Sisukord
Eesti
Tänane leht
01.06.2019
Eesti Sotsiaalminister Tanel Kiik: keegi ei saa lubada, millal teadus saab protsendi SKTst (28) Setode asemele tulevad uued kasakad Omniva ekstöötaja: IT-arendusse kulus asjatult 600 postiljoni palk (9) Majandus Marile koitis hirmutav tõde Tallinna börsi kohta Väikese riskiga investeeringut on keeruline leida Mereriigi lapsed võõrduvad merest Välismaa Põhja-Korea liider lasi äpardunud tippkohtumise arhitekti hukata (4) KOHALIK VAADE. Liberaalide edu paiskas Ungaris poliitilise kaardipaki segi (4) Süürias kardetakse Kristuse keele kadumist Arvamus Heili Sibrits: põletav prügi (3) Juhtkiri: majandus üllatas (4) Naine, kes tõi sotsidele kastanid tulest välja (17) Ratase peks on kindel (74) Saagu Nolan! (5) Ninanips uskmatutele Kultuur Häving ja uuestisünd Jeff ja Tim Nädala plaat: viharavi ilgete poliitroppuste vastu Bonn: džässi­rütmides Beethoveni juubelile vastu Lühike õpetus, kuidas perega Lätis viina järel käia (1) Sport PM Portugalis. Kris Meeke – parim kolme tiitlinõudleja järel Kodu Vabakujuline hekk kääre ei nõua AK Häving ja uuestisünd Piret Kriivan: Eesti lugu on rahvuse lugu Aleksandr Ljubimov: hirm on parim motivaator – nii meil kui ka teil (12) Tallinn 800: miks on Tallinna arheoloogias nii vähe jälgi lastest? Arter Mirjam Nutov: kui riik tahab ääremaalt välja kolida, siis tuleb seda teha intelligentselt (11) Säärejooksukonkursse on siinmail alati peetud Ilona Leib: kunst puudutab ka mitte meeldides Särgist sõbani, pottmütsist põlleni – ja kõik oma kätega! Eestist pärit saladetektiivist sai ühtäkki kirjanik 2500 fantastilist kilomeetrit. Jaagup Kreem täitis oma ammuse unistuse Psühholoogi juurde jooksevad kõik... Õietolmuallergia niidab jalad alt, nii et pea lõhki Sõiduproov. Volkswagen Polo GTi: küpsete maneeridega kähkusõitja Loodusmuuseum liidab ühte kivid ja liitreaalsuse 10 hullu ideed ERKI moeshow’lt – kas julged proovida? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eestist pärit saladetektiivist sai ühtäkki kirjanik

6 min lugemist
Kohe näha, et naljamees. Eestlasest Soome koomik ja kirjanik Antto Terras, endine detektiiv. FOTO: Sander Ilvest

Kunagine Tallinna poiss, kes pages Vene kroonu eest Soome, püüdis Põhjamaade suurimas kaubamajas pikki aastaid edukalt pikanäpumehi. See töö pakkus talle üksjagu nalja. Ja naljamees temast viimaks tuligi.

Tellijale Tellijale

Õige aeg saabus siis, kui viis aastat tagasi ilmnesid esimesed märgid, et Stockmanni kaubamajad on raskustes. Antto Terras nägi neid märke lähedalt: ta ju töötas seal. Töötas salajases osakonnas, mille olemasolust teadsid vähesed.

Just tollal, mil Stockmanni tulevik muutus tumedaks – seda näitas inimeste koondamine –, leidis Eestis üles kasvanud Terras, et saabunud on paslik aeg kõik, mis ta 18 aastaga Soome jaekaubanduse uhkuse seinte vahel näinud ja kogenud, kirja panna ja välja anda. «Raamatut on kergem müüa, kui oled veel Stockmannis tööl, mitte et hiljem kirjutad, et olin kunagi Stockmannis,» põhjendab ta.

Terras helistas oma ideega suurde Otava kirjastusse.

Kas ta mõtleb seda tõsiselt, mida välja pakub, oli Otava esindaja telefonis uurinud. Ta ei uskunud, et Stockmannis on selline osakond, millest Terras talle rääkis. Tõestamaks, et helistaja ei blufi, palus kirjastus saata tal e-kirja.

Terras saatis. See tuli Stockmanni aadressilt.

«Oota, me räägime advokaatidega, kas sellist raamatut tohib üldse teha,» mäletab Terras kirjastuse reaktsiooni.

Peagi tuli Otava vastus: teeme ära!

Nelja kuuga kirjutas Terras raamatu valmis. «Stockmann Yard» ilmus suvel 2015. Pooleks aastaks sai sellest Soomes bestseller. Nüüdseks on raamatust tehtud seitse trükki. Juba tolsamal sügisel tõi Turu linnateater «Stockmann Yardi» oma lavale.

Terrasest, kaubamaja detektiivist, kes lahkus Eestist jäädavalt Soome keskkoolipoisina, kõigest kaks kuud enne Nõukogude Liidu lagunemist, oli vaat et üleöö saanud põhjanaabrite juures tuntud kirjanik.

31.05.2019 03.06.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto