Sisukord
Eesti
Postimees
26.02.2020
Parkimisfirmad koondusid ühe mütsi alla (1) Eesti EKRE apteegireformi tühistamise eelnõu kukkus läbi (7) «Ma elan siin. Koos emaga, juba 15 aastat» (22) Anneli Ammase hea ajakirjanduse preemia läks Võrumaale (1) Terviseamet: Põhja-Itaaliast saabujad püsigu kodus Majandus Börsidele jõudis viirus alles nüüd Välismaa Kreeka saatis migrandilaagrite ehitamiseks saartele märulipolitsei Kirjastaja vangistamine räsib Hiina ja Rootsi suhteid Merili Arjakas: kolmandad valimised ei too Iisraelis lahendust Arvamus Juhtkiri: karmavõlg Narvale (17) Erik Aru: kas faktidel on lootust? (2) Jüri Liiv: Vargamäe mürgine pärand (17) Jaak Prozes: kas Putin tuleb või ei tule, selles on küsimus (1) Eve Järve: keda kaitsevad reklaamiseaduse piirangud? Andreas Kaju: tío Bernie Meie Eesti Aimar Altosaar: Narva 2040 Aimar Altosaar: barokklinnast tööstuskeskuseks ja edasi (2) Lauri Vahtre: Narva vanalinn – teeme ära! (4) Kultuur Kuidas nautida õhtust juureravi (1) Kaalutus armastuse ja sõpruse vahel (1) Kõrvalt tulija triumf Sport Austraalias sündinud surfar tahab Eesti lipu all olümpiavõitjaks tulla (1) Saaremaa võrkpalliklubi unistab kahest kodumängust Autospordiliit annab avalikkusele valeinfot Tartu Miss Valentine toob võimlejaid kokku igast ilma otsast Lemmit Kaplinski viib volinikud jooksuringile Lubatud tähetorni lipuväljak lükkub aina kaugemasse tulevikku Tuigo kalmistule viivale kehvale teele paistab lootusekiir Alatskivi õunaaias algas uue kaupluse ehitus Tartu Uus Teater korgib lahti elu vastusteta küsimused Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Eestist pärit saladetektiivist sai ühtäkki kirjanik

6 min lugemist
Kohe näha, et naljamees. Eestlasest Soome koomik ja kirjanik Antto Terras, endine detektiiv. FOTO: Sander Ilvest

Kunagine Tallinna poiss, kes pages Vene kroonu eest Soome, püüdis Põhjamaade suurimas kaubamajas pikki aastaid edukalt pikanäpumehi. See töö pakkus talle üksjagu nalja. Ja naljamees temast viimaks tuligi.

Tellijale

Õige aeg saabus siis, kui viis aastat tagasi ilmnesid esimesed märgid, et Stockmanni kaubamajad on raskustes. Antto Terras nägi neid märke lähedalt: ta ju töötas seal. Töötas salajases osakonnas, mille olemasolust teadsid vähesed.

Just tollal, mil Stockmanni tulevik muutus tumedaks – seda näitas inimeste koondamine –, leidis Eestis üles kasvanud Terras, et saabunud on paslik aeg kõik, mis ta 18 aastaga Soome jaekaubanduse uhkuse seinte vahel näinud ja kogenud, kirja panna ja välja anda. «Raamatut on kergem müüa, kui oled veel Stockmannis tööl, mitte et hiljem kirjutad, et olin kunagi Stockmannis,» põhjendab ta.

Terras helistas oma ideega suurde Otava kirjastusse.

Kas ta mõtleb seda tõsiselt, mida välja pakub, oli Otava esindaja telefonis uurinud. Ta ei uskunud, et Stockmannis on selline osakond, millest Terras talle rääkis. Tõestamaks, et helistaja ei blufi, palus kirjastus saata tal e-kirja.

Terras saatis. See tuli Stockmanni aadressilt.

«Oota, me räägime advokaatidega, kas sellist raamatut tohib üldse teha,» mäletab Terras kirjastuse reaktsiooni.

Peagi tuli Otava vastus: teeme ära!

Nelja kuuga kirjutas Terras raamatu valmis. «Stockmann Yard» ilmus suvel 2015. Pooleks aastaks sai sellest Soomes bestseller. Nüüdseks on raamatust tehtud seitse trükki. Juba tolsamal sügisel tõi Turu linnateater «Stockmann Yardi» oma lavale.

Terrasest, kaubamaja detektiivist, kes lahkus Eestist jäädavalt Soome keskkoolipoisina, kõigest kaks kuud enne Nõukogude Liidu lagunemist, oli vaat et üleöö saanud põhjanaabrite juures tuntud kirjanik.

25.02.2020 26.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto