Sisukord
Haigused
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (32) Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (3) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi (2) Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (11) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi (1) Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (3) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (2) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (20) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? (1) Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (1) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne (2) Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades (1) Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Esimene kogemus kanepiga: tekib paranoia ja kauaaegsed sõbrad tunduvad ühtäkki võõrad

4 min lugemist
  • Kanepit tarvitades näisid tuttavad võõrastena
  • Kanepi tarbimine võib esile kutsuda psühhootilisi episoode
  • Kanep tõstab skisofreenia tekkimise ohtu kuni neli korda
  • Professor selgitab, millised kanepitooted on tervisele ohutud
Noorele eestlannale näisid kanepit tarbides tuttavad võõrastena. Kanepi pruukimine võib kaasa tuua ka hulga terviseprobleeme. Pilt on illustratiivne. FOTO: Evdokimov Maxim/Shutterstock

Lootuses sügavamalt uinuda ja välja puhata katsetas Eve (nimi muudetud, toimetusele teada) närvilõõgastina kanepit – tulemus oli risti vastupidine. «Terve öö olin ärkvel ja mõtlesin paranoilisi mõtteid,» meenutas noor naine. «Kirjutasin sõbraga messenger’is ja ühel hetkel ei saanud ma enam aru – appi, kes see inimene on, miks ma teda tean? Hästi veider hakkas.»

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Järgmistel kordadel vähendas Eve tunduvalt kogust ega suhelnud kanepiuimas olles enam sõpradega. «Mulle ei meeldi inimeste seas kanepit tarvitada, kuna muutun paranoiliseks ja kauaaegsed sõbrad tunduvad ühtäkki võõrad,» rääkis ta. «Mõtted on väga teistsugused. Kusjuures esimese sügava depressiooni ajad olid samasugused – kõik tundub absurd ja mõttetu.»

Eve jaoks muutus ümbritsev kanepit pruukides ebareaalseks ja ka ennast tajus ta elu kõrvaltvaatajana. «Sellepärast lööbki skisofreenia kanepit tehes välja nendel, kellel on soodumus,» lausus ta. Praeguseks on Eve leidnud magamiseks paremaid meetodeid kui kanepi tarbimine.

Skisofreenia ja kanep

Tartu Ülikooli kliinilise farmakoloogia professor Anti Kalda tõdes, et loodusliku kanepi ehk marihuaana ja sünteetiliste kannabinoide nagu Spice ja K-2 tarbimisega võivad kaasneda psühhootilised seisundid.

«Eksperimentaalsed ja kliinilised uuringud on näidanud, et kokkupuude looduslike ja sünteetiliste kannabinoididega võib põhjustada tervetel inimestel skisofreeniaga sarnaseid mööduvaid sümptomeid ja kognitiivseid puudujääke,» rääkis Kalda. «On teada, et kannabinoidid süvendavad juba olemasolevaid psühhootilisi sümptomeid ja mõjutavad negatiivselt haiguse kulgu skisofreeniapatsientidel. Samuti näitavad mitmed uuringud, et kokkupuude kannabinoididega noorukieas suurendab kaks kuni neli korda hilisemas elus avalduva skisofreenia riski.»

27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto