Sisukord
Maailm
Postimees
01.06.2019
Eesti Sotsiaalminister Tanel Kiik: keegi ei saa lubada, millal teadus saab protsendi SKTst (28) Setode asemele tulevad uued kasakad Omniva ekstöötaja: IT-arendusse kulus asjatult 600 postiljoni palk (9) Majandus Marile koitis hirmutav tõde Tallinna börsi kohta Väikese riskiga investeeringut on keeruline leida Mereriigi lapsed võõrduvad merest Välismaa Põhja-Korea liider lasi äpardunud tippkohtumise arhitekti hukata (4) KOHALIK VAADE. Liberaalide edu paiskas Ungaris poliitilise kaardipaki segi (4) Süürias kardetakse Kristuse keele kadumist Arvamus Heili Sibrits: põletav prügi (3) Juhtkiri: majandus üllatas (4) Naine, kes tõi sotsidele kastanid tulest välja (17) Ratase peks on kindel (78) Saagu Nolan! (5) Ninanips uskmatutele Kultuur Häving ja uuestisünd Jeff ja Tim Nädala plaat: viharavi ilgete poliitroppuste vastu Bonn: džässi­rütmides Beethoveni juubelile vastu Lühike õpetus, kuidas perega Lätis viina järel käia (1) Sport PM Portugalis. Kris Meeke – parim kolme tiitlinõudleja järel Kodu Vabakujuline hekk kääre ei nõua AK Häving ja uuestisünd Piret Kriivan: Eesti lugu on rahvuse lugu Aleksandr Ljubimov: hirm on parim motivaator – nii meil kui ka teil (12) Tallinn 800: miks on Tallinna arheoloogias nii vähe jälgi lastest? Arter Mirjam Nutov: kui riik tahab ääremaalt välja kolida, siis tuleb seda teha intelligentselt (11) Säärejooksukonkursse on siinmail alati peetud Ilona Leib: kunst puudutab ka mitte meeldides Särgist sõbani, pottmütsist põlleni – ja kõik oma kätega! Eestist pärit saladetektiivist sai ühtäkki kirjanik 2500 fantastilist kilomeetrit. Jaagup Kreem täitis oma ammuse unistuse Psühholoogi juurde jooksevad kõik... Õietolmuallergia niidab jalad alt, nii et pea lõhki Sõiduproov. Volkswagen Polo GTi: küpsete maneeridega kähkusõitja Loodusmuuseum liidab ühte kivid ja liitreaalsuse 10 hullu ideed ERKI moeshow’lt – kas julged proovida? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Süürias kardetakse Kristuse keele kadumist

3 min lugemist
  • Maaloula küla on üks väheseid kohti, kus räägitakse veel aramea keelt.
  • Suur osa keeleoskajatest põgenes sõja eest ja paljud paigale jäänud on vanad.
  • Keele säilimiseks õpivad aramea keelt juba lasteaialapsed, kuid neidki on vähem.
Aramea keele ekspert George Zaarour näitab aramea keeles kirjutatud raamatut.  FOTO: LOUAI BESHARA/AFP/Scanpix

Paksu raamatu kohale kummardunud George Zaarour kasutab suurendusklaasi, et arameakeelset käsikirja dešifreerida. See piibliaegadest pärit Jeesuse emakeel hakkab Zaarouri kodukülas igapäevasest käibest kaduma.

Tellijale Tellijale

62-aastane Zaarour on Süürias üks viimaseid, kes on spetsialiseerunud iidsele keelele, mis on 2000 aastat elus püsinud Maaloula külas, ühes maailma vanimas kristlikus asulas. Kunagi oli aramea keel mägikülas laialt levinud, kuid tänapäeval kõnelevad seda vaid vähesed.

«Aramea keel on ohus,» sõnab Zaarour. «Kui asjad nii jätkuvad, kaob keel viie kuni kümne aasta jooksul.»

Zaarour kogub aramea keele kohta raamatuid ja entsüklopeediaid oma väiksesse poodi, kus müüakse ikoone, krutsifikse ja majapidamistarbeid. Päevad kuluvad mehel vana semi keele uurimisele ja tõlkimisele. See keel oli kristluse algusaegadel Lähis-Idas laialt levinud ning selle juured ulatuvad kuni 3000 aasta taha.

31.05.2019 03.06.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto