Sisukord
Päevakomm
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (6) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (22) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (75) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (38) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aarne Seppel: võta kilekott, ära istuta puud, ära vali!

2 min lugemist
Aarne Seppel FOTO: Mihkel Maripuu

Kolm-neli kuud tagasi otsis Eesti riigikogu valimiste põhiteemat. Ja ei leidnudki, ainult tagantjärele tundub kõik selge. Euroopa Parlamendi valimiste eel seda ei otsitagi.

Euroopa poole vaadates on teemadeks kliima, majandus, tööturg, aga ka immigratsioon ja äärmuslus. Selget vastust, miks hääletada, aga napib.

Tõepoolest, kõigis Euroopa Liidu riikides elab kokku enam kui 510 miljonit inimest, Eestis napilt 1,3. Euroopa Parlamendis on praegu veel 751 kohta, Eestile jagub kuus. Meie hääl ei ole alati kosta ega saagi olla.

Suured arvud on tihti hoomamatud, mõistlik on püüda neid enda jaoks lihtsamaks mõtelda. Mõtelgem metsale! Üks istutatud puu ei ole mets, üks istutatud puu ei muuda loodust paremaks. Aga iga puu istutanud inimene vaatab ka teisi puid natuke teise pilguga. Metsa käekäiku mõjutavaid otsuseid teevad endiselt riik ja eraettevõtjad, aga inimeste tunnetus võib suuta neid otsuseid mõjutada.

Samuti ei mõjuta ühe inimese kilekotist või joogikõrrest loobumine keskkonda mitte kuidagi. Maailm ei muutu väga palju paremaks ka siis, kui kogu Eesti hommepäev kilekotid ja kõrred kaotab. Võibolla ei saa maailm päästetud ka siis, kui seda teeb kogu Euroopa Liit – enam kui 510 miljonit inimest. Aga oleks suunda muutev algatus kogu maailma mastaabis.

Euroopa Liidul tulevadki hästi välja suured ettevõtmised, väikeste asjadega saavad liikmesriigid hakkama ise ja paremini. Suuri muudatusi peab aga vedama Euroopa Liit.

Valimata jätmine ei võta kelleltki vingumis- ja kritiseerimisõigust, küll aga jätab ilma teadmisest, et oled osaline. Kõik valimistel kandideerivad poliitikud teavad, et ka üks hääl on oluline. Seda peaksid teadma ka valijad, sest haaravaim on siiski igasuguste valimiste sportlik pool.

Reitinguid jälgides tundub, et kuus auhinnalist kohta on juba jagatud, aga sealgi pole kõik isikud ennustatavad. Täiesti täpsed pole ka parimad reitingud. Ja seitsmes, n-ö Brexiti-koht on samuti lahtine. Võimalus on nii erakondadel kui ka populaarseimal üksikkandidaadil. Vahed on väiksed, võimalik on nii tõusta kui ka langeda.

Kas istutada puud või võtta kilekott, tunduvad moraalsed küsimused, millele on lihtne vastata, isegi kui tead, et muutus ei ole silmapilkne. Samamoodi on valimistega: lokaalselt toeta endale meelepärast kandidaati, globaalselt aga saad teadmise, et oled osaline Euroopa juhtimises ja suunamises.

Seotud lood
21.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto