Sisukord
Film
Tänane leht
25.05.2019
Eesti Keskerakond ja EKRE kiduvad (72) Riik otsib idapiiri jaoks säästlikke lahendusi (8) Majandus Kuidas teenida kasu Eestist välja voolavast reklaamirahast (4) Salapärasele Vene investorile kuuluv Hiiumaa sadam laguneb (9) Välismaa Ibiza pisaraid ei usu May annab Brexiti teatepulga üle Parteiside ja vallalisus rikuvad Leedu presidendikandidaati KOHALIK VAADE. Läti on uus Eesti (7) Arvamus Uppsala Ülikooli rektor Eva Åkesson: ülikool peab kuulatama ühiskonda (2) Juhtkiri: hr Ratas, riigieelarve hädad ei ole ju ootamatud! (22) Aarne Seppel: võta kilekott, ära istuta puud, ära vali! Postimees 1928. a: Soome üliõpilased on haavatud Ibiza pisaraid ei usu Rahandusministri õpikõver (7) Halva mälu sündroom Visa, aga edutu David Vseviov: lihtsate lahenduste ihalus võib lõppeda katastroofiliste tagajärgedega (44) Kultuur Nädala plaat. Rammsteini punased jooned on kummist Ja taevas sai Juurikas. Mida erakonnad Tinderis teevad Kodu Naabrivalve on jõudnud enam kui 500 paika Eestis AK Uppsala Ülikooli rektor Eva Åkesson: ülikool peab kuulatama ühiskonda (2) Tallinn 800: roopad ja rauad David Vseviov: lihtsate lahenduste ihalus võib lõppeda katastroofiliste tagajärgedega (44) EKI keelekool: taas­kasutus on popp! Artemi Troitski: tere tulemast lõhestunud maade klubisse! (18) Peeter Langovitsi tagasivaade: päev Sauel 30 aastat tagasi Hunt karjas Nädala plaat. Rammsteini punased jooned on kummist Ja taevas sai Juurikas. Mida erakonnad Tinderis teevad Epliku isikliku vabaduse järjekordne manifest Arter Ajuteadlane Jaan Aru: heroiini me väikelastele ei anna, aga nutiseadmetega probleemi justkui poleks (2) Karmen Joller: räägi minuga, laps* Muusikakomeet Eugénie: läbikukkumine on hea! Pane end proovile: tosin küsimust nõukaaja eluolu kohta (36) Filmiarvustus «Richardi hüvastijätt»: kellele ei meeldiks Johnny Depp Narva kohvikud ja restoranid kutsuvad sööma: Narva jõe promenaadil peetakse toidulaata VIDEO. Matkahull soovitab: 25 elutähtsat asja, mis peaks olema matkakotis (1) Sõiduproov: Eestis üliharuldane sportauto Alpine A110 rivaalitseb tuntud sakslastega Matkavarustus tsikli küljes. Nõu annab kogenud motomatkaja Uus spordimood - võistlustele loomakostüümis! (1) Valgre armastatu Alice Feillet – naine, kes ei suutnud Raimondit ära oodata Meelelahutus Koomiks Sudoku

Filmiarvustus «Richardi hüvastijätt»: kellele ei meeldiks Johnny Depp

3 min lugemist
Richard (Johnny Depp) saab teada, et elada on jäänud veel pool aastat. FOTO: tootja

Lugesin üle kümne aasta tagasi üht terviseteemalist raportit. Ma ei mäleta, kelle raport see oli, aga mäletan täpselt, et seal öeldi: aastaks 2030 on pahaloomulised kasvajad eurooplaste ja põhjaameeriklaste enneaegse suremuse põhjus number üks. Väljavaade surra insulti või infarkti – senini enneaegse surma kuldmedalist – tundus juba toona, neid ridu lugedes, kuidagi kergem ja helgem. Kas tolle kirjatüki ennustus täitub, võib igaüks ise mõelda.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Richardi hüvastijätt» on ülikooli kirjandusprofessorist Richardist (Johnny Depp), kellel diagnoositakse kopsuvähk staadiumis, kus elada on jäänud veel pool aastat ravita või poolteist aastat raviga. Richard otsustab poole aasta kasuks ning ühtlasi otsustab ka end mitte millelgi enam piirata lasta. Tulemus on muidugi ühtaegu naljakas ja traagiline. Näiteks stseen, kus Deppi tegelane on otsustanud kurba uudist õhtusöögilauas oma perega jagada. Ent ta ei jõua, sest tütar tunnistab üles, et on lesbi, ning naine tunnistab üles, et tal on armuke. Surmauudised mõjuvad kohatult, kui tähistatakse elu, eks ole.

Filmi mõte laiemalt ongi elamine surma oodates. Filosoofilises plaanis võib ju öelda, et elu ongi surma ootamine, kuid päevast päeva me sellele muidugi ei mõtle. Ent kuidas hakkama saada teadmisega, et tõesti on jäänud pool aastat? Et rohkem jõule ei tule ja järgmiseks suveks pole mõtet reisiplaane teha. Või et räägid oma uudise ära lootuses saada sõbralt tuge, aga siis pead hoopis sõpra toetama hakkama.

Kui igaüks on igikestev ja surevad vaid täiesti võõrad inimesed väga kaugel maal relvastatud konflikti või looduskatastroofi tagajärjel, siis teeb surma ootamine kohmetuks. Kohmetud on ka filmitegijad – kohati isegi musta huumoriga flirtida püüdev süžee takerdub aeg-ajalt klišeedesse. Filmitegijatel on justkui olnud mingi vaimukas mõte, aga siis on nad järsku araks löönud ja hakanud kartma, et kutsuvad kurja välja või midagi sellist. Sellest on kahju, sest teema endaga, kui uskuda toda päris alguses viidatud raportit, oleme möödapääsmatult sunnitud tegelema.

24.05.2019 27.05.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto