Sisukord
AK
Tänane leht
25.05.2019
Eesti Keskerakond ja EKRE kiduvad (72) Riik otsib idapiiri jaoks säästlikke lahendusi (8) Majandus Kuidas teenida kasu Eestist välja voolavast reklaamirahast (4) Salapärasele Vene investorile kuuluv Hiiumaa sadam laguneb (9) Välismaa Ibiza pisaraid ei usu May annab Brexiti teatepulga üle Parteiside ja vallalisus rikuvad Leedu presidendikandidaati KOHALIK VAADE. Läti on uus Eesti (7) Arvamus Uppsala Ülikooli rektor Eva Åkesson: ülikool peab kuulatama ühiskonda (2) Juhtkiri: hr Ratas, riigieelarve hädad ei ole ju ootamatud! (22) Aarne Seppel: võta kilekott, ära istuta puud, ära vali! Postimees 1928. a: Soome üliõpilased on haavatud Ibiza pisaraid ei usu Rahandusministri õpikõver (7) Halva mälu sündroom Visa, aga edutu David Vseviov: lihtsate lahenduste ihalus võib lõppeda katastroofiliste tagajärgedega (44) Kultuur Nädala plaat. Rammsteini punased jooned on kummist Ja taevas sai Juurikas. Mida erakonnad Tinderis teevad Kodu Naabrivalve on jõudnud enam kui 500 paika Eestis AK Uppsala Ülikooli rektor Eva Åkesson: ülikool peab kuulatama ühiskonda (2) Tallinn 800: roopad ja rauad David Vseviov: lihtsate lahenduste ihalus võib lõppeda katastroofiliste tagajärgedega (44) EKI keelekool: taas­kasutus on popp! Artemi Troitski: tere tulemast lõhestunud maade klubisse! (18) Peeter Langovitsi tagasivaade: päev Sauel 30 aastat tagasi Hunt karjas Nädala plaat. Rammsteini punased jooned on kummist Ja taevas sai Juurikas. Mida erakonnad Tinderis teevad Epliku isikliku vabaduse järjekordne manifest Arter Ajuteadlane Jaan Aru: heroiini me väikelastele ei anna, aga nutiseadmetega probleemi justkui poleks (2) Karmen Joller: räägi minuga, laps* Muusikakomeet Eugénie: läbikukkumine on hea! Pane end proovile: tosin küsimust nõukaaja eluolu kohta (36) Filmiarvustus «Richardi hüvastijätt»: kellele ei meeldiks Johnny Depp Narva kohvikud ja restoranid kutsuvad sööma: Narva jõe promenaadil peetakse toidulaata VIDEO. Matkahull soovitab: 25 elutähtsat asja, mis peaks olema matkakotis (1) Sõiduproov: Eestis üliharuldane sportauto Alpine A110 rivaalitseb tuntud sakslastega Matkavarustus tsikli küljes. Nõu annab kogenud motomatkaja Uus spordimood - võistlustele loomakostüümis! (1) Valgre armastatu Alice Feillet – naine, kes ei suutnud Raimondit ära oodata Meelelahutus Koomiks Sudoku

EKI keelekool: taas­kasutus on popp!

2 min lugemist
Tuleval nädalal on võimalik registreerida eesti keele kursustele. FOTO: Urmas Luik/Parnu Postimees

Tuhandeid aastaid on sõnaraamatud püsinud paberil üsna muutumatuna. Veeb lõi uued võimalused – nüüd soovime kogu vajaliku info sõna kohta kätte saada ainsa otsinguga.

Muutunud on ka sõnastike koostamine. Enam ei võeta ette tühja paberit või andmebaasi, kuhu hakata a-tähega algavaid sõnu kirjutama, vaid analüüsitakse tekste, et sõnastiku jaoks sobivad sõnad korraga välja noppida. Töö lihtsustamiseks ja vigade vältimiseks kasutatakse spetsiaalset tarkvara – sõnastikusüsteemi.

Üht sellist, nimega Ekilex, arendame praegu Eesti Keele Instituudi jaoks. Eesmärk on koondada ühtsesse andmebaasi ja ajakohastada aastate jooksul koostatud sõnakogud, et neid siis avaldada Sõnaveebis just lugejale kõige sobivamal viisil.

Kui otsing mitmest sõnastikust korraga on varemgi võimalik olnud, siis sõnastike sisulist ühendamist ei ole maailmas veel kuskil proovitud. EKI on selle ambitsioonika eesmärgi endale võtnud, ja Ekilex peab seda tehniliselt võimaldama.

Mis me siis teisiti teeme? Kõige üldisemalt võibki öelda, et taaskasutame andmeid. Kui mingi info ühes sõnastikus juba on, siis pole seda mõtet teise uuesti lisada, pigem tasub täiendada olemasolevat. Näiteks eesti märksõnade valik ja tähenduste seletused on paljude sõnastike jaoks üsna põhjalikult läbi mõeldud. Seega, kui praegu hakata koostama uut sõnastikku, näiteks eesti-araabia, siis ei ole enam tarvis alustada märksõnadest ja seletustest, vaid võib keskenduda araabia vastete lisamisele. Sama puudutab uusi sõnu: kui uus sõna või tähendus on kord Ekilexi lisatud, siis on ta olemas kõigi ülejäänud sõnastike jaoks.

Teine asi, mida taaskasutame, on teadmised sõnastike parima koostamisviisi kohta. Leksikograafia ja terminoloogia on teadusharud, mis seda uurivad, ja mõlemaga tegeletakse EKIs rahvusvahelisel tasemel. Praktikasse jõuavad teadustulemused just Ekilexi kaudu. Süsteem suunab koostajat sisestama andmeid viisil, mis aitab vältida vigu ja võimaldab tööd teha tööd lihtsamalt ja kiiremini.

Ekilex võimaldab sõnastikke juba uues süsteemis koostada. Põhifunktsioonid on olemas ja katsetatud EKI suurte sõnastike peal („Eesti keele sõnaraamat 2019“, „Eesti keele naabersõnad 2019“, ESTERM jt). Ettevalmistamisel on ka sünonüümisõnastiku projekt ja järgmise ÕSi koostamine. Soove on arenduse järjekorras muidugi veel palju ja tööd jätkub vähemalt 2020. aasta lõpuni, aga kutsun juba praegu uue süsteemiga tutvuma ja oma sõnastikku siin koostama.

Seotud lood
24.05.2019 27.05.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto