Omaenda reeglite rikkumise lävel valitsus teeb reeglid ringi

Rahandusminister Martin Helme astus riigi eelarvestrateegia kinnitanud valitsuse istungilt matusepärgade keskele, mille olid sinna asetanud poliitikute sõnamurdlikkuse tõttu leinavad teadlased.  FOTO: Tairo Lutter

Ootamatu miinuse toonud 2018. aastal anti ministeeriumitele vaba voli kulutada.

Tellijale Tellijale

Valitsus kinnitas eile riigi eelarvestrateegia (RES) aastateks 2020–2023, milles kõige muu kõrval jääb kõlama plaan tõmmata järgmisteks aastateks plaanitud kulusid kümnete miljonite eurode jagu kokku. Ehk kärpida.

Täpsema plaani, kust ja kui palju kokku hoida, tahab valitsus selgeks saada sügisel. Selleks ajaks valmib rahandusministeeriumi suvine majandusprognoos, millest valitsus loodab näha endale soodsaid arve, mis näitaks, et nii palju ei ole vaja kärpida.

Põhjusele, miks on valitsus seisus, kus majanduse ja maksulaekumiste kasvamise ajal on vaja kulusid kokku hoida, ei suuda keegi sõrme täpselt peale panna. Peaminister Jüri Ratas ja rahandusministeeriumi ametnikud oskavad öelda probleemi umbkaudsed koordinaadid: millalgi 2018. aasta lõpus jäi laekumata hulk plaanitud tulusid, eelkõige aktsiise, ning ootamatult kasvas hulk kulusid.

30.05.2019 01.06.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto