! (18) Peeter Langovitsi tagasivaade: päev Sauel 30 aastat tagasi Hunt karjas Nädala plaat. Rammsteini punased jooned on kummist Ja taevas sai Juurikas. Mida erakonnad Tinderis teevad Epliku isikliku vabaduse järjekordne manifest Arter Ajuteadlane Jaan Aru: heroiini me väikelastele ei anna, aga nutiseadmetega probleemi justkui poleks (2) Karmen Joller: räägi minuga, laps* Muusikakomeet Eugénie: läbikukkumine on hea! Pane end proovile: tosin küsimust nõukaaja eluolu kohta (36) Filmiarvustus «Richardi hüvastijätt»: kellele ei meeldiks Johnny Depp Narva kohvikud ja restoranid kutsuvad sööma: Narva jõe promenaadil peetakse toidulaata VIDEO. Matkahull soovitab: 25 elutähtsat asja, mis peaks olema matkakotis (1) Sõiduproov: Eestis üliharuldane sportauto Alpine A110 rivaalitseb tuntud sakslastega Matkavarustus tsikli küljes. Nõu annab kogenud motomatkaja Uus spordimood - võistlustele loomakostüümis! (1) Valgre armastatu Alice Feillet – naine, kes ei suutnud Raimondit ära oodata Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pane end proovile: tosin küsimust nõukaaja eluolu kohta

2 min lugemist
Vanad perepildid kirjeldavad väga hästi tolleaegset eluolu kolhoosiaegses kortermajas. FOTO: Eesti Vabaõhumuuseum

Ükskord juhtunud nii, et kolhoos andis tublile töömehele korteri uude majja. Ülemus käis veel peale, et mis sa passid, koli sisse. Panigi mees oma kraami kokku ja sõitis teise külla kohale. Kohapeal selgus, et nelja korteriga korrusmaja polnud veel ehitamagi hakatud.

See lugu kolhoosiajast on üks paljudest, millest nüüdseks saanud puhas ajalugu. Just selliseid mälestusi ja meenutusi ootab Eesti vabaõhumuuseum, kuhu lähiajal kolitakse ümber kolhoosiaegne korrusmaja.

Kui sinu ilusaimad, aga võib-olla ka kõige keerulisemad aastad möödusid just seda tüüpi kolhoosimajas, siis aita muuseumil jäädvustada sealset eluolu. Pane enda, oma vanemate või naabrite mälestused kirja ja saada need muuseumile. Oodatud on ka fotod, millel on jäädvustatud kortermaja elanike igapäevatoimetusi ja pidulikke sündmusi.

Mälestusi ja fotosid oodatakse kuni 2. juunini aadressil kolhoosimaja@evm.ee või postiaadressil Vabaõhumuuseumi tee 12, Eesti Vabaõhumuuseum, märksõna «Kolhoosimaja».

Aga et kauged ajad paremini meelde tuleksid, pani muuseum kokku tosin küsimust nõukaaegse eluolu kohta. Kui hästi mäletad toonast aega sina?

Mõned mälestused kolhoosiajast

«Igapäevase pesemisvõimalusega oli kehvasti. Pliidi sisse oli küll kuumaveekatel ehitatud, aga see oli pikatoimeline ja kui keema läks, kippus tühjaks keema. Tavaliselt hõivas ühe pliidipoole 20-liitrine veepott (nõude, mähkmete ja laste pesemiseks). Meie korteri kunagised paljulapselised olid ehitanud kraanikausi kõrvale pika kapi, mille pealisplaadi sees oli lastevanni jaoks auk. Sinna käis veel teine plaat peale, mida sai tööpinnana kasutada. Meie tuleku ajaks oli see inseneri-ime aja ära elanud, kapp kaeti uue plaadiga ja värviti üle. Tavaliselt hõikasime üle toaukse: «Mina hakkan pesema», ja lobistasime köögis. Kraanist tuli külm vesi, aga kõik paksem, mis kraanikausist alla ei läinud, tuli ämbriga välja tassida. Solgikaev kippus ka kole ruttu täis saama. Nii oli tavaline, et vähegi parema ilmaga vinnasin oma Aurika pesumasina kaenlasse, tassisin trepist alla köögiakna juurde, viskasin juhtme kööki ja pesin pesu õues.»
(1980. aastate lõpu mälestused Järvamaalt)


«Uus korter oli kolmetoaline ja asus teisel korrusel. Planeering oli hea. Esikust avanesid kõik uksed tubadesse, kööki, vannituppa ja WC-sse, peale selle oli sinna ehitatud seinakapp. Köögis oli Pioneer-pliit, millega sai vannituba kütta ja sooja vett paaki. Nüüd oli meil suur elutuba, selle kõrval veidi väiksem magamistuba ja kolmas, kõige väiksem sai lastele. Mööblist esialgu jätkus, ainult vanemale pojale sai toodud mehe kodust kušett ja tuli osta kööki söögilaud. Suurde tuppa sai lahtitõmmatav diivan, kirjutuslaud, ise plaatidest kokku pandud raamaturiiul, klapplaud ja kapp koos televiisoriga. Magamistuppa said kušett ja Narva sektsioonkapp ning peegel. Lastetuba hakkas sisustama riidekapp, kušett ja lapsevoodi. Kaks tumbat ja toolid rändasid sinna tuppa, kus neid parasjagu vaja läks.»
(mälestused 1980. aastatest Võrumaalt)

Seotud lood
24.05.2019 27.05.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto