Sisukord
Poliitika
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (7) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (34) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (2) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (24) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (84) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (36) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

«Mul suva, kas mind usaldate või ei»-minister jäi ametisse

2 min lugemist
Siseminister Mart Helme jäi ametisse, ehkki teda kritiseeriti ka koalitsiooni leerist.  FOTO: Eero Vabamägi

Koalitsioon hoidis väikeste kadudega ära Mart Helme umbusaldamise.

Opositsiooni katse umbusaldada riigikogus siseminister Mart Helmet (EKRE) kukkus eile oodatult läbi. Umbusalduse toetuseks anti 46 häält. Eile hommikul veel oli üleval küsimus, kas koalitsioon läheb täiel rinnal oma ministrit kaitsma ja hääletab umbusaldamise vastu või jäetakse hääletamata, mis sisuliselt tähendaks Helme mittetoetamist. Otsus oli kaitsta, umbusaldamise vastu oli 53 saadikut.

Hääletustulemus ei peegelda aga päris täpselt Helme koalitsioonikaaslaste enesekindlust siseministrile usalduse avaldamise suhtes. Sellest annab selgema pildi mitu tundi kestnud küsimuste-vastuste voor. Umbusaldamisel esitavad koalitsioonipoliitikud ministrile küsimusi harva ja needki on ministrit toetavat. Eile kaldus sellelt joonelt kõrvale mitu võimuliidu saadikut.

Muidu tavapärasena kulgenud repliikide vahetuse käigus meenutas Helme ühel hetkel, et endise ministri Marti Kuusiku võimaliku koduvägivallajuhtumi asjaoludes selgusele saamiseks helistati Kuusiku naisele. «See telefonikõne sündis ühisel otsusel. Ja neid küsimusi ei esitanud mitte Kuusik, vaid neid küsimusi esitas Eesti peaminister (Jüri Ratas – U. J.),» väitis Helme riigikogu kõnetoolist.

Simson lükkas väite ümber

Mõne aja möödudes võttis küsimuseks sõna Helme koalitsioonipartneri Keskerakonna mõjukas liige Kadri Simson. Ta teatas, et helistas äsja peaministrile ja rahandusminister Martin Helmele ning kontrollis väidet, justkui oleks Kuusiku naisele küsimusi esitanud ka Ratas.

«Nad mõlemad väidavad, et selles kõnes peaminister Ratas ei osalenud enama kui kuulajana. Tema ei esitanud kellelegi küsimusi,» lükkas Simson ümber siseministri väite. Riigikogu saali läbis üllatunud kahin ning käteplaksutamine. «Mina mäletasin seda nii,» vastas Helme. «Ei hakka ümber lükkama nende väiteid, aga mäletasin nii.» Hiljem lisas Helme, et kui ta eksis, on ta valmis Ratase ees vabandust paluma.

Mihhail Lotman: kas selline hüpoteetiline tegelane, kes on üles köetud ja sotsiopaatiline, sobib ministriametisse?

Kui reformierakondlane Andres Sutt tundis huvi, kuidas peaks saama usaldada ministrit, kellelt emotsionaalne hetk viib mälu, vastas Helme: «Ausalt öeldes, mul suht suva, kas te usaldate või mitte.»

Veel ühe torke omadelt sai Helme Isamaa saadikult Mihhail Lotmanilt. Ta kinnitas esmalt, et hääletab Helme umbusaldamise vastu, kuid loetlenud seejärel käitumisilminguid, mis omased lastele, ning neid, mis omased sotsiopaatidele, esitas küsimuse: «Kas selline hüpoteetiline tegelane, kes on üles köetud ja sotsiopaatiline, aga süüdistab kõigis probleemides teisi, sobib ministriametisse?»

Helme arvates aga vajabki Eesti ühiskond lahti raputamist ja tema olevat üks neist, kes paneb seisva vee liikuma.

Ladõnskaja hääletas poolt

Ülejäänud küsimustelaviini eest hoolitsesid Reformierakonna ja SDE saadikud, kes käisid ükshaaval läbi umbusaldusavalduses esitatud põhjendusi ning samas reageerisid minister Helme vastustele puldist.

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles umbusaldusavalduse esitajate nimel, et alates valitsuses ametisse asumisest ja ka enne seda on Helme jõudnud teha kahju riigi ja oma alluvuses olevate ametkondade mainele ning näidanud, et ta ei saa aru ministrikohaga kaasnevast vastutusest. «Mart Helme on verbaalselt rünnanud ja alavääristanud naisi, sotsiaalvaldkonna töötajaid, teadlasi, ajakirjandust, õigusriiki,» tõi ta välja.

Helme vastas oma sõnavõtus, et südametunnistus ei saa avalduse esitajatel olla õigel kohal, kui kokku on kirjutatud nii palju rumalusi ja valet. «See (umbusaldusavaldus – U. J.) peaks olema suunatud Reformierakonna enda vastu, sest ei ole parata, kui olete poliitikas halvasti käitunud, 17 aastat inimesi petnud ja tekitanud olukorra, kus suur osa inimesi ei taha teid võimul näha.»

Keskerakonna, Isamaa ja EKRE saadikute vastuhäältega jäi siseminister Mart Helme ametisse. Isamaa saadik Viktoria Ladõnskaja-Kubits hääletas Helme umbusaldamise poolt.

Seotud lood
21.02.2020 25.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto