T, 16.08.2022

Reportaaž: Lasnamäel rebisid võidu Toom ja Kaljulaid

Loora-Elisabet Lomp
Reportaaž: Lasnamäel rebisid võidu Toom ja Kaljulaid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Svetlana Lišinova oma lapselapsega.
Svetlana Lišinova oma lapselapsega. Foto: Erik Prozes / Postimees

Lasnamäel valiti keskpäeval sagedamini kas Keskerakonna esinumber Yana Toom või protestiks Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) valitsusse võtmise vastu Keskerakonnast lahkunud Raimond Kaljulaid.

«Ta lahkus Keskerakonnast arusaadavatel põhjustel. Kaljulaid oli see, kes hoidis erakonna algset seisukohta ja kui erakond muutis seda, siis tema ei muutnud,» kaitses Jelena Volk oma valikut. Lisaks ütles ta end uskuvat, et noore inimesena, kes pole skandaalidesse sattunud ega teiste riikide sisepoliitikasse sekkunud, suudab Kaljulaid Brüsselis õigeid asju korda saata.

Pärast riigikogu valimisi, kui Keskerakond hakkas Isamaa ja EKREga koalitsiooni meisterdama, teatas keskerakondlane Raimond Kaljulaid, et peab niisugust koostööd suureks veaks ega saa jääda liitu, millega ta kuidagi ei nõustu. Ligi 18 aastat Keskerakonna liige olnud Kaljulaid astus erakonnast välja ja jätkas riigikogus fraktsioonitu saadikuna. Euroopa Parlamendi valimiskampaaniat pidi ta edasi tegema üksikkandidaadina.

Pere pooleks

Lasnamäel valisid paljud poole: kas keskerakondlane Yana Toom või erakonnast välja astunud Raimond Kaljulaid, perekond Šarendo leidis aga, et saab toetada mõlemat.

«Paljud rääkisid, et nemad EKREga koostööd ei tee, aga Kaljulaid oli ainukene, kes lahkus. Kõik teised tahtsid kohta hoida.»

Valeri Šarendo panustas Toomile. Tema hinnangul võinuks Toom teha samasuguse sammu kui Kaljulaid ning erakonnast lahkuda. «Sellest ei muutuks midagi,» sõnas ta. «Toom teeb midagi ära ega istu seal lihtsalt raha pärast.»

Valeri selgitas, et Toom aitab inimesi, kes siin elavad – näiteks tegi ta advokaadibüroo. Mees ütles end uskuvat, et tänu Toomile hakatakse Euroopas EKREst rääkima ja sellega aitaks Toom Eesti venelasi. «Aga need Hitleri jüngrid tahavad metsavendadele püstitada suure mälestusmärgi. Metsavennad röövisid oma rahva tagant ja tapsid oma rahvast,» ei mõistnud Valeri EKRE patriotismi.

Valeri abikaasa Ülle Šarendo andis hääle aga Raimond Kaljulaiule ning temalgi ei tulnud kaua kaaluda.

«Mulle meeldib Raimond ja sellepärast teadsin kohe, et hääletan tema poolt. Raimond on tegude poiss,» kiitis Ülle. Otsust aitas tal teha see, et Kaljulaid jäi oma sõnadele truuks ja lahkus Keskerakonnast.

Aleksandr Fridlund
Aleksandr Fridlund Foto: Erik Prozes /

Ülle Šarendoga samal seisukohal oli Aleksandr Fridlund, kes andis hääle Kaljulaiule, kuna too on sõnapidaja mees. «Paljud rääkisid, et nemad EKREga koostööd ei tee, aga Kaljulaid oli ainukene, kes lahkus. Kõik teised tahtsid kohta hoida,» ütles Fridlund.

Lapselapsega hääletama tulnud Svetlana Lišinova ütles, et teadis juba ammu, et annab hääle Yana Toomile. Ta avaldas lootust, et Toom teeb Euroopas eestivenelaste heaks midagi ära ja arutab seal pensioni teemat. «Teised Euroopa Liidu riigid ei võta pensionilt makse, miks meil seda tehakse?» pahandas Lišinova.

Lisaks rääkis Toomi kasuks see, et ta käib usinalt üritustel ning näitab ennast valijatele. Lišinovat hirmutas küll koalitsioon EKREga, kuid tema hinnangul võtab Yana Toom EKRE asjas midagi ette nii Eestis kui ka Brüsselis. «Ta hakkab midagi tegema. Toom on energiline ja otsekohene naine,» ütles Lišinova.

Euroopa Parlamendi valimised Lasnamäe valimisjaoskondades. 
Euroopa Parlamendi valimised Lasnamäe valimisjaoskondades. Foto: ERIK PROZES /

Prouad Raissa ja Tamara teatasid väga kindlalt, et nende hääl läks Raimond Kaljulaiule. Nad valisid Kaljulaiu selle pärast, et ta on Põhja-Tallinna linnaosavanemana väga palju ära teinud ja küllap ta teeb suuri tegusid ka Brüsselis. Kui varem olid nad tavatsenud anda hääle lihtsalt erakonnale, siis nüüd on neil kindel inimene, kes kaitseb nende huve ja esindab Eestit hästi Euroopas, selgitas Raissa.

«Yana Toom on niigi kaua seal istunud ja oma palga juba kätte saanud, rikas naine, las nüüd saab ka Raimond,» ütles Raissa. Tema sõbranna Tamara noogutas innukalt kaasa. Nende teised sõbrannad valisid samuti Kaljulaiu.

Galina Bremetilgi oli valik lihtne. «Keskerakond. Noh, ma olen ise venelane ja arvan, et nad saavad Euroopas hoida üleval teemat «venelased Eestis»,» selgitas ta ja lisas, et erakonna nimekirjast valis ta välja Yana Toomi. Ta on ka varem Toomi poolt hääletanud ja leiab, et Toom esindab Brüsselis tema huve.

Igaühele oma

Perekond Loik
Perekond Loik Foto: Erik Prozes

Lasnamäe Paepargi Maxima valimisjaoskonda tuli hääletama perekond Loik. Nad vaatasid hoolega üle, millise numbri all on nende lemmik. Ilme Loik ütles, et nad hääletasid abikaasaga sotsiaaldemokraat Indrek Tarandi poolt. Nad on abikaasaga juba ammused Tarandi valijad, ositi selle pärast, et tunnevad Tarandit isiklikult. «Ta on julge sell ja julgeb öelda. Indrek on pikalt seal olnud ja teab, mida ta teeb,» selgitas Ilme.

Mahtra põhikoolist hüppas välja energiline neiu, kes valis elus esimest korda. Agnes Ihoma ei ole varem hääletanud, kuna ta on alati tundnud, et kõike on liiga palju. Päev varem valis ta 20 minutiga välja, kellele hääle annab. «Andsin roheliste esimehele. Roheliste maailmavaade läheb kokku minu omaga. Ma seisan keskkonna eest, et ei laastataks loodust, ja mõtlen ka tuleviku inimeste peale,» rääkis Ihoma.

Taimi Visnapu
Taimi Visnapu Foto: Erik Prozes /

«Ta on tõsine Eesti mees,» selgitas Taimi Visnapu, miks ta valis reformierakondlase Urmas Paeti. Visnapu valik ei tulnud raskelt, kuna ta on terve elu Reformierakonna poolt hääletanud.

Vello Rander
Vello Rander Foto: Erik Prozes /

Kiirkõnnil Lasnamäe spordikompleksi jaoskonda sisenenud Vello Rander hääletas EKRE poolt ning valis nimekirjast Jaak Madisoni. «Ta on haritud inimene ja mulle ta põhimõtted meeldivad,» selgitas Rander. «Olen migratsiooni vastu,» põhjendas ta ja lisas, et kuna Aafrikas on sündimus väga suur, ujutaksid nad siia tulles Eesti üle.

Rander ei kahelnud, et EKRE saab ühe mandaadi Brüsselisse, kuid väljendas lootust, et valituks ei osutu Mart Helme. «Mart Helme mögiseb liiga palju. Alfaisane – mis jutt see on? Pea peale kukkunud mees,» selgitab Rander, miks europarlamenti peaks minema hoopis Jaak Madison.

Märksõnad
Tagasi üles