Sisukord
Heureka
Postimees
01.06.2019
Eesti Sotsiaalminister Tanel Kiik: keegi ei saa lubada, millal teadus saab protsendi SKTst (28) Setode asemele tulevad uued kasakad Omniva ekstöötaja: IT-arendusse kulus asjatult 600 postiljoni palk (9) Majandus Marile koitis hirmutav tõde Tallinna börsi kohta Väikese riskiga investeeringut on keeruline leida Mereriigi lapsed võõrduvad merest Välismaa Põhja-Korea liider lasi äpardunud tippkohtumise arhitekti hukata (4) KOHALIK VAADE. Liberaalide edu paiskas Ungaris poliitilise kaardipaki segi (4) Süürias kardetakse Kristuse keele kadumist Arvamus Heili Sibrits: põletav prügi (3) Juhtkiri: majandus üllatas (4) Naine, kes tõi sotsidele kastanid tulest välja (17) Ratase peks on kindel (78) Saagu Nolan! (5) Ninanips uskmatutele Kultuur Häving ja uuestisünd Jeff ja Tim Nädala plaat: viharavi ilgete poliitroppuste vastu Bonn: džässi­rütmides Beethoveni juubelile vastu Lühike õpetus, kuidas perega Lätis viina järel käia (1) Sport PM Portugalis. Kris Meeke – parim kolme tiitlinõudleja järel Kodu Vabakujuline hekk kääre ei nõua AK Häving ja uuestisünd Piret Kriivan: Eesti lugu on rahvuse lugu Aleksandr Ljubimov: hirm on parim motivaator – nii meil kui ka teil (12) Tallinn 800: miks on Tallinna arheoloogias nii vähe jälgi lastest? Arter Mirjam Nutov: kui riik tahab ääremaalt välja kolida, siis tuleb seda teha intelligentselt (11) Säärejooksukonkursse on siinmail alati peetud Ilona Leib: kunst puudutab ka mitte meeldides Särgist sõbani, pottmütsist põlleni – ja kõik oma kätega! Eestist pärit saladetektiivist sai ühtäkki kirjanik 2500 fantastilist kilomeetrit. Jaagup Kreem täitis oma ammuse unistuse Psühholoogi juurde jooksevad kõik... Õietolmuallergia niidab jalad alt, nii et pea lõhki Sõiduproov. Volkswagen Polo GTi: küpsete maneeridega kähkusõitja Loodusmuuseum liidab ühte kivid ja liitreaalsuse 10 hullu ideed ERKI moeshow’lt – kas julged proovida? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Loodusmuuseum liidab ühte kivid ja liitreaalsuse

4 min lugemist
Trilobiit, kelle loodusmuuseum ellu äratab. FOTO: Eesti Loodusmuuseum

Inimestele meeldivad hästi suured ja väga väikesed asjad. Nii ka looduses, muuseumis ja loodusmuuseumis. Kes on külastanud Londoni loodusmuuseumi, sellele meenub tõenäoliselt esimesena hiiglaslik vaala skelett aatriumi lae all. Eestis kahjuks pole ei suuri dinosauruseid ega ka sinivaalu, kelle skelette lae alla tõmmata, et niiviisi inimesi ahhetama panna. Seega peame olema kavalad ja leidma tähelepanu äratamiseks muid viise.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Võtame näiteks ühe halli kivi meie põhjarannikult, milles tundub olevat kellegi kivistis. Enamik teab, et tegu on Eesti rahvuskivi paekiviga, kuid erilisi emotsioone see ilmselt kelleski ei tekita. Aga miks geoloogide silmad seda pealtnäha tavalist halli kivi nähes särama löövad? Sest geoloog näeb kivi taga suuremat lugu ehk tohutut infohulka, mis selles peidus on. Kivile peale vaadates saab geoloog aru, milline loom end selles kivistisena peidab; kas vesi, milles loom elas, oli madal või sügav; kui vana see kivim on, kus tekkis; milline oli sealne temperatuuri-, hapniku- ja süsihappegaasi tase ja palju muud.

Aga kuidas seda mitte-geoloogi silmale nähtamatut nähtavaks teha? Ja veel nii, et huvitav oleks?

Üks võimalus oleks panna kivi kõrvale suur plakat, mis kirjeldab kõike seda, mis kivis peidus. Ei tundu just väga atraktiivne? Teine võimalus on kasutada 21. sajandi tehnoloogiat ning äratada see kivi ellu.

Nüüd kerkib silme ette «Jurassic Parki» film, kus elluäratatud dinosaurused inimesi taga ajavad ja nahka pistavad. See verine kujutluspilt sunnib juba mõnda protesteerivat Facebooki lehte looma. Kõigi rahustamiseks võin öelda, et see on võimatu, sest pärast organismi surma hakkab DNA lagunema ning umbes poolteist miljonit aastat hiljem pole enam piisavalt materjali, et sellest mingit tähenduslikku infot kätte saada. «Jurassic Parki» dinosaurused surid aga välja juba umbes 150 miljonit aastat tagasi.

31.05.2019 03.06.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto